Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o prezydencie Artwińskim

(m)
W spektaklu o prezydencie Artwińskim występują uczniowie  Zespołu Szkół Integracyjnych nr 4
W spektaklu o prezydencie Artwińskim występują uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych nr 4 Fot. Marek Maciągowski
192 uczniów i kilkunastu nauczycieli przygotowało prac na konkurs"Zapomniani bohaterowie historii najnowszej naszego regionu - Stefan Artwiński".

Stefan Artwiński

Stefan Artwiński

Stefan Artwiński był prezydentem Kielc w latach 1934-1939. Od 1906 roku był członkiem Rady Miasta Kielce. Zaanagżował się w ruch niepodległościowy, należał do Polskiej Partii Socjalistycznej - Frakcji Rewolucyjnej, działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1915 brał czynny udział w rozbrajaniu Austriaków. Od 1919 roku prowadził aptekę przy skrzyżowaniu ulic Dużej i Sienkiewicza). W listopadzie 1934 roku został wybrany na urząd prezydenta Kielc. W momencie wybuchu II wojny światowej pozostał na stanowisku prezydenta. 27 października 1939 roku został aresztowany przez Gestapo. 6 listopada 1939 r. znaleziono jego zmasakrowane zwłoki zakopane w lesie na Wiśniówce. 10 listo-pada urządzono mu w konspiracji pogrzeb i pochowano w użyczonym grobowcu rodzinnym Ryszarda Borchólskiego na cmentarzu Nowym. 28 listopada 1989 roku Stefan Artwiński spoczął we własnym grobowcu na Cmentarzu Partyzanckim przy ul. Ściegiennego w Kielcach.

Konkurs skierowany był do uczniów oraz nauczycieli. Od eseju do piosenki Od plakatu do spektaklu

Zależnie od grupy wiekowej uczniowie szkół podstawowych mogli przygotować pracę plastyczną, opowiadanie z dialogiem dotyczącym bohatera, komiks, projekt pocztówki. Uczniowie gimnazjów mogli napisać pracę "Wywiad ze Stefanem Artwińskim", przygotować prezentację multimedialną lub fotoreportaż, projekt pomnika bohatera, czy esej. Możliwe było także przygotowanie spektaklu lub inscenizacji o czasach Stefana Artwinskiego a nawet ... piosenki do "Współczesnego śpiewnika patriotycznego". Nauczyciele mogli opracować scenariusz lekcji lub zajęć pozalekcyjnych poświęconych Stefanowi Artwińskiemu i jego czasom, esej o "Zapomnianych bohaterach historii najnowszej w szkole" lub projekt logo.

Brawa dla laureatów

Laureaci otrzymali dyplomu i nagrody oraz prezentowali swoje prace.
Szymon Antoń z Gimnazjum Integracyjnego nr 4 zaprezentował swoją nagrodzona I nagrodą prezentację multimedialną.

Brawami nagrodzono występ Janka Olejarza i Mikołaja Rutkiewicza z Zespołu Szkół katolickich św. Stanisława Kostki, którzy rapowali piosenkę o Stefanie Artwińskim oraz spektakle przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 i uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych nr 4 w Kielcach, którzy przygotowani przez Agatę Synowiec i Dorotę Sikorę wystąpili w składzie: Agata Wesołowska, Gabriela Zdrodowska, Martyna Bilińska, Jędrzej Stolarczyk, Michał Sołtysiak, Kamil Litwin i Jakub Karcz.
Bohater przypomniany

- Stefan Artwiński to nasz kielecki bohater, którego sylwetka warta jest przypomnienia. Okazuje się, że młodzież bardzo interesuje się lokalną historią. Moi uczniowie przygotowali na konkurs kilka prac i zdobyli nagrody. Ja nie chciałem być gorszy od nich i przygotowałem scenariusz zajęć na temat prezydenta Artwińskiego - mówi Jarosław Machnicki, historyk z gimnazjum nr 16. Jego scenariusz spaceru po miejscach związanych z prezydentem Artwińskim i wprowadzeniem w atmosferę września 1939 roku otrzymał I nagrodę w konkursie.

Konkurs ogłosiło Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Komisja Edukacji i Kultury Rady Miejskiej w Kielcach, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Stefana Artwińskiego w Kielcach oraz Muzeum Historii Kielc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie