Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci ofiar Katynia - uroczystości w Starachowicach w 72. rocznicę (zdjęcia)

Kazimierz CUCH
Przemarsz grup z kościoła Wszystkich Świętych pod Krzyż Katyński. Na zdjęciu klasa mundurowa Zespołu szkół zawodowych nr 1 w Starachowicach.
Przemarsz grup z kościoła Wszystkich Świętych pod Krzyż Katyński. Na zdjęciu klasa mundurowa Zespołu szkół zawodowych nr 1 w Starachowicach. Kazimierz Cuch
Obchody 72 rocznicy Zbrodni Katyńskiej zorganizowano w piątek w Starachowicach. Główne uroczystości odbyły się w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach i przed Krzyżem Katyńskim.

[galeria_glowna]

Były władze powiatu, kilka pocztów sztandarowych, przedstawiciele różnych środowisk społecznych miasta i powiatu, razem ponad 100 osób. Mszy św. przewodził ksiądz kanonik Józef Domański, proboszcz parafii.

Po mszy wszyscy przeszli przed Krzyż Katyński. Po dośpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał poseł Krzysztof Lipiec. Po nim modlitwę za poległych w Katyniu, Miednoje i Charkowie poprowadził ksiądz kanonik Józef Domański.

Złożono kwiaty i zapalono znicze przed Krzyżem katyńskim. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie aż trzech zwrotek Roty.

PODPISAŁ DECYZJĘ I ZMARŁ

W kwietniu i maju 1940 roku decyzją Józefa Stalina funkcjonariusze NKWD (odpowiednik polskiego Urzędu Bezpieczeństwa) zamordowali około 25 tys. polskich oficerów Wojska Polskiego. Policji, Straży Granicznej, jeńców 1939 roku. Był to przeważnie kwiat polskiej inteligencji, wcielonej do Wojska Polskiego po wybuchu wojny, w ramach mobilizacji w 1939 roku, jako oficerowie rezerwy. Wśród nich było 46 mieszkańców Starachowic i okolicy.

Jako ciekawostkę należy przypomnieć, że Józef Stalin złożył podpis na decyzji o zamordowaniu polskich jeńców 5 marca 1940 roku. Także 5 marca, ale 1953 roku zmarł. Idy marcowe mu nie służyły, jak Juliuszowi Cezarowi.

Polscy jeńcy przebywali w obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku, Charkowie, Miednoje i Twerze. Najwięcej z nich zamordowano strzałem w tył głowy w Katyniu, w katyńskim lesie pod Smoleńskiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie