Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafianie z Czarnocina odliczają dni do kolejnej pielgrzymki do Wiślicy

Adam Ligiecki
Z papieskim „Miłować to znaczy pamiętać” na sztandarach - parafianie z  Czarnocina od 10 lat pielgrzymują do Wiślicy.
Z papieskim „Miłować to znaczy pamiętać” na sztandarach - parafianie z Czarnocina od 10 lat pielgrzymują do Wiślicy.
Deszczowa niedziela dożynkowa w Czarnocinie przywołała też na pamięć to, co działo się... dziesięć lat wcześniej. 8 września 2006 roku ruszyła pierwsza po pół wieku - po reaktywacji - pielgrzymka do Wiślicy. Podobnie jak teraz, w strugach ulewnego deszczu.

- To bardzo dobrze. Pielgrzymka to wyraz pokuty, a duży deszcz zmyje wszystkie grzechy - przekonywał pół żartem, pół serio ówczesny wójt Marek Pikulski, krocząc w pierwszym szeregu pątników.

Teraz parafianie z Czarnocina odliczają dni i godziny do kolejnej, jedenastej już edycji pielgrzymki. 8 września to w Kościele katolickim wielkie święto - Narodzenia Najświętszej Maryi Panny; nazywane także Matki Boskiej Siewnej. Zgodnie z dawnym zwyczajem, dopiero po tym dniu i uprzątnięciu pól rolnicy zabierali się do orki i siewu.
Czarnocin pielgrzymuje do Wiślicy właśnie 8 września. Wyłom od reguły miał miejsce tylko raz, w 2013 roku. Pielgrzymka odbyła się dzień wcześniej, ale i okazja była wyjątkowa. Tego dnia miało miejsce wprowadzenie relikwii Jana Pawła II do wiślickiej bazyliki. W uroczystościach uczestniczył metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Teraz przed nami równie wielka celebra. Wiślica - i cała diecezja kielecka - obchodzi 50. rocznicę koronacji Madonny Łokietkowej. Zaplanowano trzydniowe uroczystości: 8, 9 i 10 września. W ich ramy wpisują się diecezjalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

8 września, w Matki Boskiej Siewnej, odbędzie się w Wiślicy jak co roku wielki, królewski odpust. Także dożynki parafialno-gminne. Najbardziej spektakularne uroczystości - obchody 50-lecia koronacji cudownej figury Matki Bożej Uśmiechniętej -przypadają jednak w sobotę, 10 września. Swój udział potwierdził już arcybiskup Józef Kowalczyk, spodziewany jest również przyjazd prezydenta Andrzeja Dudy.
Kiedy zatem wyruszą pielgrzymi z Czarnocina na pątniczy szlak do Wiślicy? 8 czy 10 września?
- Wie o tym tylko nasz proboszcz, ksiądz Zdzisław Sideł. My jesteśmy gotowi, ale decyzja należy do proboszcza - mówi Robert Lalewicz, dyrektor Gimnazjum w Cieszkowach, które co roku wystawia mocną drużynę na pielgrzymowanie do Wiślicy.

Ksiądz Zdzisław Sideł jest proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czarnocinie od pięciu lat. Kontynuuje dzieło poprzedniego pasterza, księdza Mariana Głowackiego, który w 2006 roku reaktywował po pół wieku przerwy pielgrzymowanie do Wiślicy.

Niezależnie od daty startu wrześniowej pielgrzymki, ma ona szczególny charakter. Odbywa się bowiem w Roku Miłosierdzia, zaś pątnicy wyruszą na szlak niedługo po Światowych Dniach Młodzieży - Kraków 2016. Młodzi wypełnili nasz kraj wielkim entuzjazmem wiary i pokazali, że mogą stać się nadzieją Kościoła. Dodajmy, że pielgrzymi „ze świata” gościli pod koniec lipca także na terenie gminy Czarnocin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie