Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękny koncert w hołdzie Papieżowi w opatowskiej kolegiacie (video)

Michał LESZCZYŃSKI
Orkiestra i chórzyści przed ołtarzem w opatowskiej kolegiacie.
Orkiestra i chórzyści przed ołtarzem w opatowskiej kolegiacie. Michał Leszczyński
Takiego koncertu w Opatowie dawno nie było. W niedzielny wieczór w kolegiacie Świętego Marcina wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Zaprezentował zestaw pieśni sakralnych pod wspólnym tytułem Santo Subito.

Santo Subito

Santo Subito

Po śmierci Jana Pawła II, po 2 kwietnia 2005 roku na placu Świętego Piotra pojawiły się transparenty z napisem Santo Subito co oznacza święty natychmiast. W ten sposób tłum wiernych domagał się szybkiego wyniesienie Papieża na ołtarze. 13 maja 2005 papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, udzielając dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania od śmierci kandydata, jaki jest wymagany przez prawo kanoniczne. Od momentu zezwolenia na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Janowi Pawłowi II przysługuje tytuł Sługi Bożego. 2 kwietnia 2007 zakończyła się faza diecezjalna procesu. Wszystkie akta zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji ds. kanonizacyjnych. 19 grudnia 2009 papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II.

Śpiew chórzystów zapierał dech w piersiach. Chyba nie było osoby, której łza nie zakręciłaby się w oku. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk imienia Stanisława Hadyny zaprezentował utwory poświęcone wielkiemu Papieżowi Polakowi, Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II. Zespół zestaw pieśni sakralnych pod nazwą Santo Subito przygotował na 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Od tamtej pory repertuar cieszy się niegasnącą popularnością.

- Bywałam na wielu koncertach, czegoś podobnego nie słyszałam nigdy - powiedziała nam wyraźnie wzruszona pani Jadwiga. - Głosy artystów świetnie zabrzmiały w zabytkowym wnętrzu.

Artyści zaprezentowali kolekcję utworów będących - jak mówi Izabela Migocz, kierownik artystyczny zespołu - muzyczną ilustracją i wędrówką przez życie Papieża Polaka.
- Zaprezentujemy najstarszą polską pieśń "Gaude Mater Polonia", "Bogurodzicę" i "Ave Marię" - wyliczała pani kierownik jeszcze przed koncertem.
Oprócz tego, zespół dwukrotnie wykonał ulubioną pieśń Jana Pawła II - "Barkę". Drugie wykonanie nastąpiło podczas bisów. - Koncert zakończyła owacja na stojąco - dodaje pani Jadwiga. - Artyści schodzili sprzed ołtarza, a publiczność żegnała ich stojąc i bijąc głośne brawa.

Nie zabrakło też utworów muzyki klasycznej Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Josepha Gossseca. Ponad godzinny program zwieńczyła pieśn "Alleluja" Georga Friedricha Haendla z oratorium "Messiah".
Izabela Migocz powiedziała, że pieśni z cyklu Santo Subito jako jeden z wielu repartuarów, jest przez chórzystów ulubiony szczególnie. - Pomimo, że to nie nasze pieśni śpiewamy je jak swoje - zaznacza kierownik do spraw artystycznych.

Zespół "Śląsk"

Zespół "Śląsk"

Jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych imienia Stanisława Hadyna założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę. Siedziba zespołu mieści się w Zamku w Koszęcinie koło Lublińca. Nazwa zespołu brzmiała najpierw Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" i w momencie założenia był w kraju jednym z dwóch państwowych zespołów o takim charakterze. Drugim był "Mazowsze". W latach 1953-1957 liczył ponad stu chórzystów i tancerzy. Większość z nich nie była profesjonalistami. W założeniach zespół miał liczyć prawie 300 osób - 140 w chórze, 60 w balecie i 80 w orkiestrze. Osiągnął on jednak tylko połowę z zakładanej liczby artystów. Ponad połowa osób miała wykształcenie podstawowe, niewielka część ukończoną szkołę średnią. Zespół początkowo prezentował folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni odnoszące się do Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów. Później wykonywał także inne polskie pieśni i tańce, w tym związane z folklorem małopolskim czy kujawskim. Obecnie w repertuarze zespołu znajdują się również pieśni i tańce wszystkich polskich regionów a nawet opery, oratoria i muzyka sakralna.

Zestaw pieśni pod wspólnym tytułem Santo Subito powstał w 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. - Pomysł powstania był naturalną potrzebą uczczenia pamięci Wielkiego Polaka, tak bliskiego Zespołowi - podkreśla Migocz.
Zespół wystąpił przed Papieżem podczas pielgrzymki milenijnej w 2000 roku, gdzie na Placu Święto Piotra oraz podczas audiencji generalnej Ojciec Święty wysłuchał pieśni maryjnych i ludowych piosenek w interpretacji solistów, chóru i orkiestry zespołu.

Patronat honorowy nad koncertem Santo Subito objęli: biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz, Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Bożen-tyna Pałka - Koruba, Wojewoda Świętokrzyski. Organizatorem był Kazimierz Kotowski, starosta opatowski. Patronat medialny nad koncertem specjalnym objęło "Echo Dnia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie