Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyczna uroczystość w 76. rocznicę walk z hitlerowcami pod Gabułtowem

Adam Ligiecki
   Na polach gabułtowskich obchodzono 76. rocznicę walk żołnierzy Wojska Polskiego z hitlerowskim najeźdźcą. Poczet sztandarowy podczas uroczystości wystawiła Szkoła Podstawowa w Zięblicach.
Na polach gabułtowskich obchodzono 76. rocznicę walk żołnierzy Wojska Polskiego z hitlerowskim najeźdźcą. Poczet sztandarowy podczas uroczystości wystawiła Szkoła Podstawowa w Zięblicach.
Wrzesień to dla Polaków czas szczególny. Miesiąc pamięci narodowej. 76. rocznicę walk żołnierzy Wojska Polskiego z hitlerowskim najeźdźcą obchodzono w Gabułtowie koło Kazimierzy Wielkiej.

"W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka..." - taki napis widnieje na postumencie krzyża wzniesionego w miejscu krwawej potyczki podczas kampanii wrześniowej. Obok znajduje się obelisk - w hołdzie żołnierzom Wojska Polskiego poległym na polach wsi Gabułtów, 7 września 1939 roku. Tu właśnie odbyła się główna część uroczystości, w której - to już tradycja - wzięli udział uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Zięblicach.

Jak co roku, szkoła z Zięblic wystawiła poczet sztandarowy. Polową mszę świętą na polach gabułtowskich - w intencji poległych żołnierzy - odprawił proboszcz parafii w Kazimierzy Małej, ksiądz Krzysztof Balcer. W uroczystości uczestniczyli także: przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn, delegacja gminy Kazimierza Wielka - z radnym Lucjanem Małkiem na czele, sołtys Zięblic Artur Trojanowski, mieszkańcy.

Z Tarnowa przyjechała Wiktoria Knapik-Czosnek, kuzynka poległego w Gabułtowie w 1939 roku Romana Strojnego. Przed obeliskiem odczytany został wiersz poświęcony polskiemu żołnierzowi - "I tylko hełm dziurawy...", autorstwa poety i regionalisty z Donos, Zdzisława Kulisia. Uczniowie z Zięblic przypomnieli historię wydarzeń z 7 września 1939 roku. Także nazwiska żołnierzy Armii Kraków, którzy oddali życie za ojczyznę. Złożono wiązanki kwiatów u stóp obelisku, zapłonęły znicze pamięci.

W programie uroczystości znalazło się też spotkanie na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Małej. Tu spoczywają polscy żołnierze polegli w kampanii wrześniowej. Uczczono ich pamięć minutą ciszy, złożone zostały kwiaty.

- Taka uroczystość ma duże znaczenie, nie tylko dla społeczności lokalnej. Przede wszystkim dla młodego pokolenia, które wojnę zna tylko z filmów i opowiadań dziadków - mówi Dorota Noszczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zięblicach. - A przecież pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę, powinna być wieczna.

7 września 1939 roku, na polach koło Gabułtowa doszło do krwawej potyczki oddziałów Armii Kraków z hitlerowcami. Zginęło 12 polskich żołnierzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie