Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paryżanki Kołem Gospodyń Wiejskich Roku 2019 w powiecie buskim. Najważniejsza jest wieś

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
- Nasza wieś jest dla nas najważniejsza - mówi Daria Ptak z koła Paryżanki w Nieciesławicach w gminie Tuczępy. Właśnie zdobyły tytuł Koła Gospodyń Wiejskich Roku 2019 w powiecie buskim w akcji Mistrzowie Agro.

- Czujemy się dumne i wyróżnione, a przede wszystkim docenione przez mieszkańców naszej miejscowości i gminy - mówi Daria Ptak. - Jest to też dla nas motywacja, by coraz więcej pracować.

Koło powstało w czerwcu tego roku i do prac zabrało się w te pędy. - Powstanie zainicjował sołtys Łukasz Bławat, który stwierdził, że czas by na wsi powstało koło gospodyń wiejskich. Chodził od domu do domu, aż uzbierał ekipę - opowiada pani Daria. - I od razu zostałyśmy zaangażowane do pracy przy dożynkach. Uwiłyśmy wieniec, przygotowałyśmy przyśpiewki, nawet ułożyłyśmy jedną o Nieciesławicach, a także naszykowałyśmy stoisko z tradycyjnymi potrawami. Stół drewniany zrobił dla nas radny z naszej miejscowości Rafał Wojtycha - relacjonuje pani Daria. Na stole znalazły się smalec wiejski z wypiekanym w starodawnym piecu chlebem na zakwasie, barszcz grzybowy, żurek z kiełbaską, ogórki kiszone, śliwka w czekoladzie, rogaliki „sołtysa”. Te dwie ostatnie panie przygotowują z wykorzystaniem owoców z sadu pana Łukasza. - Nasze tereny są typowo sadownicze, więc i kuchnia tradycyjna musi być oparta na owocach. Przepisy na liczne potrawy są tradycyjne i nam tylko znane. Wdzięczne jesteśmy sołtysowi za takie owocowe wsparcie - zaznacza pani Daria.

Panie nie stronią od nowoczesności i trendów kulinarnych, więc na dożynki przygotowały także grilla, z którego serwowały kiełbaski.

Celem działania koła jest nie tylko krzewienie tradycji ludowej, ale przede wszystkim integracja mieszkańców i niesienie pomocy. - Udało nam się zorganizować ognisko dla dzieci na pożegnanie wakacji. Zabawa była wspaniała. Udział wzięło około 60 młodych mieszkańców Nieciesławic. Były konkursy z upominkami, przyśpiewki, zabawy, traktor z prawdziwą odrestaurowaną furą, na której dzieci się przewiozły. Wszystko oczywiście było bezpieczne - opowiada pani Daria.

W planach gospodynie mają przygotowanie pieśni patriotycznych na 11 listopada, a potem wigilii dla mieszkańców.

- Bardzo bym chciała, byśmy zaangażowały się w działania charytatywne, w tym widzę największą istotę naszej pracy - niesienie pomocy - zaznacza pani Daria. Jak dodaje, ważne dla pan są wszystkie działania służące rozwojowi wsi, także poprawie komfortu życia. Chciałyby odnowić park wokół Wiejskiego Domu Kultury, powiększyć plac zabaw. - Z naszej miejscowości pochodzi Hugo Kołłątaj, więc czujemy się tym bardziej zobowiązane o nią dbać - dodaje pani Daria.

Choć nazwa „Paryżanki” kojarzy się odległą stolicą Francji, to okazuje się, że jest ściśle związana z historią Nieciesławic. - Nasze babcie opowiadały nam, że w dawnych czasach mieszkanki naszej miejscowości wyróżniały się urodą, były bardzo zadbane, i gdy pojawiały się na starodawnych dechach, na zabawach, mężczyźni mówili „Przyszły już te paryżanki”. Stąd na naszą miejscowość też mówiono Paryżanki, więc, wracamy do tego co, było. Nazwałyśmy się Paryżankami - opowiada Daria Ptak, mianowana szefową koła.

Choć za przewodniczącą się nie uważa. - W kole jest 20 pan i dwóch panów. Wszyscy aktywnie działamy. Dla nas wszystkich najważniejsza jest nasz wieś- opisuje Daria Ptak.

Podczas uroczystej gali we wtorek, 8 października w Targach Kielce laureaci trzech pierwszych miejsc w województwie w każdej z kategorii plebiscytu Mistrzowie Agro 2019 otrzymali prestiżowe tytuły i wyjątkowe nagrody. Emocji nie brakowało. Zwycięzcy awansowali do finału ogólnopolskiego, który rozpocznie się w piątek, 18 października. ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH>>>Rolnikowi Roku 2019 Bogusławowi Kornalskiemu, któremu towarzyszyła narzeczona Mariola, bilet na podróż do Stanów Zjednoczonych i zwiedzanie fabryk Case IH wręczał Mariusz Kisiel, właściciel firmy Kisiel, sponsor nagrody głównej.  Sukcesów gratulowali też od lewej wieloletni europoseł i partner akcji Rolnik Roku Czesław Siekierski, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, z biletem do USA Mariusz Kisiel, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, Ryszard Pizior prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie, który przygotował dla laureatów kosze z produktami.  ZOBACZ TAKŻE: GALA MISTRZÓW AGRO. POSEŁ Z KROKIETAMI I FOTKI NA TRAKTORACHCZYTAJ TAKŻE: Mistrzowie Agro 2019 w województwie świętokrzyskim. Oto zwycięzcy [ZDJĘCIA, WIDEO]ZOBACZ ZAPIS TRANSMISJI LIVE Z GALITwoja przeglądarka nie obsługuje IFrame

Mistrzowie Agro 2019. Deszcz nagród dla zwycięzców wojewódzk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie