Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panie z Włoszczowic na drugim miejscu w konkursie na najładniejszy wieniec podczas dożynek wojewódzkich. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
Panie z Włoszczowic z wieńcem, który zdobył drugie miejsce podczas dożynek wojewódzkich w Tokarni. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach
Panie z Włoszczowic z wieńcem, który zdobył drugie miejsce podczas dożynek wojewódzkich w Tokarni. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach Gmina Kije
W niedzielę, 10 września, podczas 23. Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich w Tokarni panie z Włoszczowic z gminy Kije zajęły drugie miejsce w wojewódzkim konkursie na najładniejszy wieniec.

Autorką pomysłu na wieniec była Krystyna Musiał, od 20 lat wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia Kobiet Wsi Włoszczowice. Gospodynie z tej miejscowości najpierw wygrały konkurs na dożynkach powiatowo-gminnych, które odbyły się 26 sierpnia. Później ich wieniec gościł jeszcze na dożynkach parafialnych w Piotrkowicach 8 września. Ostatecznie trafił do Tokarni, gdzie wywalczył drugie miejsce w województwie dla powiatu pińczowskiego.

- Myślę, że zasłużyłyśmy na to wyróżnienie. Wieniec był solidny dzielnie przetrwał kilka tygodni, reprezentował nas na trzech imprezach. W zbiorze zbóż pomagały mi koleżanki. Nieocenioną pomocą okazał się dla mnie mąż, który podsunął kilka ciekawych pomysłów. Wieniec kosztował nas dużo pracy - mówi Krystyna Musiał.

Tegoroczny wieniec przygotowany został na kształt korony, ze wszystkich gatunków zbóż uprawianych na Ponidziu, a także okraszony trawami, ziołami, suszonymi i żywymi kwiatami oraz owocami krzewów i roślin. Zbierane były w różnym stopniu dojrzałości, następnie suszone w stodole, a na koniec osobiście selekcjonowane przez panią Krystynę. W wieńcu swoje miejsce znalazł symbol religijny - krzyż oraz symbol patriotyczny – biało czerwona wstęga.

Do wykonania wieńca został wykorzystany owies, proso, jęczmień dwu i sześciorzędowy, pszenica, pszenica oścista, żyto i pszenżyto. Autorki dodają również, że nie byłoby efektu bez kolorowych suszonych kwiatów, jarzębiny, kolorowych wstążek. W nagrodę gospodynie otrzymały 3000 złotych nagrody.

-To ogromne wyróżnienie dla nas jako dla Gminy Kije, że mogliśmy reprezentować powiat pińczowski na dożynkach wojewódzkich. Jednocześnie jest to piękna promocja lokalnych tradycji i kultury, a także samorządów, zarówno gminy Kije jak i powiatu pińczowskiego w regionie. Serdecznie dziękuję za zaangażowanie w organizację wyjazdu do Tokarni i przede wszystkim za piękną prezentację – powiedział wójt Kij Tomasz Socha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie