Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj o swoich prawach podczas Black Friday. Co z tego, że promocja? Radzi adwokat z Kielc, Mateusz Brzeziński

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Amerykańska tradycja wielkich wyprzedaży i promocji na dobre zagościła także w Świętokrzyskiem. Sklepy stacjonarne, internetowe, ale także usługodawcy prześcigają się w oferowaniu produktów w obniżonych cenach z okazji Black Friday. Pamiętajmy, że jako konsumenci korzystający z promocji i zniżek mamy swoje prawa, ale także obowiązki. Jak nie dać nabić się w butelkę? Radzi adwokat z Kielc, Mateusz Brzeziński.

Pamiętaj o swoich prawach podczas Black Friday! Radzi adwokat z Kielc, Mateusz Brzeziński

Polacy pokochali tanie kupowanie, ale daleko nam jeszcze do sąsiadów zza oceanu. Również zniżki w sklepach w kraju nad Wisłą są niższe, niż te w Stanach Zjednoczonych. Dane statystyczne sprzed paru lat pokazują, że przeciętna zniżka w Polsce w Black Friday waha się między 46 a 47 procent. Najczęściej kupujemy sprzęt elektroniczny oraz ubrania i buty. Niezależnie od tego, czy korzystamy ze zniżek teraz, czy skusimy się na promocję w inny dzień, powinniśmy pamiętać o naszych prawach.

- Jeśli kupiliśmy produkt w obniżonej cenie, korzystając z promocji, to w przypadku jego wad przysługują nam roszczenia z tytułu gwarancji (jeśli taka została na towar udzielona) lub rękojmi, wynikającej z przepisów kodeksu cywilnego - tłumaczy adwokat Mateusz Brzeziński. - W ramach rękojmi za wadliwy towar odpowiada sprzedawca, natomiast w ramach gwarancji odpowiedzialność ponosi producent. - przypomina kielecki mecenas. Producent nie ma obowiązku wystawiania gwarancji, natomiast sprzedawca zawsze odpowiada za wydany towar z mocy prawa. Klient może skorzystać z rękojmi w ciągu dwóch lat od momentu odbioru przedmiotu.

Black Friday. Przemyślmy nasze zakupy, sklepy stacjonarne nie mają obowiązku przyjąć zwrotów!

Adwokat Mateusz Brzeziński przestrzega przed nieprzemyślanymi zakupami. - Sklepy stacjonarne nie muszą przyjąć od nas zwróconego towaru. Przepisy prawa nie obligują sprzedawcy do przyjmowania zwrotu produktów w sytuacji, gdy klient się rozmyśli po odejściu od sklepowej kasy. - podkreśla. Oznacza to, że jeśli coś kupimy, wrócimy do domu, ochłoniemy i nowy zakup nam się nie spodoba, to sklep nie ma obowiązku przyjąć towaru z powrotem i dokonać zwrotu pieniędzy.

Co ciekawe sytuacja ta nie dotyczy zakupów na odległość. - Tu sprzedawcy mają obowiązek przyjąć zwrócony przez klienta towar – dodaje kielecki adwokat. Możemy więc odstąpić od zakupu, nie podając przyczyny zwrotu. Na złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość mamy 14 dni.

Sprawdźmy, czy to na pewno promocja

Zwróćmy także uwagę na cenę kupowanych przedmiotów. - Zgodnie z dyrektywą Omnibus w przypadku informacji o obniżce ceny/ promocji wszyscy przedsiębiorcy zostali zobligowani do informowania konsumentów o najniższej cenie produktu z ostatnich 30 dni - podkreśla Mateusz Brzeziński.

Prawo chroni nas zatem przed nieuczciwymi praktykami zawyżania ceny tuż przed jej planowaną obniżką. Natomiast pamiętajmy, aby śledzić ceny nawet dłużej, albowiem zdarzają się przypadki sztucznego zawyżania cen w okresie poprzedzającym Black Week.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie