Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękny benefis księdza Wali w sanktuarium w Kałkowie (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Ksiądz infułat Czesław Wal podczas niedzielnego benefisu
Ksiądz infułat Czesław Wal podczas niedzielnego benefisu Kazimierz Cuch
Tegoroczny "sezon" Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie zakończył się w niedzielę pięknym benefisem księdza infułata Czesława Wali, na 40-lecie istnienia teatru parafialnego.

[galeria_glowna]
Ksiądz infułat jest twórcą, reżyserem i scenografem tego teatru od 41 lat. Najdłużej teatr wystawia Misterium Męki Pańskiej. Jednak niewielu wie, że w swojej historii ma 17 innych przedstawień, granych w Kałkowie oraz w kilku ośrodkach kultury, kilkunastu parafiach i kilku diecezjach.

Podczas niedzielnego benefisu ogłoszono, że teatr ma teraz swoją nazwę i imię: "Teatr Dramatyczny imienia księdza infułata Czesława Wali". Ksiądz infułat był onieśmielony, ale jednocześnie wzruszony takim wyróżnieniem i piękną uroczystością.

Ksiądz Zbigniew Stanios, obecny kustosz sanktuarium w Kałkowie zaprosił imiennie na benefis ponad 200 aktorów, którzy kiedykolwiek grali w tym misterium, ich rodziny, biskupów diecezji radomskiej, rektora Seminarium Duchownego w Radomiu, wielu innych przedstawicieli hierarchii kościelnej. Mimo rozlicznych obowiązków Niedzieli Palmowej wszyscy przybyli do Kałkowa.

Specjalne zaproszenia otrzymali świeccy przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, ale nie przybył nikt. Widocznie nie czują się wdzięczni twórcy i wieloletniemu kustoszowi sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie i teatrowi, który rozsławia tę ziemie w całej Polsce.
Aula Jana Pawła II była wypełniona do końca, Wolne były tylko miejsca z przodu sali, zaplanowane dla VIP-ów.

WZRUSZAJĄCA UROCZYSTOŚĆ

Wszyscy goście benefisu najpierw obejrzeli jubileuszowe misterium, w nieco skróconej wersji, także z udziałem aktorów, którzy już nie grają, a przyjechali do Kałkowa. Następnie rozpoczął się piękny spektakl, stworzony przez tych samych aktorów. Prowadzący go Dorota Jop i Maciej Bidziński ciekawymi pytaniami do księdza infułata przybliżyli historię teatru. Pan Maciej dyrygował wielkim chórem, który w formule karaoke śpiewał dynamiczne pieśni religijne i te napisane specjalnie na tę uroczystość.

Wśród gratulujących księdzu infułatowi i całemu teatrowi pierwszy był ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Potem było wiele życzeń od innych gości benefisu, przyjaciół księdza Wali, od kilku instytucji współpracujących z sanktuarium.

Misterium, to sztuka, która wpisała się w historię nie tylko Kałkowa, ale całej świętokrzyskiej ziemi. Co roku przybywa tu mnóstwo nowych grup pielgrzymkowych i osób indywidualnych z całej Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie