Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękna skóra bez oznak starzenia? To możliwe!

Izabela Mortas
Doktor Maria Pyzio-Gutkowska, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej.
Doktor Maria Pyzio-Gutkowska, dermatolog, lekarz medycyny estetycznej. Dawid Łukasik
Z doktor Marią Pyzio-Gutkowską, dermatologiem i lekarzem medycyny estetycznej rozmawiamy o nowych rozwiązaniach w mezoterapii oraz możliwościach zabiegu.

Mezoterapia - kto powinien szczególnie zainteresować się tym zabiegiem? Dla kogo jest koniecznością, dla kogo profilaktyką?

Mezoterapia jest przeznaczona dla osób dorosłych i możemy wykonywać ją zarówno pod kątem leczniczym, jak i profilaktycznym. W pierwszym przypadku wykonujemy ją, by pozbyć się blizn, także przerosłych, rozstępów oraz w leczeniu łysienia. Mezoterapię w dużej mierze wykonuje się także z przyczyn estetycznych, by poprawić strukturę skóry. Dzięki niej bowiem w znaczący sposób redukujemy zmarszczki, rozjaśniamy skórę, poprawiamy jej koloryt oraz nawilżamy ją. Najbardziej sensowne jest korzystanie z zabiegu po 25 roku życia raz-dwa razy na rok, szczególnie w okresach przejściowych, czyli jesienią i wiosną. Chodzi o to, by odbudować skórę po wszystkich uszkodzeniach - posłonecznych po lecie i przesuszeniu i niedożywieniu po zimie.

Co nam daje regularne wykonywanie zabiegu?

Skóra nie będzie się szybko starzeć. Osobiście mezoterapię wykonuję od 16 lat i mam pacjentki, którym od tego czasu przeprowadzam zabieg systematycznie, raz-dwa razy w roku. Nie potrzebują dodatkowego wypełniania zmarszczek, ich skóra jest w znacznie lepszej kondycji, niż ich rówieśniczek, które z zabiegu nie korzystają. Dzięki mezoterapii skóra się nie zmienia, jest w dalszym ciągu piękna i promienna.

Jakie substancje są wprowadzane w czasie zabiegu?

Istotą mezoterapii jest wprowadzenie do skóry substancji o działaniu biologicznym za pomocą iniekcji, czyli wkuć. Jest to wejście fizjologiczne, całkowicie bezpieczne. Do każdego zabiegu wykorzystuje się koktajl zawarty w jednej ampułce, nigdy nie powinno się dzielić jej na kilku pacjentów. Same koktajle są bardzo różne i dedykowane konkretnym potrzebom skóry - zawierają składniki o działaniu nawilżającym, odmładzającym, napinającym szyję, likwidującym sińce pod oczami. Znajdują się w nich witaminy, aminokwasy, koenzymy, antyoksydanty, minerały, kwas hialuronowy, coraz częściej też peptydy biomimetyczne - cząsteczki identyczne jak te znajdujące się w naszym organizmie odpowiadające za regenerację danej struktury. To specjalistyczne preparaty. Skóra wykorzystuje je w stu procentach.

Piękna skóra bez oznak starzenia? To możliwe!
archiwum

Zabieg wykonuje się jedną, stałą techniką czy jest ich wiele?

Kilka, ale sam sposób wykonania mezoterapii jest niezwykle ważny. To on właściwie decyduje o tym, czy udaje się osiągnąć pożądane efekty. Podając składniki odżywcze za płytko lub za głęboko, rezultaty zupełnie nie będą nas satysfakcjonowały. W zależności od potrzeb skóry, koktajl podaje się w inne miejsce i w inny sposób. Technik jest wiele, tak samo jak preparatów, które dopasowuje się indywidualnie do potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Jakie są przeciwwskazania do mezoterapii?

Aby poddać się zabiegowi, powinniśmy najpierw zdiagnozować skórę i sprawdzić, czy kwalifikuje się ona do mezoterapii. Z reguły nie powinno się jej wykonywać w stanach zapalnych skóry, choć od tej reguły są pewne wyjątki. Zawsze jednak w takich przypadkach, tutaj myślę między innymi o trądziku aktywnym i uczuleniach, wykonanie mezoterapii wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem. W innym razie możemy skórze bardzo zaszkodzić.

Mezoterapię wykonuje się w dużej mierze na twarz. Jakie inne partie ciała można jeszcze poddać zabiegowi?

W zasadzie nie ma ograniczeń, jednak najczęściej oprócz twarzy, wykonuje się mezoterapię na dekolt i dłonie. Szczególnie polecam jej stosowanie na szyję, która świadczy o naszym wieku, a jest traktowana bardzo po macoszemu. Gdy przekroczymy 30 rok życia i będziemy przynajmniej raz w roku wykonywać mezoterapię, w zdecydowanym stopniu poprawimy jej kondycję.

A co z poprawą kondycji włosów?

Mezoterapia pomaga w leczeniu łysienia, poprawia kondycję włosów. Warto wspomnieć tu o najnowszym preparacie, który podaje się raz na dwa tygodnie na skórę głowy, i przez cały ten czas z tego preparatu uwalniane są substancje odżywcze. Zabieg ten powtarza się 4 razy, co dwa tygodnie, także kuracja trwa w zasadzie non stop przez dwa miesiące. Do tej pory stosowano koktajle uaktywniające się do kilku dni. To duży krok w kierunku rozwoju mezoterapii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie