Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełna mobilizacja przed 1 kwietnia w powiecie starachowickim. Ruszy „Rodzina 500 plus“

Monika Nosowicz-Kaczorowska
- W Starachowicach wnioski będzie można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społeczej , punkcie w Urzędzie Miejskim i Galerii Skałka - mówi dyrektor MOPS Danuta Krępa (z lewej).
- W Starachowicach wnioski będzie można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społeczej , punkcie w Urzędzie Miejskim i Galerii Skałka - mówi dyrektor MOPS Danuta Krępa (z lewej). Monika Nosowicz-Kaczorowska
W ośrodkach pomocy społecznej we wszystkich gminach powiatu starachowickiego widać mobilizację przed wprowadzeniem rządowego programu „Rodzina 500 plus“, uprawniającego rodziców do pobierania pieniędzy na wychowanie dzieci.


Kolejki i tak będą

Składanie wniosków uprawniających do otrzymania 500 złotych na drugie i kolejne dziecko, a w uzasadnionych przypadkach
także na pierwsze dziecko, rozpocznie się 1 kwietnia. Urzędnicy spodziewają się, że w pierwszych dniach akcji mogą przyjść prawdziwe tłumy osób zainteresowanych uzyskaniem świadczenia.

- Kolejek i tak nie da się uniknąć, ale mamy pomysły, co zrobić, aby jak najbardziej usprawnić cała procedurę- usłyszeliśmy we wszystkich ośrodkach Pomocy Społecznej.

W Starachowicach postawiono na szeroką akcję informacyjną. W miejscach publicznych, gdzie gromadzi się wiele ludzi wiszą plakaty z informacjami na temat programu. Plakaty takie zawieszone zostały też w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Od 14 do 22 marca w kolejnych szkołach organizowane będą spotkania informacyjne dla rodziców, podczas których pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej będą odpowiadać na pytania.

- Będzie też możliwość indywidualnego skonsultowania swojej sytuacji rodzinnej. Pracownicy będą wyjaśniać, jakie dokumenty należy dostarczyć do rejestracji wniosku. Chodzi o to, żeby jak najwięcej osób po 1 kwietnia przyszło z prawidłowo wypełnionym wnioskiem, z potrzebnymi dokumentami, dzięki czemu sprawnie będzie można zarejestrować wniosek - mówi Danuta Krępa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starachowicach.

Plakaty i informacje można przeczytać także w miejscach publicznych w innych gminach. W niektórych gminach, na przykład w Starachowicach, Mircu czy Brodach wnioski będą wydawane wcześniej, około 20 marca.

Kto pierwszy, ten lepszy

Wygląda na to, że urzędnicy, którzy będą pracować przy przyjmowaniu wniosków powinni przygotować się na nawał pracy na początku kwietnia.

- Z jednej strony jest tak, że wnioski o uzyskanie świadczenia można składać w kwietniu, maju i czerwcu, a pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia. Jeśli ktoś spóźni się ze złożeniem wniosku i przyniesie go dopiero w lipcu, świadczenie będzie naliczane od lipca - podkreśla Danuta Krępa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starachowicach. - Z drugiej strony od dnia prawidłowo złożonego wniosku mamy trzy miesiące na wydanie decyzji o przyznaniu świadczenia. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji rodzice lub opiekunowie dziecka mogą liczyć na przelew pieniędzy na konto.

W praktyce oznacza to, że osoby, które ze złożeniem wniosku będą zwlekać do połowy czerwca decyzję w sprawie przyznania świadczenia mogą otrzymać we wrześniu, a pieniądze jeszcze później.

Gdzie z wnioskami?

W Starachowicach zostały wyznaczone trzy punkty, gdzie wnioski będą przyjmowane. W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Majówka 21a, w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych będą trzy stanowiska. Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku od 7 do 15.30. Dwie osoby - w tych samych godzinach co w MOPS - będą przyjmować wnioski w pokoju na pierwszym piętrze Galerii Skałka przy Alei Armii Krajowej 28. Trzecie miejsce, gdzie można zostawić wniosek to Biuro Obsługi Urzędu Miejskiego przy ulicy Radomskiej 45. Punkt będzie czynny w dni pracujące w godzinach od 8.30 do 16.30. Także w tych punktach od 21 marca można dostać czyste formularze wniosków.

W gminie Wąchock formularze już trafiły do poszczególnych sołectw. Można je dostać u sołtysów, w szkołach lub pobrać ze strony internetowej Urzędu Gminy. Od 1 kwietnia wnioski będą przyjmowane w jednym miejscu, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, a do pracy przesunięci mają być pracownicy z innych działów.

W gminie Mirzec wnioski będą przyjmowane w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej i w pokoju 207 w Urzędzie Gminy. Chodzi o to, jak mówi kierowniczka GOPS Alicja Potrzeszcz, żeby rozładować kolejki. Mieszkańcy gminy Pawłów dokumenty będą składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, a do obsługi programu 500plus zostaną zatrudnione dwie osoby.
Nietypowo planuje poradzić sobie gmina Brody. Przygotowany został harmonogram, zgodnie z którym w wyznaczone dni przyjmowani będą mieszkańcy konkretnych miejscowości. Wnioski przyjmowane będą w Urzędzie Gminy w Brodach, a w wyznaczone dni także w Szkole Podstawowej w Lipiu i świetlicy wiejskiej w Borze Kunowskim.

Dodatki w „Echu Dnia“

W piątek, 11 marca, w „Echu Dnia“ specjalny dodatek o programie „Rodzina 500 plus“ powstały we współpracy ze Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach.
We wtorek, 15 marca, specjalny dodatek, a w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące rządowego programu „Rodzina 500 plus“.

W środę, 30 marca, dodatek z wszystkimi praktycznymi informacjami o „Programie 500 plus“, tuż przed startem programu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie