Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękny teatr niepełnosprawnych w Kałkowie

Kazimierz CUCH
Marcin Ziewiec z zespołu Zodiak, Warsztat Terapii Zajęciowej Ostrowiec Świętokrzyski został wyróżniony za rolę dyrygenta w spektaklu "Opera na zamku".
Marcin Ziewiec z zespołu Zodiak, Warsztat Terapii Zajęciowej Ostrowiec Świętokrzyski został wyróżniony za rolę dyrygenta w spektaklu "Opera na zamku". Kazimierz Cuch
Już 14 coraz lepszych grup teatralnych osób niepełnosprawnych z terenu województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego wystąpiło w środę w III Spotkaniach Teatralnych Osób Niepełnosprawnych, w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.

[galeria_glowna]

NAJLEPSI W KAŁKOWIE

Zwycięski spektakl Altanki Świętokrzyskiej, Warsztat Terapii Zajęciowej Kałków-Godów
Zwycięski spektakl Altanki Świętokrzyskiej, Warsztat Terapii Zajęciowej Kałków-Godów
Kazimierz Cuch

Zwycięski spektakl Altanki Świętokrzyskiej, Warsztat Terapii Zajęciowej Kałków-Godów

(fot. Kazimierz Cuch)

NAJLEPSI W KAŁKOWIE

1."Dzień z życia WTZ" - zespół Altanka Świętokrzyska, Warsztat Terapii Zajęciowej Kałków-Godów, 2. "Szanujmy sponsorów" - zespół Tacy Sami, WTZ Starachowice, 3. "Opera na zamku" - Zodiak, WTZ Ostrowiec Świętokrzyski.

Jury przyznało dwa wyróżnienia: I wyróżnienie - "Stworzenie świata według..." - "Złota Jesień", Dom Pomocy Społecznej Starachowice, II wyróżnienie - "Przychodzi baba do lekarza" - Róże Maryi, DPS Kałków.

Wyróżnienie dla najlepszego aktora otrzymał Wojciech Makowski za rolę "Króla" w spektaklu "Szanujmy sponsorów" - Tacy Sami, WTZ Starachowice,
Nagroda specjalna dyrektora Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie - Marcin Ziewiec za rolę "Dyrygenta" w spektaklu "Opera na zamku" - Zodiak, WTZ Ostrowiec Świętokrzyski.

W poprzednim roku było tych grup 11, rok wcześniej sześć. Rywalizację w ramach spotkań wygrali gospodarze, zespół Altanka Świętokrzyska z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie- Godowie, przed zespołem ze Starachowic i Ostrowca Świętokrzyskiego.

- Były to bardzo udane spotkania teatralne ludzi sprawnych inaczej. Prawie w każdej instytucji, każdym ośrodku służącym osobom niepełnosprawnym są grupy teatralne. Jest to jedna z ważnych form rehabilitacji. Celem spotkań teatralnych tych grup w Kałkowie jest przede wszystkim aktywizacja i integracja środowisk twórczych osób niepełnosprawnych, z najbliższego terenu - mówi Dorota Jop, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnym "RADOŚĆ" w Kałkowie- Godowie, współorganizator spotkań.

Tegoroczni uczestnicy zaprezentowali piękne spektakle, miniatury oparte przede wszystkim na świętokrzyskiej tradycji, świętokrzyskich legendach.

PIĘKNE OBRAZY TEATRALNYCH SPEKTAKLI

Wystąpiło 14 grup teatralnych: z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Siennie i Starej Jedlance (Mazowieckie), Starachowicach, dwa z Ostrowca Świętokrzyskiego- Szansa i Razem, z Końskich i gospodarze WTZ z Kałkowa Godowa.

Reprezentowane były Domy Pomocy Społecznej w Starachowicach, Brodach, Kałkowie-imienia Sue Ryder. Byli podopieczni ze Specjalnych Ośrodków Szkolno- Wychowawczych w Kielcach i Starachowicach oraz ze Środowiskowego Domu Samopomocy ze Starachowic.

Wszystkie przedstawienia były przejmujące w swojej treści i bardzo sugestywne w formie. Niepełnosprawni aktorzy amatorzy do minimum ograniczyli słowa. Dominowały obraz, muzyka, pieśń, ruch i pantomima. Najlepsi otrzymali cenne nagrody, ufundowane przez wojewodę świętokrzyskiego i starostę starachowickiego. Wszyscy Spotkań uczestnicy otrzymali upominki, podarowane przez licznych sponsorów.

Przedstawienia oceniało jury składające się z księży i artystów z Warszawy. Byli to: ksiądz infułat Czesław Wala, Dorota Tondera- dyrektor Bielańskiego Centrum Kultury w Warszawie, ksiądz Andrzej Wróblewski, Robert Tondera- aktor Teatru Rampa w Warszawie

Organizatorami tego spotkania byli: parafia rzymsko-katolicka pod wezwaniem Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie-Godowie, Warsztat Terapii Zajęciowej przy tej parafii oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych “RADOŚĆ" w Godowie.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Władysław Kosiniak-Kamysz- minister pracy i polityki społecznej, Bożentyna Pałka-Koruba -wojewoda świętokrzyski, Andrzej Matynia- starosta starachowicki.

Zadanie jest realizowane przy wsparciu finansowym wojewody świętokrzyskiego w ramach konkursu: "Działania na rzecz integracji międzypokoleniowej, głównie skutkujące nawiązaniem trwałych więzi - w związku z obchodami Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej" oraz z pieniędzy przekazanych przez powiat starachowicki w ramach konkursu: "Organizacja okolicznościowych spotkań, imprez integracyjnych oraz aktywnych form spędzania wolnego czasu osób niepełnosprawnych".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie