Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyzm... z prowokacją - panel historyczny w buskim „ekonomiku” zachęcił do refleksji

ALI
Dwie generacje, jedna historia - Zenon Molisak oraz Edgar Kobos.
Dwie generacje, jedna historia - Zenon Molisak oraz Edgar Kobos. archiwum szkoły
„Niepodległość - patriotyzm” to temat przewodni panelu dyskusyjnego, jaki w trzeciej dekadzie marca odbył się w buskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 imienia Mikołaja Kopernika. Debatę prowadzili wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Spotkanie zakończyła dyskusja, podczas której uczniowie mogli zadać pytania - dotyczące też drażliwych, trudnych tematów.

Gościem honorowym panelu w „ekonomiku” był Zenon Molisak, buszczanin, żołnierz Armii Krajowej. Przedstawił swoje wspomnienia z II wojny światowej. Opowieść sędziwego weterana stała się żywym świadectwem minionych, jakże ważnych dla historii Polski czasów. Jego narracja - jak podkreślano - była „darem przeszłości dla przyszłości”.

Co znaczy słowo patriotyzm - dzisiaj, dla młodych? Mówił o tym Edgar Kobos, przewodniczący samorządu szkolnego buskiego „ekonomika”.
- Spora część młodzieży jest zainteresowana historią. Sam patriotyzm odgrywa w naszym życiu szczególną rolę. Tożsamość narodowa nie jest w dzisiejszych czasach przeżytkiem, a bardziej wyzwaniem do patrzenia w przyszłość - przekonywał z pasją uczeń klasy III_H, który brał także udział w finale centralnym prestiżowej Olimpiady Historycznej.

Patriotyzm - przed wiekami? Nauczycielka „ekonomika” Izabela Kasperek przygotowała interesującą prelekcję, prezentując obecne w polskiej literaturze wątki nurtu patriotyczno-martyrologicznego. To właśnie dzieła mistrzów epoki romantyzmu i pozytywizmu - z Mickiewiczem, Słowackim na czele - pomagały w utrzymaniu poczucia świadomości narodowej w czasach zaborów.

Uczniowie „ekonomika” z zainteresowaniem słuchali wykładów, a potem mogli się wykazać w dyskusji.
Uczniowie „ekonomika” z zainteresowaniem słuchali wykładów, a potem mogli się wykazać w dyskusji. archiwum szkoły

Prowadzącymi debatę byli wykładowcy z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach: profesor Jerzy Gapys i profesor Mariusz Nowak. Na początek kluczowe sprawy: definicja niepodległości oraz współczesnego pojmowania suwerenności w świecie. Następnie goście z Kielc ukazali to, w jaki sposób ewaluowało pojmowanie znaczenia słowa patriotyzm w czasach nowożytnych; do dzisiaj - do współczesności.

Wystąpienia profesorów stały się wprowadzeniem do dyskusji. Uczniowie mieli okazję zapytać historyków o nurtujące ich kwestie, które poruszone były w części wykładowej. Nie unikano tematów określanych jako trudne, drażliwe.
- To było interesujące doświadczenie. Młodzież została sprowokowana do refleksji nad historią i tym, co dzieje się w dzisiejszym świecie - podsumowuje projekt dyrektor szkoły Andrzej Bilewski.

Organizatorami spotkania byli Izabela Kasperek i Mariusz Żabiński, nauczyciele buskiego „ekonomika”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie