Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękno Karczówki na wystawie w klasztorze pallotynów

Marek Maciągowski
Ksiądz rektor Jan Oleszek i prezes Stowarzyszenia Ochrony I Tradycji Genius Loci Karczówka zapraszają na wystawę widoków Karczówki.
Ksiądz rektor Jan Oleszek i prezes Stowarzyszenia Ochrony I Tradycji Genius Loci Karczówka zapraszają na wystawę widoków Karczówki. Fot. Marek Maciągowski
Księża pallotyni oraz Stowarzyszenie Ochrony i Tradycji Genius Loci Karczówka zapraszają do obejrzenia wystawy widoków Karczówki.

Wystawa malarstwa i starych kart pocztowych powstała z inicjatywy rektora Karczówki księdza Jana Oleszko. Jest to kolejna próba próbą pokazania turystom i mieszkańcom Kielc walorów wzgórza i zespołu klasztornego, który w 2024 roku będzie obchodził 400 lecie istnienia.

Ulubione miejsce artystów

Wystawa malarska jest pokłosiem kilku plenerów malarskich organizowanych na Karczówce od 1996 roku. W pięciu plenerach na Karczówce i jej okolicy gościło ponad 200 artystów. Owoc ich twórczości to blisko 1000 prac, w większości przypadków - znalazły swoje miejsce w kieleckich domach i biurach, część z nich pojechała "w Polskę" i poza granice kraju. Powstała w ten sposób wielka i oryginalna panorama Karczówki,

- Odbywające się po plenerach wystawy i aukcje pozwoliły pozyskać środki finansowe na konserwację zespołu klasztornego i domy dziecka, gdyż taki właśnie był zamysł i cel, podjęty w momencie organizacji plenerów. Plenery odbywały się dzięki życzliwości gospodarza klasztornego wzgórza, księdza Aleksandra Orzecha - ówczesnego rektora i brało w nich udział wielu znakomitych artystów. Ich obrazy można obejrzeć teraz na naszej wystawie - mówi Stanisław Szrek. Zamierzamy powrócić do tej tradycji.

Obrazy i pocztówki

W 385 rocznicę lokacji kościoła wotywnego i górniczego na Karczówce, później klasztoru bernardyńskiego, kościoła parafialnego, a obecnie rektoralnego - Stowarzyszenie Ochrony i Tradycji Genious Loci Karczówka wraz z księżmi pallotynami postanowiło przypomnieć, że Karczówka była miejscem magicznym i inspirującym. Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt obrazów "Karczówek".

Można na niej zobaczyć obrazy zarówno z ubiegłego wieku, jak również będące pokłosiem plenerów. Stanowią one własność osób prywatnych, klasztoru i Stowarzyszenia. Wystawę połączono z ekspozycją starych pocztówek, ukazujących widoki Karczówki. Karty pochodzą z kolekcji Krzysztofa Lorka i Jarosława Machnickiego. Niektóre pocztówki są reprodukcjami malarstwa.

W nawiązaniu do tej tematyki księża pallotyni i stowarzyszenie przygotowują wydanie serii pocztówek z reprodukcjami XX-wiecznego malarstwa, z obszerną prezentacją (na rewersie) wyjątkowości i historii Karczówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie