Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci ofiar dwóch tragedii

Kazimierz CUCH [email protected]
Przed Krzyżem Katyńskim w Starachowicach była fotografia Marii i Lecha Kaczyńskich.
Przed Krzyżem Katyńskim w Starachowicach była fotografia Marii i Lecha Kaczyńskich. Fot. Kazimierz Cuch
Główne uroczystości dla uczczenia tej rocznicy i ofiar katastrofy odbyły się w niedzielę o godzinie 15 w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach. Zebrały się tłumy.

Wyłożone księgi kondolencyjne

Wyłożone księgi kondolencyjne

W budynku Starostwa Powiatowego w Starachowicach została wyłożona księga kondolencyjna. Mieszkańcy mogą wyrazić swój żal i wyrazy współczucia również w księdze, którą w sobotę wyłożono w Urzędzie Miejskim.
W szkołach każdy dzień żałoby to dzień powagi i zadumy. W środę o godzinie 12 w kościele Wszystkich Świętych przy ulicy Radomskiej w Starachowicach odbędzie się msza żałobna z udziałem społeczności szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. Wszyscy dyrektorzy miejskich szkół podstawowych i gimnazjów w swoich parafiach zamówią msze w intencji ofiar katastrofy.
Odwołano wszystkie imprezy o charakterze kulturalnym, jakie miały odbyć się w tym tygodniu. Nieczynne jest kino miejskie. Występ kabaretu Ani Mru-Mru, który miał odbyć się w najbliższą sobotę w Starachowickim Centrum Kultury, został przełożony na inny termin, który będzie znany pod koniec tygodnia. Bilety zachowują ważność.

Były władze miasta i powiatu, dziesiątki pocztów sztandarowych, przedstawiciele wszystkich środowisk społecznych. Przed kościołem, przed płaskorzeźbą Jana Pawła II, była wyłożona księga kondolencyjna. Każdy uczestnik uroczystości mógł wziąć małą flagę państwową z kirem i mały znicz, by zapalić przed Krzyżem Katyńskim.

Koncelebrowanej mszy świętej z udziałem kilkunastu księży przewodził ksiądz infułat Stanisław Pindera, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. On też wygłosił homilię, w której dużo i ciepło mówił o prezydencie Lechu Kaczyńskim.

Na skwerze katyńskim w Starachowicach posadzono 26 dębów pamięci. Dwa ostatnie mieli posadzić Wojciech Bernatowicz, prezydent Starachowic i poseł Przemysław Gosiewski. Ale poseł już nie posadził... Zrobili to za niego wspólnie starosta starachowicki Andrzej Matynia i Kazimierz Dziekoński, prezes Związku Sybiraków.

MSZE W KOŚCIOŁACH

W tych intencjach wcześniej odprawiono msze święte w innych kościołach Starachowic. Uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i w intencji ofiar katastrofy w kościele Najświętszego Serca Jezusowego (Majówka). Koncelebrze przewodził ksiądz kanonik Aleksander Sikora, proboszcz tej parafii. Tu jest posadzonych sześć dębów pamięci, które będą miały przyporządkowane nazwiska żołnierzy zamordowanych w Katyniu. Tabliczki z ich nazwiskami są w przygotowaniu.

W kościele Świętej Trójcy jest posadzonych 26 dębów pamięci. Podobnie jak inne będą miały tablicę z nazwiskami żołnierzy, ofiar zbrodni katyńskiej. Tu uroczystej mszy świętej przewodził ksiądz kanonik Tadeusz Czyż, proboszcz parafii. Na chórze kościelnym pieśni żałobne śpiewał chór Portamento, pod kierunkiem Magdaleny Mrózek.

O KATYNIU I OFIARACH KATASTROFY W KAŁKOWIE

Uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie połączono z modlitwami za ofiary katastrofy w Smoleńsku. Będą trwały dwa dni.

W niedzielę o godzinie 12 została odprawiona w sanktuarium koncelebrowana msza święta, której przewodził ksiądz infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium. Zarówno on w słowie wstępnym do wiernych, jak i ksiądz Emanuel Kolatorowicz, proboszcz parafii w Parszowie, w gminie Wąchock, który głosił homilię bardzo dużo i bardzo ciepło mówili o ofiarach Katynia, tych sprzed 70 lat i z soboty. Najwięcej mówili o zmarłym tragicznie prezydencie Lechu Kaczyńskim, o jego patriotyzmie, wierności krzyżowi i Ewangelii.

Była asysta honorowa strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałkowie, w galowych mundurach, ze sztandarem przepasanym kirem.

DZIŚ KOLEJNE UROCZYSTOŚCI

Kolejne uroczystości rocznicowe są zaplanowane w sanktuarium dziś, we wtorek, o godzinie 18. Będzie msza święta w intencji ofiar Golgoty Wschodu. Po zakończeniu nabożeństwa obok Golgoty zostanie posadzony dąb pamięci dla uhonorowania pamięci generała brygady Władysława Kuleszy, zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy, w Katyniu, w 1940 roku. Wtedy będą też specjalne modlitwy w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku, szczególnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Posadzenie dębów pamięci jest elementem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Katyń - ocalić od zapomnienia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie