Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsi pacjenci już skorzystali z rehabilitacji pocovidowej w "Krystynie" w Busku-Zdroju. Efekty są zadziwiające

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Dawid Łukasik
W lutym w Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji "Krystyna" w Busku-Zdroju ruszył oddział rehabilitacji pocovidowej. Pierwsi pacjenci już zdążyli skorzystać z profesjonalnych zabiegów, a specjaliści podkreślają, że efekty bardzo zadowalają.

Turnusy leczniczo-rehabilitacyjne przeznaczone dla osób po przebytej chorobie COVID-19 cieszą się dużym zainteresowaniem. Powodem jest fakt, że sporo osób, które przechorowało COVID zmaga się z wieloma powikłaniami, w tym powikłaniami pulmonologicznymi, kardiologicznymi i neurologicznymi.

W buskiej „Krystynie” odbyły się już dwa takie turnusy. Łącznie wzięło w nich udział ponad 40 pacjentów. Doktor Jolanta Bąk podkreśla, że zmagali się oni z różnymi dolegliwościami. - Najczęstsze objawy dotyczyły układu oddechowego. Był to uporczywy suchy kaszel, duszność wysiłkowa, ale też ograniczona tolerancja wysiłku fizycznego i trudności w wykonaniu pełnego oddechu. Pacjenci zwracali uwagę na to, że po przebytym zachorowaniu są w stanie wykonać znacznie mniejszy wysiłek fizyczny niż wcześniej, mają też problem z poruszaniem się po schodach, pokonywaniem wzniesień czy przemierzaniem dłuższych dystansów z uwagi na zmniejszoną wydolność fizyczną – wymienia pani doktor. - Występowały też dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, jeden z pacjentów skarżył się na uporczywe uogólnione bóle mięśni i stawów. U kilku osób zaobserwować można było nadmierną potliwość,skórne zmiany wysypkowe czy wypadanie włosów. Chcę też zwrócić uwagę na najbardziej niebezpieczne powikłania zakrzepowo-zatorowe. Był przypadek, że jeden z pacjentów trafił na oddział chirurgii z podejrzeniem zakrzepicy żył kończyn dolnych – tłumaczy lekarz.

Dodaje, że dolegliwości nie zawsze dotyczyły tylko stanu fizycznego. - Wiele osób skarżyło się na zaburzenia pamięci, mam tu na myśli tak zwaną „mgłę mózgową”. Były problemy z koncentracją, ale też bezsenność czy zaburzenia depresyjno-lękowe – zwraca uwagę doktor Jolanta Bąk.

Pacjenci, którzy korzystali z turnusów rehabilitacji pocovidowej w Busku-Zdroju byli w różnym wieku. - Przekrój był naprawdę spory, ponieważ mieliśmy pacjenta zaledwie 30-kilkuletniego, ale także pacjentkę 83-letnią. Średnia wieku wynosiła mniej więcej 60 lat. Zwrócę uwagę również na to, że były to osoby, które przebyły COVID-19 w różnym czasie. Byli tu pacjenci, którzy zachorowali w październiku czy listopadzie ubiegłego roku, ale też tacy, którzy niedawno wyszli ze szpitala – mówi pani doktor.

Czy zabiegi przyniosły oczekiwane rezultaty. - Zdecydowanie tak. Wszyscy pacjenci odczuli znaczną poprawę zarówno kondycji fizycznej, jak i ogólnego samopoczucia. Podsumowując turnus przyznawali, że zdecydowanie mniej się męczą, zniknęły duszności i wróciła sprawność sprzed zachorowania. Nie było osoby, która nie zauważyłaby żadnych efektów, co niezmiernie nas cieszy – zaznacza specjalista.

Przypomnijmy, że w rehabilitacji pocovidowej ważnym aspektem jest stawianie na indywidualne podejście do pacjenta w zależności od rodzaju stwierdzonych dominujących powikłań narządowych oraz stopnia wydolności oddechowej określonej przez specjalistę pulmonologa na podstawie badań czynnościowych układu oddechowego. Zapewniamy pakiet 60 zabiegów z różnych grup, w tym tlenoterapii, inhalacji leczniczych, ultrasonoterapii, elektroterapii, hydroterapii, kinezyterapii, lase roterapii oraz balneoterapii. Warto wspomnieć również o innowacyjnym zabiegu SIS – Super Indukcyjnej Stymulacji. To nowoczesne urządzenie ma na celu wzmocnienie mechanizmu aktywnego oddychania poprzez ciągłą stymulację elektromagnetyczną przepony, mięśni międzyżebrowych oraz dodatkowych mięśni oddechowych. Pozwala to na poprawę kurczliwości mięśni biorących udział w procesie oddychania a przez to poprawę parametrów wentylacji płuc i zwiększenie wydolności oddechowej. Zastosowanie tej metody pomaga również w przywróceniu prawidłowej struktury nabłonka
błony śluzowej oskrzeli, wzmacnia miejscową odporność immunologiczną, poprawia krążenie włośniczkowe w pęcherzykach płucnych oraz usprawnia procesy wymiany gazowej oraz zapobiega procesom włóknienia płuc – informuje dyrektor do spraw lecznictwa w Uzdrowisku Busko-Zdrój Łukasz Dobaj.

Pacjenci, którzy przebywają w Szpitalu Krystyna mogą liczyć na pełną opiekę lekarską, pielęgniarską, fizjoterapeutyczną, a także na indywidualnie dobrany program rehabilitacji. Każdy jest zakwaterowany w bardzo dobrych warunkach lokalowych z pełnym wyżywieniem. Kuracja odbywa się w pełnym zabezpieczeniu sanitarmo-epidemiologicznym.

Wszelkie informacje dotyczące kuracji dostępne będą na stronie uzdrowiskobusko.pl oraz pod numerem telefonu: 41 370 38 00.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie