Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwowa Szkoła Muzyczna w Kielcach ma 60 lat. Sprawdź jakie sławy stawiały pierwsze kroki w twej placówce

Danuta PAROL [email protected]
Artur Jaroń.
Artur Jaroń.
We wrześniu 2010 roku minęła sześćdziesiąta piąta rocznica utworzenia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach

Jubileusz jest okazją do podsumowania działalności placówki zasłużonej dla miasta i całego regionu. Jakie były początki szkoły?

W maju 1945 roku powołano w Kielcach Wojewódzką Szkołę Muzyczną. Powstała z inicjatywy muzyków-pedagogów, głównie Mariana Stroińskiego, absolwenta Konserwatorium Warszawskiego. Jemu też powierzono stanowisko dyrektora szkoły. Marian Stroiński był także założycielem i dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Kielcach.

PRZY GWARDII LUDOWEJ

Zapotrzebowanie na tego typu szkołę było duże. Do pierwszych egzaminów wstępnych zgłosiło się około 140 chętnych, od września 1945 roku naukę rozpoczęło 70 uczniów. Szkole przydzielono budynek przy ulicy Gwardii Ludowej (obecna ulica Seminaryjska), który wymagał generalnego remontu. Do czasu jego zakończenia lekcje odbywały się w prywatnych mieszkaniach nauczycieli. Kiedy pod koniec 1945 roku zajęcia przeniesiono do budynku szkolnego okazało się, że jest za mały na istniejące potrzeby.

W 1949 roku kielecka szkoła muzyczna została przejęta przez państwo, nadano jej odpowiednie nazwy - Państwowa Szkoła Muzyczna w Kielcach i Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna w Kielcach. Rozpoczął się okres szybkiego rozwoju. W tym czasie w Średniej Szkole Muzycznej były już niemal wszystkie klasy instrumentalne, działały zespoły muzyczne. Mimo przejęcia kieleckich szkół pod nadzór państwowy warunki lokalowe nie uległy zasadniczej poprawie. Starano się je zmienić poprzez remonty i adaptacje sal.

- Naukę w szkole muzycznej rozpocząłem w 1947 roku - wspomina pianista Jacek Jaroński, absolwent szkoły, a następnie pedagog prowadzący przez 40 lat klasę fortepianu. - Warunki były prymitywne, panowała ciasnota, instrumentów było mało i były oblegane. Mimo wysiłków kolejnych dyrektorów i rozbudowy budynku przy ulicy Seminaryjskiej trzeba było pomyśleć o dodatkowych pomieszczeniach. Udało się to dzięki adaptacji pomieszczeń po zlikwidowanej stołówce szkolnej w budynku przy ulicy Głowackiego 5.

Program jubileuszowy

Program jubileuszowy

Z okazji jubileuszu 65-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kielcach odbędą się specjalne koncerty.

Środa, 18 listopada, sala widowiskowa wojewódzkiego Domu Kultury, godzina 18. Koncert galowy z okazji jubileuszu 65-lecia i 5-lecia współpracy szkół muzycznych Kielc i Winnicy. Wystąpią zespoły z kieleckiej szkoły oraz grupa folklorystyczna , zespół chóralny i soliści z Winnicy. Wstęp wolny. Muzeum Narodowe, godzina 18. Koncert Pedagogów PSM w Kielcach.

Czwartek, 25 listopada, Muzeum Narodowe, godzina 18. Koncert Pedagogów PSM w Kielcach. Piątek, 26 listopada, Muzeum Narodowe, godzina 18. Koncert Absolwentów PSM w Kielcach. Sobota, 27 listopada, Muzeum Narodowe, godzina 16.

Koncert Absolwentów PSM w Kielcach. Sobota, 27 listopada, sala SHL- Zuga, ulica Zagnańska, godzina 18. Bal Absolwentów.

PEDAGODZY ODDANI MUZYCE

Szkoła miała szczęście do pedagogów. - Troje z nich miało szczególnie duży wpływ na kształtowanie mojej osobowości muzycznej - przyznaje Zofia Zamojska-Pabich, uczennica kieleckiej szkoły, a następnie wieloletni pedagog prowadzący klasę wokalną. - Profesor Joanna Skalska uczyła mnie przedmiotu głównego, śpiewu solowego, była wspaniałym wzorem wychowawczym. Interesującą osobowościa był profesor Włodzimierz Trocki, pianista, pełniący funkcję dyrektora.

Znakomity pianista, wspaniały, mądry pedagog. Po nim dyrektorem szkoły został Włodzimierz Dębski, kompozytor, malarz, ojciec znanego współcześnie kompozytora Krzesimira. Jego talent muzyczny i malarski oraz energia i hart ducha imponowały mi ogromnie. Kolejni dyrektorzy zostawili trwały ślad w historii szkoły, oddając swój czas i serce ukochanej muzyce. Byli to: Stanisław Świerk, Mirosław Niziurski, teoretyk i kompozytor, pianiści - Andrzej Domin i Włodzimierz Kutrzeba oraz Bogumił Nadolski, Anna Święch, ponownie Andrzej Domin, Stefania Rytel. Od 1991 roku dyrektorem został Andrzej Zuzański, skrzypek i pedagog. Miał najdłuższy, trzynastoletni staż dyrektorski. Od września 2004 funkcje dyrektora kieleckich szkól muzycznych objął w drodze konkursu Artur Jaroń, pianista, absolwent szkoły, menadżer.

NOWY OBIEKT - NOWY ETAP

Marzenia wielu pokoleń uczniów i nauczycieli spełni się. Od września 2011 roku rozpoczną zajęcia w nowej, pięknej szkole przy ulicy Wojewódzkiej 12. W nowym budynku kontynuować będą naukę nasi dotychczasowi uczniowie oraz nowo przyjęci do klas pierwszych Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.

Będą trzy pierwsze klasy: dziecięca. Gimnazjalna i licealna. W nowym warunkach poprawi się komfort pracy uczniów i nauczycieli. Każdy z pedagogów będzie miał swoją pracownię, dodatkowe sale przeznaczone zostaną tylko do ćwiczeń. W szkole znajdzie się pięknie wyposażona biblioteka, czytelnia, fonoteka, pracownia komputerowa, świetlica dla dzieci.
Dostęp do internetu umożliwi skonfrontować swoje wyobrażenia o wykonywanym utworze poprzez słuchanie utworów na portalu You Tube. Systematycznie zakupywane są nowe instrumenty. To sprawi, że generalnie podniesie się poziom kształcenia wychowanków.

Artur Jaroń: Spełniły się moje marzenia

Artur Jaroń: Spełniły się moje marzenia

Danuta Parol: * Narzekania na trudne warunki lokalowe szkoły skończą się. Zaawansowana jest budowa nowego obiektu. Kilkuletnie starania przyniosły efekty?

Artur Jaroń: - Temat poprawy warunków lokalowych i po-wołania liceum muzycznego wracał w minionych latach niczym bumerang. Były dyskusje, wstępne plany, ale na tym się kończyło. Po objęciu funkcji dyrektora kieleckich szkól muzycznych w 2004 podjąłem starania o nowy obiekt. Cieszę się, że moje marzenia spełniły się. Od września przyszłego roku uczniowie rozpoczną naukę w nowym budynku przy ulicy Wojewódzkiej.

* Czy młodzi chętnie garną się do nauki w szkole muzycznej.

- Myślę, że bycie uczniem szkoły muzycznej jest nobilitacją w środowisku. Już samo to świadczy o nieprzeciętnych uzdolnieniach młodych osób. Ale też wiąże się z ich dużymi wyrzeczeniami. Oprócz zajęć w szkole ogólnokształcącej mają obowiązki w szkole muzycznej, do tego dochodzą ćwiczenia na instrumentach w domu. Nasi wychowankowie kochają to co robią, a my cieszymy się ich sukcesami, postępami w nauce i staramy się im pomagać. My traktujemy każdego ucznia jako osobę wyjątkową, jako indywidualność.

* Z czego jako dyrektor jest pan najbardziej dumny?

- Do trwałych osiągnięć zaliczyłbym to, że szkoła istnieje i się rozwija. To zasługa kadry pedagogów, pracowników administracji i obsługi. Dużą wartością jest wielopokoleniowość, obok młodych pedagogów uczą doświadczeni i to daje dobre efekty. Działają zespoły, które są wizytówką szkoły. Znakomicie promuje nasz region prowadzony przez Wojciecha Zdyba Zespół Smyczkowy Camerata Scholarum, laureat międzynarodowych konkursów i festiwali. Istnieją chóry prowadzone przez Małgorzatę Banasińską-Barszcz. Cieszy mnie, że po kilku latach przerwy mamy znów orkiestrę dętą prowadzona przez Jana Tokarza. Jestem tez dumny z naszych uczniów. Uczestniczą w przeglądach, konkursach w kraju i za granicą, coraz więcej przywożą nagród i wyróżnień.

* Dziękuję za rozmowę.

Oni rozsławili szkołę

Renata Drozd. Dyplom Akademii Muzycznej w Łodzi. Kilka lat prowadziła klasę śpiewu w kieleckiej szkole muzycznej. Od 2005 roku jest solistką Teatru Muzycznego w Lublinie. Rozgłos przyniósł jej udział w telewizyjnym programie kabaretowym "Filharmonia dowcipu" prowadzonym przez Waldemara Malickiego.

Magdalena Idzik. Dyplom Akademii Muzycznej w Warszawie. Wyróżnieniem dla artystki był udział w koncercie z Andreą Bocellim w Teatrze Wielkim w Łodzi i przyznanie jej stypendium promocji talentów. W 2001 roku ukończyła Akademię Rossinowską we Włoszech. Związana jest ze sceną Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

Roma Owsińska. Absolwentka Łódzkiej Akademii Muzycznej. Związana z Teatrem Wielkim w Łodzi. Repertuar operowy artystki liczy ponad czterdzieści partii operowych i operetkowych. Odbyła wiele tournee zagranicznych, występowała na wielu prestiżowych scenach operowych. Prowadzi klasę wokalną w kieleckiej szkole muzycznej.

Włodzimierz Pawlik. Absolwent między innymi wydziału jazzowego Hochschule fur Musik w Hamburgu. Założył zespół Włodek Pawlik Trio, w którym gościł wiele znakomitości polskiego i światowego jazzu. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, gdzie uzyskał stopień doktora. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt płyt autorskich.

Zygmunt Strzęp. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Warsztat organowy doskonalił na studiach w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Od wielu lat mieszka w Hamburgu i koncertuje na całym świecie. Artysta dokonał wielu nagrań dla stacji radiowych i telewizyjnych na całym świecie.

Artur Dutkiewicz. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na Midem w Cannes. Koncertował z wybitnymi muzykami jazzowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie