Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętajmy o 1 procencie dla potrzebujących

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Aby wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego, wystarczy podać w zeznaniu podatkowym jej nazwę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Aby wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego, wystarczy podać w zeznaniu podatkowym jej nazwę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. M. Leszczyński
Organizacje pożytku publicznego z powiatu sandomierskiego czekają na nasze podatkowe wsparcie. W tym roku jest ich już dziesięć

Oddając 1 procent swojego podatku, możemy pomóc w realizacji cennych inicjatyw. Coraz więcej organizacji, również tych działających na terenie powiatu sandomierskiego, liczy na podatkowe wsparcie.

Po raz kolejny, rozliczając się z fiskusem, możemy przekazać 1 procent swojego podatku na rzecz wybranej instytucji lub stowarzyszenia, zaliczonych do grona organizacji pożytku publicznego.

SANDOMIERSKA DZIESIĄTKA

Status organizacji pożytku publicznego zyskuje coraz więcej podmiotów z powiatu sandomierskiego, działających na rzecz lokalnego środowiska. Są to: Caritas Diecezji Sandomierskiej, Stowarzyszenie Miłośników Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Chorobą Alzheimera w Koprzywnicy, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Tratwa" i Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Integracja" w Sandomierzu, Sandomierskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt, Ludowy Zespół Sportowy w Samborcu, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Sandomierzu, Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz Rodzinom i Osobom w Trudnej Sytuacji Życiowej "Człowiek Człowiekowi" z Piotrowic, a także Towarzystwo Naukowe Sandomierskie.
Stowarzyszenie z Piotrowic w gminie Zawichost po raz pierwszy może skorzystać z funduszy z odpisów podatkowych.

- Ubiegamy się o fundusze unijne, między innymi na wyrównywanie szans edukacyjnych w szkołach znajdujących się na terenie gminy, na pomoc osobom bezrobotnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym, przygotowaliśmy również program dla nauczycieli. Liczymy, że pieniędzy z odpisów wystarczy na wymagany udział własny - mówi Katarzyna Kondziołka, kierująca stowarzyszeniem.
Pieniądze stowarzyszenie zamierza przeznaczać również na pomoc osobom niepełnosprawnym, między innymi na zakup sprzętu ortopedycznego.

Towarzystwo Naukowe Sandomierskie uzyskało status organizacji pożytku publicznego w drugiej połowie ubiegłego roku. Podobnie jak stowarzyszenie z Piotrowic, po raz pierwszy może liczyć na fundusze z odpisów podatkowych.
- Przeznaczymy je na działalność wydawniczą, na organizację konferencji oraz udział własny wymagany przy staraniach o środki zewnętrzne - informuje doktor Ewa Kondek, prezes Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.
Caritas zamierza wydać zebrane fundusze na zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz na wyposażenie nowej części ośrodka dla osób niepełnosprawnych "Radość Życia". Sulisławskie stowarzyszenie wspiera prace remontowe w tamtejszym Sanktuarium Maryjnym. Parafia uzyskała niedawno wsparcie z Unii Europejskiej, musi jednak zgromadzić 40-procentowy "wkład własny". Pieniądze z odpisów mają być przeznaczone właśnie na ten cel.
Sandomierskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt wydaje zebrane fundusze na dokarmianie bezdomnych czworonogów i opiekę weterynaryjną.

ZYSKAĆ PRZYCHYLNOŚĆ

Organizacje w różny sposób zabiegają o przychylność podatników. Apele o wsparcie zamieszczają na swoich stronach internetowych, wysyłają je również bezpośrednio do firm.

- Przygotowaliśmy ulotki, które nasi członkowie zaniosą do znajomych, zaprzyjaźnionych firm i osób prywatnych - mówi Katarzyna Kondziołka.
- Nie stać nas na razie na ulotki czy foldery. Staramy się dotrzeć do podatników poprzez kontakty osobiste, mailowe czy listowne. Liczymy, że uda nam się pozyskać fundusze - podkreśla Ewa Kondek.

AKCJA CORAZ POPULARNIEJSZA

Na początku zainteresowanie akcją "1 procent" było niewielkie. Na dokonanie odpisu na cele charytatywne decydowało się zaledwie kilka procent osób, na przykład w 2006 roku odpis uwzględniono tylko w 800 zeznaniach.
Sytuacja zmieniła się po uproszczeniu zasad przekazywania pieniędzy. Już drugi rok z rzędu podatnicy, którzy pragną wesprzeć organizacje pożytku publicznego, nie muszą korzystać z banków czy poczty, ponieważ na ich wniosek, wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, przelewu dokonuje urząd skarbowy. W zeznaniu należy wskazać tylko nazwę organizacji pożytku publicznego i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Pełna lista organizacji publicznego wraz z numerami Krajowego Rejestru Sądowego znajduje się na stronie internetowej: www.opp.ms.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie