MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękne wspomnienia i harcerze ze Skalbmierza na fotografiach sprzed lat. Może ktoś rozpozna siebie, bliskich lub znajomych

oprac. Krzysztof Wieczorek
Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu opublikował wspomnienia prezentujące działalność harcerską na ziemi skalbmierskiej. Zostały spisane przez Marię Placek, nauczycielkę Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu oraz opiekuna grupy skalbmierskich harcerzy. Dołączono do nich unikatowe czarno-białe zdjęcia. Poniżej publikujemy w całości udostępniony przez Urząd Miasta i Gminy materiał.

Harcerze z całego świata obchodzą 22 lutego swoje święto - Dzień Myśli Braterskiej. Wszyscy skauci i harcerze składają sobie tego dnia życzenia i organizują spotkania. Pragniemy naszym Drogim Druhnom i Druhom, a w szczególności członkom drużyny harcerskiej działającej przy Zespole Placówek Oświatowych w Skalbmierzu, a także starszym Druhnom i Druhom działającym przed laty na naszym terenie złożyć w tym wyjątkowym dniu najserdeczniejsze życzenia. Życzymy pogody ducha, uśmiechu i niegasnącego zapału we wcielaniu w życie zasad wynikających z harcerskiego przyrzeczenia. Dziękujemy za Waszą działalność i obecność na wielu wydarzeniach organizowanych na terenie naszej Gminy.

Skalbmierscy harcerze w uroczystościach państwowych i lokalnych

Historia skalbmierskiego harcerstwa sięga jeszcze pierwszej połowy ubiegłego wieku. Obecna drużyna harcerska została reaktywowana w dniu 15 marca 2017 roku w ramach programu „Świetlice podwórkowe” przy Zespole Placówek Oświatowych w Skalbmierzu. Z założeniami tego programu działała do 31 grudnia 2019 roku.
Po ustaniu działań w ramach tego programu nadal funkcjonuje i realizuje swoje zadania statutowe. Obecnie do drużyny należy 15 młodych mieszkańców naszej gminy. Grupa posiada sztandar, z którym uczestniczy we wszystkich uroczystościach państwowych i lokalnych. Wystawia warty przy pomnikach. Harcerze włączają się w akcje charytatywne organizowane przy Zespole Placówek Oświatowych w Skalbmierzu.

Harcerze ze Skalbmierza promotorami swojej szkoły

Drużyna harcerska promuje szkołę w środowisku lokalnym, a swoją działalnością poprzez utworzone struktury propaguje ideę tolerancji i poszanowania drugiego człowieka oraz prowadzi działalność edukacyjną mającą na celu zapobieganie wszelkiego rodzaju patologiom.
Liczymy, że już niebawem grupa będzie mogła kontynuować swoją działalność wcielając w swoje szeregi jeszcze większą liczbę ochotników.
Publikujemy również wspomnienia, które spisała specjalnie dla nas Pani Maria Placek – nauczycielka Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu oraz opiekun grupy skalbmierskich harcerzy.
Opiekę nad Drużyną Harcerską, prowadzoną wcześniej przez druha Grzegorza Kołączkowskiego przejęła w roku szkolnym 1992/1993 druhna Maria Placek. Powstała w zasadzie drużyna żeńska. Zbiórki odbywały się w terenie albo w godzinach popołudniowych po lekcjach w jednej z klas. Drużyna brała udział w czynach społecznych na rzecz szkoły i środowiska realizując swoje plany pracy. Chętnych dziewcząt, a potem i chłopców wyrażających wolę przystąpienia do niej było coraz więcej. Z roku na rok liczebność drużyny wzrastała.
Drużyna angażowała się w organizowanie akademii szkolnych, opiekowała się pomnikami, wystawiała przy nich warty honorowe (pierwsza warta z okazji 650-lecia otrzymania przez Skalbmierz praw miejskich), składała kwiaty i paliła znicze między innymi na żołnierskich grobach. Odszukała groby pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych szkoły, pamiętała o zapaleniu zniczy w dniu 1 Listopada. Za swoją działalność Szczep został nagrodzony 20 października 1994 roku, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, za opiekę nad miejscami walk i męczeństwa, a opiekun drużyny, brązowym medalem.

Nadanie imienia szczepowi i drużynie harcerskiej ze Skalbmierza

W dniu 11 czerwca 1994 roku miała miejsce ważna uroczystość: nadanie imienia Partyzantów Ziemi Skalbmierskiej VII Szczepowi oraz imienia pułkownika „Zagraja” drużynie harcerskiej.
Zarówno harcerze jak i zuchy, wyjeżdżali wraz z drużynową na obozy (konne) i kolonie letnie oraz zimowiska w okolice Gładyszowa.
Organizowane były różne zajęcia dla nienależących do ZHP .W tym czasie podjęto współpracę z Domem Dziecka w Kazimierzy Wielkiej. Zorganizowano zbiórkę zabawek, ubrań, przyborów szkolnych, które podarowano podopiecznym.
Harcerze wielokrotnie dowodzili swojej wysokiej formy biorąc udział w różnych konkursach. Za wiedzę, pomysłowość i nienaganną postawę, byli doceniani podczas rajdów pieszych (w tym nocnych, między innymi z okazji 11 Listopada) organizowanych przez Komendę Hufca w Kazimierzy Wielkiej oraz hufców ościennych. Wracali z dyplomami (nadal można je oglądać na parterze szkoły) i nagrodami rzeczowymi, które mobilizowały do dalszej pracy. Harcerze brali też udział w turnieju szachowym, tu wykazywali się chłopcy zajmując wysokie lokaty.

Pierwsze Betlejemskie Światło Pokoju w Skalbmierzu

W 1994 roku, w naszej szkole i w kościele parafialnym w Skalbmierzu, zagościło po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju przywiezione przez drużynową. Światełko trafiło do mieszkańców naszej miejscowości.
Przez kilka lat realizując zadania, w Dniu Myśli Braterskiej - 22 lutego, harcerze i zuchy brali udział w ogólnopolskich akcjach „Grosik”. W nagrodę, za zebranie najwyższej kwoty, zuchy wzięły udział w biwaku zorganizowanym w Sielpi. Bezinteresowna pomoc harcerzowi, który uległ wypadkowi podczas pobytu na obozie harcerskim, a także pomoc powodzianom poruszyła serca nie tylko zrzeszonych w Szczepie.
Każdego roku harcerze uczestniczyli również w akcji Sprzątanie Świata i Dniu Ziemi, ponieważ dobro naszej planety zawsze było dla nich ważną kwestią.
Zarówno harcerze jak i zuchy brały udział w corocznym konkursie recytatorskim „Strofy o Ojczyźnie” , a ich wkład został zauważony i nagrodzony. Działalność Szczepu doceniały władze Skalbmierza. Ówczesny Burmistrz, Pan Michał Markiewicz, zainicjował wycieczkę dla harcerzy i zuchów (Jędrzejów, Tokarnia, Oblęgorek, Zagnańsk, Chęciny).
Drużyna zawiesiła swoją działalność z chwilą rozwiązania Komendy Hufca w Kazimierzy Wielkiej. Wszystkie poczynania drużyny można obejrzeć w prowadzonej przez drużynową kronice harcerskiej.
Prezentujemy również wybrane archiwalne zdjęcia skalbmierskich harcerzy podczas różnych form aktywności, które znalazły się w albumie „Skalbmierz. Szkolnictwo XX wieku w Skalbmierzu” autorstwa Zbigniewa Pudy i Sławomira Mertyny. Może ktoś z Państwa odnajdzie się na zdjęciach i pochwali swoim harcerskim działaniem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie