Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Patriota Ukrainy" ze Starostwa w Staszowie. Jan Mazanka nagrodzony

(akr)
Pułkownik w stanie spoczynku Olga Twerochlebowa i Jan Mazanka w Winnicy, chwilę po wręczeniu odznaczenia.
Pułkownik w stanie spoczynku Olga Twerochlebowa i Jan Mazanka w Winnicy, chwilę po wręczeniu odznaczenia. archiwum prywatne
W poniedziałek, 9 maja w Winnicy, podczas obchodów 71. rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem, Jan Mazanka - naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą w Starostwie staszowskim, został uhonorowany medalem ,,Patriota Ukrainy” nadanym przez Związek Ukraińskich Kombatantów.

Wnioskodawcą o to prestiżowe wyróżnienie była pułkownik w stanie spoczynku Olga Twerdochlebowa, która współpracę z powiatem staszowskim rozpoczęła w 2012 roku, w czasie realizacji projektu dotyczącego walk 1 Frontu Ukraińskiego na ziemi staszowskiej. W projekcie tym, dofinansowanym z programu Polsko-Ukraińskiej wymiany Młodzieży Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, wzięło udział po 50 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z obwodu winnickiego i powiatu staszowskiego. Pułkownik Olga Twerochlebowa gościła w powiecie staszowskim w październiku ubiegłego roku, odwiedzając miejsca swoich walk, a także groby koleżanek i kolegów, między innymi w: Iwaniskach, Sandomierzu i Krakowie.

- Medal ten jest wyrazem uznania, nie dla mnie, ale całego Wydziału, który od 2012 roku, corocznie realizuje inicjatywy we współpracy z Ukrainą, w których do tej pory udział wzięło ponad 2000 uczniów z obydwu krajów i około 300 nauczycieli, a także samorządowców z powiatu staszowskiego, miasta Winnica i obwodu winnickiego, na czele z obecnym premierem Ukrainy Vołodymyrem Grojsmanem, który w latach 2006 – 2014 pełnił funkcję prezydenta Winnicy.

To także podziękowanie dla władz powiatu staszowskiego za wspieranie inicjatyw we współpracy obydwu zaprzyjaźnionych regionów, począwszy od 2012 roku. Dla mnie osobiście niezasłużonym wyróżnieniem jest fakt, że o medal wystąpiła pułkownik Olga Twerdochlebowa, weteranka i bohaterka walk w czasie II wojny światowej, która swój szlak bojowy zakończyła w Berlinie. Pani Olga, jako 20-letnia dziewczyna pełniła niezwykle niebezpieczną służbę w szeregach zwiadu frontowego, za co, między innymi została odznaczona swoim pierwszym medalem ,,Za odwagę” przyznanym pośmiertnie, gdyż została zniesiona z pola bitwy ciężko ranna i nieprzytomna, uznana za martwą” - mówi Jan Mazanka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie