Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak się przygotować?

IMO
Niewiele kobiet i młodych dziewcząt lubi wizyty u ginekologa. Ponadto młode pacjentki boją się pierwszego takiego spotkania z lekarzem. Ten lęk wynika głównie z obawy przed „nieznanym”, bo przecież nigdy wcześniej nie zetknęły się z takim specjalistą i co niezmiernie ważne - wizyta dotyczy niezwykle intymnej i wstydliwej dla niektórych sfery życia.

Wybierz specjalistę dla siebie

Wiedza na temat tego, jak się przygotować do wizyty i czego dokładnie spodziewać się w jej trakcie, powinna dodać młodej kobiecie pewności siebie. W Polsce system opieki ginekologicznej nad dziewczynkami i nastolatkami zapewnia możliwość uzyskania porady w Poradni Ginekologicznej Dla Dziewcząt wszystkim pacjentkom od urodzenia do ukończenia 18-stego roku życia. Pracują w nich głównie kobiety ginekolodzy, przy których młode pacjentki czują się mniej skrępowane.

U dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia najlepszym wyborem jest wizyta u ginekologa dziecięcego. Lekarz o takiej specjalności jest przygotowany do zajmowania się dziećmi i młodymi dziewczętami, a w jego gabinecie na pewno jest wyposażenie pozwalające badać zarówno dziewice jak i dziewczyny które już rozpoczęły współżycie. Specjalne usługi w tym zakresie w Kielcach świadczy Centrum Zdrowia Kobiety Komed znajdujące się przy ulicy Gabrieli Zapolskiej 4.

Skąd wiedzieć, że nadszedł czas?

Pierwszym pytaniem, jakie zadają sobie kobiety przed pierwszą wizytą, jest: czy już nadszedł ten czas? Specjaliści nie mają wątpliwości co do terminu, kiedy powinien nastąpić pierwszy kontakt pacjentki z ginekologiem.

- Najlepszy moment to czas po rozpoczęciu miesiączkowania, a najpóźniej, kiedy dziewczyna zamierza rozpocząć współżycie seksualne – mówi doktor Maria Bryła, specjalista położnictwa i ginekologii, w tym również tej dedykowanej właśnie dla młodych dziewcząt. W praktyce jednak często jest tak, że do ginekologa dziewczynka, nastolatka czy kobieta trafia dopiero wtedy, gdy pojawiają się jakieś nieprzyjemne dolegliwości.

Obserwuj swoje ciało

Wizyty u ginekologa nie powinno się jednak odwlekać. Szczególnie, gdy w grę wchodzą niepokojące objawy. Warto zwrócić uwagę na miesiączki. Jeśli pojawią się przed 10 rokiem życia lub nie wystąpią po 16 roku życia, są bolesne, nieregularne (utrzymujące się ponad 2 lata od pierwszego krwawienia), bardzo obfite – trwają dłużej niż 7 dni, a w ciągu doby dziewczyna zużywa więcej niż 6 podpasek, warto odwiedzić ginekologa.

– Zwróćmy uwagę także na cykle. Te trwające krócej niż 21 dni lub dłużej niż 35 wymagają konsultacji ze specjalistą. Mała wskazówka – pamiętajmy, że długość cyklu mierzy się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do dnia poprzedzającego kolejną menstruację – instruuje doktor Maria Bryła.

Ale to nie wszystko.

- Trądzik, łojotok, nadmierne owłosienie, dolegliwości bólowe w podbrzuszu, podejrzenia wad narządów płciowych, na przykład powiększona łechtaczka, urazy okolic intymnych czy upławy, które mogą powodować ból, świąd czy pieczenie, zaczerwienie w okolicach intymnych, wydzielinę z pochwy koloru żółtego lub zielonego o nieprzyjemnym zapachu to również sygnały do zasięgnięcia porady u specjalisty – wymienia ginekolog. Momentem, którego kobiety nie powinny przegapić to także planowanie rozpoczęcia współżycia seksualnego.

Pierwsza wizyta u ginekologa -z mamą czy bez?

Osoby do 16 roku życia nie mają prawa do samodzielnego decydowania o swoim zdrowiu i leczeniu. Wszystkie decyzje, także o podawanych lekach, należą do rodziców lub opiekunów. W przypadku młodzieży od 16 do 18 lat wymagana jest zgoda zarówno dziecka, jak i rodzica lub opiekuna.

- W świetle prawa nastolatkom, poniżej 18 roku życia lekarze nie mogą przepisywać środków antykoncepcyjnych bez zgody rodziców. W praktyce zdecydowana większość młodych pacjentek- dzieci czy nastolatek przychodzi do lekarza z rodzicem. Dzięki temu czują się pewniej i bezpieczniej – mówi specjalista.

Lekarz nie ocenia, lecz dba o zdrowie

Pierwsza wizyta u ginekologa zdecydowanie nie musi być traumatycznym przeżyciem. Pamiętajmy, że lekarz nie ocenia naszej kobiecości, lecz nasze zdrowie. Dla niektórych jest to pierwsze tego typu doświadczenie, a dla lekarza jesteśmy kolejną, wymagająca pomocy czy konsultacji pacjentką. Nauczmy się myśleć o ginekologu bez poczucia zażenowania czy wstydu, ponieważ on nie jest naszym wrogiem lecz doradcą, specjalistą stojącym na straży naszego zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie