Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasterka w niezwykłej oprawie w Ossolinie

Małgorzata Płaza
Kaplica została zbudowana w XVII wieku. Dzięki zaangażowaniu społeczników odzyskuje pierwotne piękno.
Kaplica została zbudowana w XVII wieku. Dzięki zaangażowaniu społeczników odzyskuje pierwotne piękno.
Tradycja głosi, że pokrywająca Kaplicę Betlejemską warstwa ziemi została sprowadzona przez podkanclerza koronnego, a później kanclerza wielkiego Jerzego Ossolińskiego z Ziemi Świętej.

Betlejem w Ossolinie niedaleko Klimontowa to niezwykłe miejsce, a odbywające się tam pasterki należą do najciekawszych wydarzeń towarzyszących Bożemu Narodzeniu w regionie.
Kaplica powstała w XVII wieku na wzór słynnej groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Zdaniem historyków, wybudował ją nie Ossoliński a Teodor Denhoff w 1690 roku. W połowie XIX wieku pielgrzymi z Radomia przywieźli do Ossolina urnę ziemi z Betlejem, którą zamurowano w kaplicy. Po raz drugi ziemia znad Jordanu trafiła do Ossolina w 1996 roku.

- To miejsce wyjątkowe w skali regionu i Polski. Do niedawna była to jedyna w kraju kaplica pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego - opowiada Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia “Nasze Dziedzictwo Ossolin”.
Stowarzyszenie to od kilku lat organizuje w kaplicy ossolińskiej w noc Bożego Narodzenia niezwykłe pasterki. Również tegoroczna (w czwartek, 24 grudnia) będzie mieć bardzo oryginalną oprawę.

Uczestnicy zgromadzą się o godzinie 22.30 na centralnym placu wioski. Zostanie odczytany fragment Ewangelii, następnie święty Józef i Matka Boża na osiołku, przy dźwiękach kolęd, wyruszą do kaplicy. Zatrzymają się w stojącej przy niej drewnianej szopie z żywymi zwierzętami. To nowa szopka. Poprzednia spłonęła wiosną tego roku. Niedawno wysiłkiem wielu osób – mieszkańców Ossolina i Wilkowic, przy wsparciu prywatnych darczyńców i samorządu gminy Klimontów, obiekt udało się odbudować.
- W role pastuszków i aniołów tradycyjnie wcielą się uczniowie miejscowej szkoły podstawowej - mówi Rafał Staszewski. - Nowością tegorocznej uroczystości będzie świetlna iluminacja, która poprzedzi pokłon Trzech Króli. Zanim królewskie orszaki przybędą do szopki, na dachu Kaplicy Betlejemskiej odpalone zostaną kolorowe race.
Pasterka rozpocznie się wcześniej niż w innych miejscach – o godzinie 23, gdy w Betlejem jest już północ i rozpoczynają się święta Bożego Narodzenia. - Czas odprawienia pasterki to nasza symboliczna łączność z Ziemią Świętą - zaznacza Rafał Staszewski.
Po mszy, dla uczczenia narodzin Chrystusa, w niebo polecą fajerwerki. Uczestnicy uroczystości będą łamać się opłatkiem. Pojawi się Święty Mikołaj, który obdaruje wszystkich słodkościami.

W trakcie uroczystości, jak co roku zbierane będą datki na renowację Kaplicy Betlejemskiej. Każdy, kto wspomoże ten cel, otrzyma okolicznościową kartkę świąteczną.
Dzięki stowarzyszeniu i darczyńcom kaplica odzyskuje blask. W ubiegłym roku odnowiona została barokowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która stoi przed kaplicą. W tym rozpoczęty został remont fasady kaplicy.
Prace przy fasadzie mają być kontynuowane w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie