PIERWSZAKI 2019| Wybraliśmy najsympatyczniejsze pierwszaki w powiecie ostrowieckim

Natalia Turek
Natalia Turek
Już po raz 17 zaprezentowaliśmy klasy pierwsze z powiatu ostrowieckiego. To zwieńczenie ważnej akcji „Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie do szkoły” organizowanej przez Echo Dnia przy pomocy prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, burmistrza Kunowa Lecha Łodeja, burmistrza Ćmielowa, Joanny Suski, wójtów: gminy Waśniów, Krzysztofa Gajewskiego oraz Jerzego Murzyna, wójta gminy Bodzechów a także policji, straży pożarnej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, marszałka województwa i wojewody. Na dzieciaki czeka mnóstwo niespodzianek, a wśród nich główna nagroda w powiecie - wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie!

KLIKNIJ i zobacz wyniki głosowania:

POWIAT OSTROWIECKI

____________________

„Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie do szkoły” to akcja edukacyjna skierowana do wszystkich uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z terenu całego województwa świętokrzyskiego. Głównym celem całego przedsięwzięcia jest przekazanie dzieciom najważniejszych wiadomości na temat bezpieczeństwa oraz propagowanie zdrowego i higienicznego stylu życia.

W ramach akcji odwiedzaliśmy uczniów klas pierwszych razem ze specjalnie powołaną ekipą specjalistów, aby w atrakcyjny sposób, poprzez konkursy i zabawę wyjaśnić dzieciom zasady zdrowia i higieny oraz bezpiecznego zachowania się w szkole czy miejscu zamieszkania. Przez dwa miesiące Jeż Edek i Koziołek Matołek wraz z naszą ekipą odwiedzali domy kultury, szkoły i galerie handlowe. Łącznie zorganizowaliśmy 19 spotkań na które zaprosiliśmy ponad 500 szkół z terenu całego województwa.

**

ZOBACZ CO O AKCJI MÓWIĄ NASI PARTNERZY

**

SPECJALNY DODATEK Z ECHEM DNIA

Zwieńczeniem akcji jest prezentacja wszystkich pierwszaków i plebiscyt na najsympatyczniejszą klasę pierwszą w województwie oraz każdym powiecie. Podczas każdego ze zorganizowanych przez nas spotkań robiliśmy zdjęcia każdej klasie. Wszystkie fotografie znalazły się w specjalnym dodatku który ukazał się wraz z Echem Dnia.

WAŻNE INFORMACJE I TERMINY

► Głosowanie w akcji "Pierwszaki 2019" rozpoczęło się w czwartek, 5 grudnia i zakończy się w poniedziałek, 30 grudnia o godzinie 22
► Wszystkie zdjęcia zaprezentujemy w papierowym wydaniu Echa Dnia oraz na naszym portalu w czwartek, 5 grudnia
► Najsympatyczniejszych pierwszaków wybierzemy w województwie oraz w Kielcach i każdym z powiatów
► Nagrodzimy trzy najlepsze klasy we wszystkich powiatach, w Kielcach i powiecie kieleckim dodatkowo nagrodzimy także klasy z miejsc 4 i 5
► Oprócz nagród w każdym powiecie przygotowaliśmy wyjątkowe nagrody dla najlepszej klasy w województwie

ATRAKCYJNE NAGRODY W POWIATACH

NAGRODY DLA I MIEJSCA W POWIECIE

Klasa z pierwszego miejsca weźmie udział w wycieczce do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie z mnóstwem atrakcji. Na dzieci czeka między innymi wyprawa do krainy baśni - „Bajkowy Świat”. Wezmą także udział w warsztatach „Wybuchowa Nauka”. W trakcie godzinnych warsztatów wykonają fascynujące doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu i innych materiałów. Sprawiają, że bita śmietana zamienia się w lody śmietankowe, zapałka mocniej świeci, a za pomocą banana można wbić gwoździa w deseczkę. Na dzieci czeka także Kraina Soria Moria, opowieść oparta na fińskim systemie edukacji, nawiązuje do skandynawskich tradycji bajarskich, łącząc świat baśni, legend i podań krajów Północy (Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia, Islandia, ew. Estonia) z najnowocześniejszą technologią ekspozycyjną. Uczniowie zostaną zaproszeni do udziału w kilkustanowiskowej grze – historii o dramatycznej narracji. Dodatkowo każde dziecko z klasy, która zajmie pierwsze miejsce w każdym powiecie lub Kielcach otrzyma książeczkę edukacyjną od Partnera naszej akcji - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach.

NAGRODY DLA II MIEJSCA W POWIECIE

Klasa z drugiego miejsca otrzyma zaproszenie do Alei Miniatur Sabat Krajno z przewodnikiem. Dodatkowo klasa zostanie zaproszona na seans w kinie 6D.Dodatkowo każde dziecko z klasy, która zajmie drugie miejsce w każdym powiecie lub Kielcach otrzyma szelki odblaskowe od Partnera naszej akcji - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach.

NAGRODY DLA III MIEJSCA W POWIECIE

Klasa, która zajmie trzecie miejsce w powiecie otrzyma wycieczkę do Galerii Korona w Kielcach. Na dzieci będzie czekał seans w Multikinie, będą mogły także wyszaleć się podczas zabawy w Bawialni Czary-Mary. Otrzymają jednogodzinne wejście. Dodatkowo każde dziecko z klasy, która zajmie trzecie miejsce w każdym powiecie lub Kielcach otrzyma opaski odblaskowe od Partnera naszej akcji - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach.

Zobacz co o akcji mówią:

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Przywiązujemy ogromną wagę do bezpieczeństwa naszych mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych. Gmina Ostrowiec chętnie bierze udział w corocznej akcji „Pierwszaki”, która uczy dzieci jak dbać o swoje bezpieczeństwo zarówno w domu, szkole, jak i na ulicy – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. - Ale to nie wszystko, w naszych szkołach uczniowie często spotykają się z przedstawicielami służb ratunkowych, uczą się udzielania pierwszej pomocy. Wiedzą doskonale, co zrobić w sytuacji zagrożenia. W 2019 roku mieliśmy przyjemność sfinansować zakup mobilnego miasteczka ruchu drogowego, w którym razem z policją maluchy uczą się, poprzez zabawę, zasad poruszania się po ulicach.

Joanna Suska, Burmistrz Ćmielowa

Bezpieczeństwo uczniów jest dla nas najwyższym priorytetem. Gmina Ćmielów rokrocznie wyposaża wszystkich przedszkolaków i pierwszoklasistów szkół podstawowych w opaski odblaskowe. Do szkół dowozimy nie tylko tych uczniów, których musimy, ale tych, którzy tego potrzebują. W szkołach organizowane są spotkania promujące zasady bezpieczeństwa - z przedstawicielami Policji i Straży Pożarnej oraz okolicznościowe akcje. Dbamy też o zdrowy styl życia. Uczniowie szkół uczestniczą w różnorodnych programach np. „Zdrowo jem, więcej wiem”, „Nie pal przy mnie, proszę” (koordynowanym przez Powiatową Stację Sanitarna – Epidemiologiczną w Ostrowcu Św.). Brali udział w festiwalu piosenki o zdrowiu „Zdrowe Nutki 2019”, w którym uczniowie klasy III SP Nr 1 w Ćmielowie uzyskali I miejsce w powiecie i wyróżnienie w etapie wojewódzkim.”

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie powstało Miasteczko Ruchu Drogowego. Wielu uczniów dojeżdża do szkoły rowerem, dlatego tak ważne dla ich bezpieczeństwa jest popularyzowanie pozytywnych zachowań zgodnych z przepisami ruchu drogowego. Szkoły na terenie gminy mogą poszczycić się własnymi stołówkami szkolnymi, które serwują uczniom posiłki ze zdrowych i sprawdzonych artykułów spożywczych propagując w ten sposób wśród dzieci nawyki zdrowego odżywiania.

Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów

Szeroko rozumiana tematyka bezpieczeństwa i zdrowia dzieci leży głęboko na sercu władzom samorządowym Gminy Bodzechów. Chętnie włączamy się we wszelkie akcje promujące bezpieczeństwo, uczące już od najwcześniejszych lat właściwych zasad i zachowań w różnych sytuacjach.Za pośrednictwem szkół i przedszkoli we współpracy ze służbami Policji, Straży Pożarnej ,służb medyczno-ratowniczych organizujemy wiele konkursów i pokazów pokazujących sposoby zachowań w sytuacjach zagrożenia życia i mienia. Uważamy, że koordynowana od wielu lat przez „Echo Dnia” akcja pod nazwą „Pierwszaki –zdrowo i bezpiecznie do szkoły” ma niezwykle znaczenie i ogromny wpływ na popularyzację wiedzy na temat bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców naszej Gminy i dlatego chętnie od lat chętnie przystępujemy do tej akcji kierując pierwszoklasistów gminnych szkół.

Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów

DZIAŁANIA POJMOWANE W KLASACH I DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA I ZDROWEGO ŻYWIENIA
1. Prowadzenie rozmów z uczniami na temat zasad bezpiecznego poruszania się po szkole
2. Pogadanki z dziećmi na temat zasad bezpiecznego poruszania się na drodze, poznawanie rodzajów znaków drogowych, prowadzone również przez policjantów, zarówno KPP w Ostrowcu Św. jak i Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
3. Zajęcia z wychowawcą „Moja droga do szkoły- zasady bezpieczeństwa obowiązujące pieszych
3. „ wina telewizora” zajęcia poświęcone bezpiecznemu i rozsądnemu korzystaniu z telewizji i komputera
4. Udział w akcji „ Pierwszaki 2019/2020”. Przekazanie dzieciom najważniejszych informacji o bezpieczeństwie, promowanie zdrowego i higienicznego stylu życia
5. Pogadanka z uczniami „Zdrowo się odżywiamy”
6.Pogadanka z uczniami „Jemy zdrowo i kolorowo”

Informacji o akcji udziela Katarzyna Pakuła tel. 691 770 003 (pon-pt godz 9.00-16.00), e-mail: [email protected]
REGULAMIN AKCJI

Śmieci za drogie. Rząd chce regulacji cen

Wideo