Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci "Ponurego" i "Nurta" w Starachowicach, na Wykusie i w Wąchocku

Tomasz Trepka
60. rocznicę powstania swojego środowiska będą obchodzili kombatanci związani w przeszłości z oddziałami partyzanckimi podległymi porucznikom Janowi Piwnikowi „Ponuremu” oraz Eugeniuszowi Kaszyńskiemu „Nurtowi”.

Uroczystości rozpoczną się w piątek 16 czerwca w Starachowicach o godzinie 16 panelem historycznym poświęconym historii Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”, które odbędzie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Wezmą w nim udział profesor Marek Wierzbicki, doktor Marek Jedynak, podinspektor Jacenty Frydrych, harcmistrz Marek Różycki oraz harcmistrz Rafał Obarzanek. O godzinie 18 przewidziano spotkanie przy ławeczce Zygmunta Rachtana „Halnego” i śpiewanie pieśni patriotycznych.

Kolejnego dnia, w sobotę 17 czerwca uroczystości przeniosą się na Wykus, gdzie ok. 14.45 rozpoczną się główne obchody. Natomiast w niedzielę, 18 czerwca miejscem spotkania będzie pomnik porucznika Jana Piwnika „Ponurego” w Wąchocku.

Pierwsze spotkanie na wzgórzu 326 w pobliżu uroczyska Wykus w lasach siekierzyńskich odbyło się 60 lat temu – 15 września 1957 roku. Już wtedy zebrało się tam wówczas około 1,5 tysiąca osób. Właśnie wtedy odsłonięto i poświęcono kapliczkę Matki Boskiej Bolesnej.
Pomimo trudności oraz nieprzychylności ze strony władz komunistycznych, represji i inwigilacji ze strony aparatu bezpieczeństwa, kombatanci starali się regularnie spotykać na Wykusie. Realizowali testament Polski Walczącej, prowadzili działalność wydawniczą, popularyzatorską (dzięki staraniom Środowiska ukazała się książka Cezarego Chlebowskiego „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”) oraz upamiętniającą boje stoczone z niemieckim okupantem na Kielecczyźnie. Zaangażowali się także w walkę o wolną Polskę, między innymi poprzez liczne kontakty z przedstawicieli opozycji z drugiej połowy lat 70. oraz „Solidarności”.

Odbywające się co rok spotkania na Wykusie świadczą, że śmierć porucznika Jana Piwnika „Ponurego” nie oznaczała końca jego niezwykłej historii. Trwała ona kolejne lata Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oraz III RP, była pielęgnowana przez żołnierzy z jego oddziałów partyzanckich oraz zafascynowanych niezwykłymi losami bohatera z Kielecczyzny, przede wszystkim związanymi z działającymi od lat 80. poprzedniego stulecia – niezależnymi organizacjami harcerskimi.

Patronat honorowy nad trzydniowymi uroczystościami w Starachowicach, na Wykusie oraz w Wąchocku objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie