Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci poległych powstańców - uroczystości w Gacach Słupieckich (zdjęcia)

/MJR/
Kwiaty w miejscu przyszłego pomnika składają wicestarosta staszowski Michał Skotnicki, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, radny sejmiku województwa Tadeusz Kowalczyk i burmistrz Staszowa Romuald Garczewski.
Kwiaty w miejscu przyszłego pomnika składają wicestarosta staszowski Michał Skotnicki, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, radny sejmiku województwa Tadeusz Kowalczyk i burmistrz Staszowa Romuald Garczewski. Marcin Jarosz
W czerwcu minęła 148 rocznica bitwy pod Komorowem i Gacami. W Gacach Słupieckich w gminie Łubnice wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika ku czci powstańców, poległych w tej bitwie.

[galeria_glowna]
Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się w niedzielę 14 sierpnia w Gacach Słupieckich w gminie Łubnice. Pomnik będzie upamiętnieniem tych, którzy 148 lat temu - 20 czerwca 1863 roku pod dowództwem generała Zygmunta Jordana stoczyli na brzegach Wisły pod Komorowem bitwę z oddziałami carskimi.

- Była to jedna z ważniejszych bitew powstania styczniowego, ale niestety dziś jest zapomniana. W carskimi żołnierzami walczyło ponad siedmiuset powstańców. Pomnik ma być dowodem pamięci o tych wydarzeniach i o ich poświęceniu - mówi Mieczysław Gil, urodzony w Gacach Słupieckich działacz solidarnościowy, były poseł na Sejm RP, a także inicjator budowy pomnika i przewodniczący komitetu, który zajmie się budową obelisku.

Niedzielne uroczystości rozpoczęto mszą świętą w intencji poległych powstańców, odprawioną w kościele pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Zofiówce. Na uroczystość do Gac Słupieckich przyjechał między innymi Andrzej Kunert sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz potomkowie Stanisława Zderskiego, jednego z powstańców, który przeżył bitwę pod Komorowem. Wśród nich Jadwiga Berntsson - prawnuczka i jej syn Miłosz, którzy przyjechali na uroczystości ze Szwecji.

O Zderskim i jego losach w powstaniu można przeczytać w przypisie dotyczącym Bitwy pod Komorowe. Tekst pochodzi z "Pamiętnika Włościanina" autorstwa Jana Słomki, byłego wójta w Dzikowie w Tarnobrzegu.

Po zakończeniu liturgii, zaproszeni goście i mieszkańcy okolicznych miejscowości udali się do Gac Słupieckich, gdzie przed budynkiem remizy Ochotniczej Straży Pożarnej przygotowano miejsce pod przyszły pomnik. Wśród gości obecnych na uroczystości byli parlamentarzyści: Krzysztof Lipiec i Jarosław Rusiecki, oraz samorządowcy marszałek województwa Adam Jarubas, radny Sejmiku Województwa Tadeusz Kowalczyk, wicestarosta staszowski Michał Skotnicki, burmistrz miasta i gminy Staszów Romuald Garczewski oraz sekretarz gminy Łubnice Leszek Ziółek.

Po złożeniu kwiatów i przemówieniach nastąpiła część artystyczna, podczas której uczestnicy wysłuchali pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu amatorskiego chóru z Pacanowa. Pomnik upamiętniający bitwę pod Komorowem ma powstać w pierwszej połowie przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie