Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki pomogą lepiej chorym na raka

/IB/
Barbara Jobda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych, Anna Zakrzewska, pielęgniarka środowiskowo – rodzinna z Kielc i Marzena Pyk, koordynator projektu szkoleń onkologicznych dla pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej w województwie świętokrzyskim.
Barbara Jobda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych, Anna Zakrzewska, pielęgniarka środowiskowo – rodzinna z Kielc i Marzena Pyk, koordynator projektu szkoleń onkologicznych dla pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej w województwie świętokrzyskim. Aleksander Piekarski
50 pielęgniarek z małych miejscowości w województwie świętokrzyskim dowiedziało się jak pomagać chorym onkologicznie i ich rodzinom, jak prowadzić profilaktykę chorób nowotworowych i edukację zdrowotną.

Szkolenie zorganizowały Polskie Amazonki Ruch Społeczny i Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych.

Do udziału w dwudniowych warsztatach odbywających się w Kielcach zaproszono pielęgniarki środowiskowe i rodzinne z podstawowej opieki zdrowotnej w małych miejscowościach w województwie świętokrzyskim. Zajęcia prowadzili specjaliści z dziedziny onkologii, epidemiologii, psychonkologii i pielęgniarstwa onkologicznego. Uczestniczki szkolenia dowiedziały się, jak przeciwdziałać i minimalizować skutki uboczne leczenia onkologicznego, jak udzielać wsparcia psychologicznego chorym i ich rodzinom, zdobyły także wiedzę, jak prowadzić wśród swoich pacjentów edukację zdrowotną i profilaktykę chorób nowotworowych. Uczyły się samobadania pod kątem występowania wczesnych objawów nowotworów, dowiedziały się jak pokierować pacjentem, który zaobserwował u siebie niepokojące objawy.

- Pacjenci leczeni z powodu chorób onkologicznych leżą coraz krócej w szpitalach, po niezbędnych zabiegach i terapii są wypisywani do domów. Dopiero tam pojawiają się wszystkie objawy uboczne, dlatego pielęgniarki pracujące w podstawowej opiece zdrowotnej powinny być przygotowane na opiekowanie się takim chorym - tłumaczy Barbara Jobda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych.

- Pielęgniarki z przygotowaniem onkologicznym pomogą również pacjentowi w zdobyciu sprzętu rehabilitacyjnego, środków ortopedycznych, pokierują go na konsultację do specjalisty - dodaje Marzena Pyk, koordynator programu w województwie świętokrzyskim.

Województwo świętokrzyskie jest trzecim w Polsce regionem, w którym pielęgniarki przeszły takie szkolenie. O tym, czy w danej gminie działa pielęgniarka przygotowana do pracy z chorymi onkologicznie można zasięgnąć informacji u wojewódzkiego koordynatora programu, pod numerem telefonu 41 36- 74-204/ 36-74-032.

Oprócz tych 50 pielęgniarek środowiskowo - rodzinnych, specjalne przeszkolenie w dziedzinie prewencji chorób nowotworowych przeszło 100 położnych. Kursy dla położnych prowadziło Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie