Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełne pasji i talentów dzieciaki ze Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy. Poznajcie zwycięzców akcji "Echa Dnia" "Pierwszaki" (WIDEO, ZDJĘCIA)

Paulina Baran
Paulina Baran
Radosne pierwszaki z Pierzchnicy razem z wychowawczynią, Barbarą Miszczyk.
Radosne pierwszaki z Pierzchnicy razem z wychowawczynią, Barbarą Miszczyk. Dawid Łukasik
Klasa 1A ze Szkoły Podstawowej imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pierzchnicy wygrała akcję “Echa Dnia” "Pierwszaki" i otrzymała tytuł Najsympatyczniejszej klasy pierwszej w województwie świętokrzyskim. W środę, 12 stycznia odwiedziliśmy dzieciaczki ze wspaniałymi prezentami i musimy przyznać, że radość była ogromna. O tym, jaka jest najsympatyczniejsza klasa w regionie opowiedziała nam wychowawczyni, Barbara Miszczyk, która w szkole w Pierzchnicy pracuje już 39 lat i z całego serca kocha to, co robi.

Jaka jest najsympatyczniejsza klasa w województwie świętokrzyskim?
Moja klasa to wspaniałe i przesympatyczne dzieci. To zespół zgrany, ruchliwy ale pracowity, kreatywny i wrażliwy. Mają dobre serduszka, lubią pomagać innym. Do szkoły przychodzą z uśmiechem na twarzy, są pełni zapału i energii. Lubią się uczyć, bardzo dobrze już czytają, pięknie recytują, piszą i liczą. Są dociekliwi, ciekawi świata, pytają i aktywnie pracują podczas zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych. Cieszę się razem z dziećmi i ich rodzicami, że klasa 1a została uznana przez czytelników “Echa Dnia” najsympatyczniejszą klasą w powiecie i województwie. To ogromna zasługa wspaniałych rodziców i oczywiście dzieci.

Ilu uczniów liczy Pani klasa? Jak rozpoczęła się Wasza wspólna praca?
Klasa 1a liczy 18 uczniów - 11 dziewczynek i 7 chłopców. Pracujemy razem od pięciu miesięcy i chociaż początki nie były łatwe to dziś śmiało mogę powiedzieć, że współpraca układa nam się bardzo dobrze. Uczestniczymy w szkolnym programie ,,Radosne Pierwszaki’’, dlatego pierwszy miesiąc pobytu dzieci w szkole stanowiły zajęcia adaptacyjne, wzajemne poznawanie się, powolne wchodzenie w rolę ucznia i zapewnienie każdemu dziecku poczucia bezpieczeństwa w nowej życiowej sytuacji. W ramach programu wspólnie wypracowaliśmy zasady naszej współpracy, pracy na zajęciach, zachowania podczas przerw, na sali gimnastycznej czy w pracowni komputerowej. We wrześniu dzieci były z klasą 1b i drugą na wspólnej wycieczce integracyjnej w Mikułowicach, poznały tam proces robienia oleju i degustowały różne oleje. Było wspólne ognisko, zabawy sprawnościowe i tańce. Spotkanie trzech klas w jednym czasie i miejscu, w plenerze to wspaniała okazja do bliższego poznania się, nawiązywania nowych relacji, rozładowania emocji i radości. To była bardzo udana, wartościowa wycieczka.

Jak pierwszaki dogadują się ze sobą?
To dobry zespół klasowy. Dzieci są dość energiczne, pomysłowe, pracowite i ciekawe świata. Do szkoły przychodzą uśmiechnięte i z zapałem do pracy. Razem tworzą fajną grupę, która pozytywnie zaskakuje mnie każdego dnia swoimi pomysłami. Potrafią pracować w zespole. Lubią czytać i mają możliwość doskonalenia tej umiejętności podczas realizacji Międzynarodowego projektu edukacyjnego ,,Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki’’. Jest to program wspierający rozwój czytelnictwa – trzecia edycja pod nazwą “Poznajemy zawody”. Moi pierwszoklasiści lubią zabawy tematyczne, zabawy ruchowe ze śpiewem, ćwiczenia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, uwielbiają zajęcia ruchowe, gry zręcznościowe i zespołowe I rywalizację.

W czasach pandemii to właśnie ruch jest chyba szczególnie ważny?

Aktywność fizyczna jest potrzebna w każdym wieku dlatego nasze dzieciaki od września uczestniczą w ministerialnym programie WF z AWF – Aktywny powrót do szkoły, którego celem jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci po powrocie do zajęć stacjonarnych – walka ze skutkami pandemii koronawirusa. Są to dwie godziny dodatkowych zajęć wychowania fizycznego.

Jakie lekcje dzieci lubią najbardziej?
Chyba najwięcej pierwszaków cieszy się z zajęć komputerowych, podczas których uczą się obsługi komputera, poznają edytor grafiki i zasady bezpieczeństwa w sieci. Dzieci chętnie też spędzają ze sobą czas podczas przerw. Wtedy dominują zabawy tematyczne i ruchowe, wspólne rozmowy i śpiew. Cieszy mnie, że nie noszą telefonów. W tak krótkim czasie dzieci dały się poznać z dobrej strony.

Jakie zdolności wykazują?
Moim zdaniem każde dziecko ma jakiś talent, wystarczy się tylko dobrze przyjrzeć, żeby go dostrzec. Wiele moich wychowanków ma zdolności muzyczne, ponieważ szybko uczą się piosenek, mają poczucie rytmu i pięknie śpiewają, recytatorskie – mają dobra pamięć, szybko zapamiętują treść wierszy, scenek, modulują głosem, potrafią wchodzić w role oraz taneczne, bo bardzo lubią tańczyć, naśladują i same układają krótkie układy taneczne. Uczniowie klasy 1 A są również utalentowani plastycznie – mam uczennicę, której rysunki wyróżniają się na tle innych, a prace z plasteliny czy materiałów przyrodniczych to prawdziwe dzieła. Dzieci chętnie uczestniczą w licznych konkursach, w których zajmują czołowe miejsca, jak na przykład konkurs plastyczny ,,Bezpieczna droga do szkoły’’, konkurs na ,,Rodzinną Kartkę Bożonarodzeniową’’ , Konkurs recytatorki z okazji 11 listopada, klasowe konkursy pięknego czytania, czy Najpiękniejszy zeszyt. W mojej klasie nie brakuje także dzieci utalentowanych wokalnie – wiele osób szybko uczy się piosenek, ma poczucie rytmu, pięknie śpiewa i recytuje. Nie brakuje też pierwszaków, które mają dobrą pamięć, szybko zapamiętują treść wierszy, scenek, modulują głosem, potrafią wchodzić w role. Czas pięknie umilają nam osoby z zamiłowaniem do tańca, które nie tylko lubią tańczyć, ale także same przygotowują krótkie układy taneczne – jeden z nich zaprezentowały na swoim ślubowaniu. W mojej klasie nie brakuje również osób, które wyróżniają się plastycznie. Mam uczennicę, której rysunki robią ogromne wrażenie, a prace z plasteliny czy materiałów przyrodniczych to prawdziwe dzieła.

W klasie pierwszej dzieciaki muszą już cierpliwie ćwiczyć pisanie literek. Jak można ich do tego zachęcić, kiedy tak bardzo bolą ich rączki?
Bolą rączki, bo układ mięśniowy jest słaby. Trzeba wzmocnić mięśnie rąk przez wszelkie zabawy manualne związane z nawlekaniem koralików, wydzieranki, gniecenie ciasta, plasteliny, wycinanie, kolorowanie i wycinanie po śladzie bez odrywania ręki, malowanie paluszkami, przyszywanie guzików, ćwiczenia rąk, robienie przerw podczas pisania. Ważna jest też zmiana aktywności, po to żeby rączki dziecka odpoczęły. Jak zachęcić? Przede wszystkim pracować systematycznie, wzmacniać, chwalić, doceniać, a nie oceniać - każdy wysiłek ucznia.

Chwalić trzeba często czy jednak tylko od czasu do czasu?
Za każdy element nowej literki, wyraz, napisane zdanie dziecko powinno otrzymać informację zwrotną. Trzeba wykazać wiele cierpliwości i zrozumienia, pozwolić dziecku nabywać umiejętność pisania w jego tempie, poprowadzić rączkę, jeśli trzeba pokazać kolejny raz każdy element literki, której pisanie sprawia dziecku jeszcze trudność. Pisanie to proces i dlatego należy podchodzić do dziecka z sercem. Tylko odpowiednio zmotywowane dziecko znajdzie w sobie siłę do niwelowania swoich braków i pokonywania trudności. W tej klasie nie dostrzegam takich trudności. Dzieci przyszły motorycznie bardzo dobrze przygotowane, ładnie piszą, w dobrym tempie i utrzymują się w liniaturze.

Nauczanie wczesnoszkolne to pierwszy etap edukacji. Czy to ważny okres w rozwoju uczniów? Dlaczego już teraz powinni wiedzieć, że warto się systematycznie uczyć?

Tak. To bardzo ważny okres w rozwoju dziecka. Dziecko rozpoczynające naukę w szkole rozpoczyna nowy dla siebie etap rozwojowy zarówno emocjonalny jak i społeczny. Pierwsze lata nauki warunkują dalsze, edukacyjne powodzenie ucznia. To fundament, na którym oparta będzie początkowa praca na drugim etapie edukacyjnym, dlatego, tak ważne jest poznanie uczniów - ich potrzeb, zainteresowań i możliwości, zadbanie o odpowiednią atmosferę w klasie, aby dziecko czuło się bezpiecznie, zachęcanie do wypowiadania własnych poglądów, stworzenie warunków do badania - poszukiwania, stawiania pytań i przestrzeni do uczenia się. Należy zatem wykorzystać tę naturalną ciekawość świata, chęć i zapał między innymi poprzez systematyczność działań. Dzieciaki szybko będą mogły dostrzec jak wiele potrafią, rozumieją. Ta świadomość wzmocni ich motywację wewnętrzną, która jest podstawą uczenia się. Uczymy się po coś, wiedza i umiejętności są nam niezbędne do wykonania określonych zadań, do radzenia sobie. Pierwsze lata nauki są fundamentem do budowania swojej wiedzy w następnych etapach. Stąd ważna rola nauczyciela – przewodnika, którego zadaniem jest zachęcać do poznawania świata, pozyskiwania wiedzy i umiejętności i ukazać wartość tegoż poznawania. Ja zawsze staram się wspólnie z uczniami wypracować formę i sposoby uczenia się, stworzenia strategicznego planu, na przykład w formie mapy myśli, czy pracować metodą projektu. Jeśli tego nauczymy dzieci, uczniowie sami będą najpierw planować, potem poszukiwać informacji na postawione pytania. Moim zadaniem jest ukształtować pozytywny stosunek do nauki i wyposażyć ucznia w podstawowe narzędzia uczenia się, czyli czytanie, pisanie, liczenie, komunikowanie się, metody rozwiązywania problemów, ćwiczenia uwagi, pamięci i myślenia. Staram się uruchamiać mechanizmy konieczne w przyszłości do aktywnego udziału w życiu społecznym.

W Szkole Podstawowej imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pierzchnicy bardzo dużo się dzieje. Dzieciaki uczestniczą w takich uroczystościach jak:

  • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY – poznały sylwetę patrona, nauczyły się piosenki o Kardynale Stefanie Wyszyńskim
  • Piknik Niepodległościowy – poznały postać Józefa Piłsudskiego
  • Ślubowanie klas pierwszych – piękna uroczystość pokazująca, że swoja postawą i umiejętnościami zasługują na miano ucznia Szkoły Podstawowej imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Pierzchnicy.
  • XI Światowy Dzień tabliczki Mnożenia – wykonały sówki matematyczne
  • Warsztaty profilaktyczne ,,Cukierki’’ – dowiedziały jak należy zachować w kontakcie z nieznajomymi im osobami.
  • Warsztaty ,,Pszczoły- nasi mali przyjaciele''- podczas spotkania z panem pszczelarzem poznały życie pszczół, ich codzienne zwyczaje, zobaczyły jak pracowite i pożyteczne są to owady dla przyrody.
  • Podczas spotkania z pedagogiem rozwijały kompetencje społeczne. Uczestniczyli w zabawie ,,Owocowy sad'', ,,Bezludna wyspa''.
  • Spotkanie z panem Romualdem Sadowskim – wysłuchały prelekcji na temat Powstania Styczniowego i poznały postać pułkownika Kality" i historię naszego regionu.
  • Udział klasy w akcji Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania – dzieci samodzielnie przygotowały kanapki, dowidziały się, jak ważny jest to posiłek w prawidłowym funkcjonowaniu ucznia.
  • Udział uczniów w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”- kształtowanie postaw patriotycznych, nauka i śpiewanie hymnu.
  • Udział w programie edukacyjnym ,,Akademia Programistów".
  • Murem Za Polskim Mundurem – dzieci przygotowały prace plastyczne, które zostały przesłane mundurowym broniącym naszych granic, nagrały dla żołnierzy piosenkę.
  • Przygotowały i zaprezentowały koleżankom i kolegom z klas 1-3 wiersze o tematyce patriotycznej z okazji 11 listopada.
  • Uczestniczyły w przedstawieniu ,,Koziołek Matołek''.
  • Obchodziły Dzień Pluszowego Misia – podczas, którego poznały historię maskotki misia i rozwiązywały zadania matematyczne z misiami w tle.
  • Andrzejki – były dniem bajkowych postaci. Dzieci prezentowały się w przebraniu za postać bajkową i opowiadały o tej postaci.
  • Mikołajki w naszej klasie - odwiedziny Mikołaja, recytacja wierszy i śpiewanie piosenki.
  • Akcja ,,Słodycze dla Dzieci z Domu Dziecka’’ – dzieci podzieliły się słodyczami z innymi dziećmi.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie