Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla czterech naukowców Politechniki Świętokrzyskiej. Ich pomysły zostaną wdrożone w życie (ZDJĘCIA)

Iwona Rojek
Czworo naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej z otrzymało granty za działalność naukową, ciekawe pomysły i badania, które można wykorzystać w codziennym życiu, ku pożytkowi społeczeństwa. Będą komercjalizować swoje pomysły dzięki grantom z Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności 2.0”.

Do konkursu organizowanego przez konsorcjum, którego Liderem jest Uniwersytet Warszawski, wpłynęło 29 wniosków. Wszyscy wnioskodawcy prezentowali swoje rozwiązania przed Komitetem Inwestycyjnym obradującym w Warszawie, w którego skład wchodzili między innymi przedstawiciele funduszy venture capital. Członkowie Komitetu zdecydowali, że do pracowników naukowych i ich zespołów trafi łącznie piętnaście grantów, w tym cztery dla Politechniki Świętokrzyskiej o łącznej wartości 90 tysięcy złotych.

W czwartek na specjalnej konferencji, z zadowoleniem poinformowali o tym profesor Zbigniew Koruba, prorektor do spraw badań naukowych i współpracy z przemysłem oraz Justyna Bonar, kierownik Ośrodka Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej.

- Dzięki otrzymanym grantom ramach III edycji Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności+” - w sumie wynosiły one 90 tysięcy złotych - czworo naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej będzie komercjalizować swoje pomysły w projekcie „Inkubator Innowacyjności 2.0” – mówił prorektor Koruba.

– To z pewnością świadczy o tym, że mamy bardzo zdolną kadrę, która przyczynia się do rozwoju naszego życia. Z roku na roku liczba takich osób rośnie, na 29 zgłoszonych patentów z całego kraju, aż cztery przyznano naszym doktorom i jednej doktorantce. Otrzymane środki będą mogli przeznaczyć na wdrożeni swoich projektów w życie - dodawał.

Kierownik Justyna Bonar wymieniła, że otrzymali je doktor Piotr Kurp, doktor Piotr Thomas, doktor Józef Ciosmak oraz doktorantka Paulina Kostrzewa, która przybyła na spotkanie ze swoim opiekunem doktorem Ryszardem Dachowskim.

Każdy z naukowców zaproponował komisji oceniającej inny wynalazek.

Doktor Piotr Kurp z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn którzy otrzymał ponad 13 tysięcy złotych. na projekt opracowania technologii i przyrządu do cięcia linek skręcanych, skoncentrowanym strumieniem energii. Specjalistyczny przyrząd, zintegrowany z urządzeniem laserowym, zostanie opracowany, wykonany i przetestowany w ramach grantu. Jego pomysł będzie mógł być wykorzystany w przemyśle motoryzacyjnym, linowym, lotniczym oraz stalowym wytwórczym.

Doktor Piotr Thomas z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn otrzymał 30 tysięcy złotych. Opracuje technologię wykonania modułu systemowego schodów stalowych Tytan 2. Aktualnie nie jest dostępna na rynku innowacja produktowa takich wyspecjalizowanych modułów systemowych. - Mój projekt jest odpowiedzią na brak konkurencyjnych rozwiązań technologicznych i produktowych w tym zakresie- mówił.

Z kolei doktor Józef Ciosmak z Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Celem jego projektu jest zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie inteligentnych sterowników, które będą monitorowały temperaturę sklepowych lad chłodniczych i wysyłały powiadomienia sms pod wskazany numer na telefon.

Natomiast projekt magister Pauliny Kostrzewy z Wydziału Budownictwa i Architektury to ekologiczna cegła autoklawizowana (wapienno - piaskowa) o bardzo dużej wytrzymałości. Przy produkcji wykorzystywane będą surowce odpadowe, a wzbogacony
o polietylenoglikol skład masy surowcowej, znacznie poprawi właściwości cegieł. Będzie ją można z powodzeniem wykorzystać w przemyśle budowlanym.

Na koniec uroczystości profesor Zbigniew Koruba podsumował, że czekają na kolejne prace swoich naukowców, która będą mogły polepszyć jakość życia. W ostatnich latach wdrożono już 10 wynalazków, a dwa są w trakcie wdrażania.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie