Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne zabytkowe drzwi zdobią kolegiatę w Skalbmierzu. Zakończyły się prace przy ich rewitalizacji [ZDJĘCIA]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Na zdjęciu ksiądz proboszcz  Marian Fatyga przy odnowionych drzwiach głównych.
Na zdjęciu ksiądz proboszcz Marian Fatyga przy odnowionych drzwiach głównych. Archiwum
Pięknymi fachowo odrestaurowanymi metalowymi drzwiami może pochwalić się wiekowa kolegiata pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. Troje ponadstuletnich zabytków architektury sakralnej zdobi świątynię i zachwyca artystycznym kunsztem.

Kolegiata w Skalbmierzu to jeden z najstarszych i najciekawszych kościołów w regionie świętokrzyskim. Świątynia przechodziła w ostatnich latach remonty, między innymi gruntowny remont przeszła posadzka. Przy okazji prac remontowych, gruntownie odnowione zostały zabytkowe drzwi do świątyni. Proboszczem i dobrym gospodarzem obiektu jest ksiądz Marian Fatyga. Dzisiaj niezwykle dumny z wykonanych prac.

- Drzwi zostały odrestaurowane w ramach remontu skalbmierskiej świątyni. Stanowią obecnie piękny artystyczny akcent w naszej świątyni. Wszystkie prace przy nich wykonane zostały z wielką pieczołowitością i dopiero teraz, po renowacji widać ich konstrukcje i zdobienia – mówi

W ramach prac renowacyjnych odnowiono dwie pary drzwi jednoskrzydłowych i drzwi dwuskrzydłowe od strony zachodniej. Wszystkie pochodzą z końca XIX wieku. Według ich szczegółowego opisu, drzwi stanowią znakomity przykład zdobionej stolarki drzwiowej sprzed ponad wieku.

Metalowe drzwi główne pochodzą z 1897 roku, z podobnego czasu jest też dwoje drzwi prowadzących do kruchty północnej w kościele. Ze względu na zastosowaną dekorację oraz rodzaj konstrukcję i ich stylistykę należy określić je jako neogotycką. Drzwi główne do kościoła są dwuskrzydłowe natomiast pozostałe jednoskrzydłowe. Wszystkie mają odmienną stronę tylną i frontową. Są konstrukcji deskowo-szpungowej i zawieszone są na kowalskich zawiasach pasowych. Ich front obity jest blachą z metalową kratownicą.

Drzwi wejściowe do kościoła różnią się wymiarami, ale ich dekoracja jest podobna. Złożona jest z romboidalnej żelaznej siatki z liliami heraldycznymi w polach rombów, utworzonych przez kratownicę. Na skrzyżowaniu płaskowników umieszczono wielkie rozetki, które są również o zarysie rombów. Na jednym z zawiasów pasowych w drzwiach głównych do kościoła wydrążono datę 1897 rok odnoszącą się do czasu ich powstania. Drzwi prezentują typ tradycyjny w konstrukcji stolarki drzwiowej, niezwykle popularny w czasach nowożytnych. Zastosowana konstrukcja deskowo-szpungowa to również najbardziej powszechne rozwiązanie drzwi zewnętrznych utrzymujące się na terenie Małopolski przez cały XIX i w początkach XX wieku.

- Na renowacje tych trojga drzwi dostaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego, stąd był możliwy ich remont. Kosztorys prac opiewał na około 70 tysięcy złotych – mówi ksiądz Marian Fatyga.

Prace nad drzwiami prowadził konserwator dzieł sztuki Radomir Dawidziak z firmy Akant z Rzeszowa. - Prace konserwatorskie nad trojgiem drzwi w skalbmierskiej kolegiacie rozpoczęły się w lipcu 2019 roku. Najpierw zostały wykonane prace przy drzwiach wejściowych od strony zachodniej, oraz przy jednej parzy drzwi przy kruchcie. To był pierwszy etap prac. W listopadzie 2020 roku zakończono prace przy trzeciej parze drzwi – przy kruchcie. Prace polegały na konserwacji drewna, powierzchni blachy cynkowej, konserwacji ornamentów blachy płaskiej, płaskowników, kratownicy, odnowieniu ornamentów lilii i rozet. Odnowione drzwi nadały jeszcze piękniejszego blasku skalbmierskiemu kościołowi – mówi Radomir Dawidziak.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie