Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza w województwie tężnia solankowa powstaje w samym centrum Ćmielowa

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Katarzyna Stan/Dzień Dobry Ćmielów
W gminie Ćmielów, konkretnie w samym centrum tego miasteczka, powstaje tężnia solankowa. Konstrukcja będzie gotowa i dostępna dla mieszkańców oraz osób odwiedzających Ćmielów pod koniec września.

Pomysł budowy tężni solankowej w Ćmielowie poddała po raz pierwszy obecna burmistrz gminy Joanna Suska, kiedy przed rokiem kandydowała na to stanowisko.

Jej zdaniem, to świetna inwestycja w promocję gminy, ściągnięcie do samego Ćmielowa nie tylko miłośników porcelany, ale także osoby zainteresowane podreperowaniem swojego zdrowia.

- Będzie to pierwsza tężnia w województwie. Takie tężnie powstają powstają jak grzyby po deszczu całym kraju, ze względu na ich walor zdrowotny- mówiła Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. - Oczywiście przede wszystkim korzystać z niej będą mieszkańcy gminy, ale mam nadzieję, że gościć też będziemy turystów, zwiedzających powiat ostrowiecki, czy też udających się do Sandomierza.

Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna i gałęzi, na które spływa pompowana ku górze solanka zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu. Wdychanie ich pomaga w leczniu między innymi alergii, chorób tarczycy, układu oddechowego, a także wspomagania budowy odporności organizmu.

Ta, która już powstaje w Ćmielowie, będzie miała 3,5 metra wysokości oraz 1,3 metra szerokości. Będzie długa na 15 metrów. Konstrukcja została umiejscowiona na jednym z parkingów przy domu kultury, w centrum Ćmielowa. Zostanie otoczona zielenią, dzięki czemu będzie odgrodzona od parkingu i ruchu ulicznego.

– Kończą się prace gruntowe, montaż kostki brukowej w kolorze grafitowym. Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków kolor musi komponować się z resztą Rynku – mówi burmistrz Joanna Suska.

Obecnie ustawiana jest drewniana konstrukcja. Potem zamontowane zostaną pompy, których zadaniem będzie wytwarzanie mgiełki wody połączonej z solanką. Drewniana konstrukcja będzie sosnowa, a witki z gałązek brzozowych.

Początkowe plany mówiły o ustawieniu tężni w okalającym Rynek parku, co byłoby bardziej estetyczne. Na to nie zgodził się jednak Wojewódzki Konserwator Zabytków. Rynek w Ćmielowie jest miejscem chronionym, uwzględnionym w Gminnej Ewidencji Zabytków, w ramach zachowanego układu urbanistycznego miasta lokacyjnego.

Sama budowa tężni kosztuje około 227 tysięcy złotych. Rada Miejska zabezpieczyła na jej budowę oraz utrzymanie w ciągu najbliższych kilku lat - 400 tysięcy złotych. Wszystko z gminnego budżetu, bowiem na inwestycję nie udało się pozyskać pieniędzy unijnych.

Uroczyste otwarcie tężni solankowej planowane jest na koniec września.

W ślad za Ćmielowem idą już Starachowice, gdzie pomysł wybudowania takiego obiektu zwyciężył w głosowaniu wniosków w ramach Budżetu Obywatelskiego. Duże tężnie powstają już w Busku-Zdroju i Sandomierzu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie