Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Mircu [ZOBACZ ZDJĘCIA]

CuK
Poczty sztandarowe szkół z gminy Mirzec podczas rocznicowej mszy św. w kościele Św. Leonarda
Poczty sztandarowe szkół z gminy Mirzec podczas rocznicowej mszy św. w kościele Św. Leonarda Fot. Jacek Rafalski
Gmina Mirzec w tym roku przygotowała wyjątkowo bogate obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w niedzielę 1 września.

W tym roku gmina Mirzec zrobiła to we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Odnowy Zabytków Parafii Świętego Leonarda w Mircu, Biblioteką i Ośrodkiem Kultury Gminy Mirzec oraz Stowarzyszeniem „Wspólnie dla Gminy Mirzec”. Mirzeckie uroczystości były częścią ogólnopolskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zaczęli na cmentarzu

O 4.45 włączono dźwięk syren alarmowych na terenie całej gminy Mirzec. Na miejscowym cmentarzu miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na mogile żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.

Imprezą towarzyszącą obchodom 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej był Zlot Pojazdów Zabytkowych, w ramach starachowickiej 5 Legendy Stara, które około 11.00 zawitały do Mirca.

Uroczystej, koncelebrowanej mszy świętej za Ojczyznę w kościele pod wezwaniem świętego Leonarda w Mircu, przewodził ksiądz prałat Bogdan Lipiec, stryj posła Krzysztofa Lipca.

Uczestnicy mszy świętej w zwartej kolumnie przeszli do centrum Mirca, gdzie przed Pomnikiem Niepodległości miało miejsce złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Dalsze uroczystości odbywały się w mirzeckim amfiteatrze.


Pieśń patriotyczna i konkursy

Tu rozstrzygnięto gminny konkurs „Witold Pilecki – życie i działalność”, poświęcony Witoldowi Pileckiemu jednemu z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej, żołnierzowi września, więźnia-ochotnika obozu Auschwitz-Birkenau, powstańca warszawskiego po wojnie skazanego i zamordowanego przez komunistów. Konkurs zorganizowany został we współpracy z Biblioteką i Ośrodkiem Kultury Gminy Mirzec oraz Szkołą Podstawową w Mircu. Wzięło w nim udział 61 uczniów ze szkół gminy Mirzec.

W kategorii klas IV-VI najlepszymi okazali się: 1. Maria Tyszczuk ze Szkoły Podstawowej w Mircu, 2. Paulina Gralec ze Szkoły Podstawowej w Mircu, 3. Dominika Gwóźdź ze Szkoły Podstawowej w Osinach.

Klasy VII, VIII i gimnazjum: 1. Krzysztof Duś ze Szkoły Podstawowej w Mircu, 2. Paulina Śpiewak ze Szkoły Podstawowej w Małyszynie, 3. Monika Duś z Gimnazjum w Mircu oraz Małgorzata Biernacka ze Szkoły Podstawowej w Jagodnem.

Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Małyszynie przedstawili widowisko Akademia Patriotyczna. Obok amfiteatru trwał piknik historyczny „Śladami Wolności”. Wielkim, patriotycznym wydarzeniem był III Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej w amfiteatrze w Mircu. Niedzielne uroczystości zakończyła wieczorna projekcja filmu „Kamienie na szaniec”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie