Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze dożynki... pod parasolami. Impreza w Kocinie udała się znakomicie

Adam Ligiecki [email protected]
Pierwsze dożynki... pod parasolami. Impreza w Kocinie udała się znakomicieTaki piękny wieniec dożynkowy przygotowały panie z Rogowa.
Pierwsze dożynki... pod parasolami. Impreza w Kocinie udała się znakomicieTaki piękny wieniec dożynkowy przygotowały panie z Rogowa. ADAM LIGIECKI
Ruszył sezon dożynkowy w powiecie kazimierskim. Pierwsze gminne obchody Święta Plonów 2015 odbyły się w niedzielne popołudnie - w Kocinie koło Opatowca.Zainaugurowała je dziękczynna msza święta w kościele parafialnym, koncelebrowana przez proboszczów z Kociny i Sokoliny. Po nabożeństwie barwny korowód - prowadzony przez orkiestrę dętą z Kociny - przeszedł na plac dożynkowy obok remizy. Piękne wieńce Ozdobą orszaku było 14 wieńców żniwnych, a jeden piękniejszy od drugiego. Na 20 sołectw w gminie - to prawie rekord!

Honory starostów dożynek pełnili wzorowi rolnicy: Halina Korzyńska z Trębaczowa i Mateusz Janiec z Kociny. Jak każe staropolski obyczaj,  przekazali wójtowi Opatowca Sławomirowi Kowalczykowi dorodny bochen chleba, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. - Będę go dzielił równo i sprawiedliwie, tak, by nie zabrakło dla nikogo - deklarował włodarz gminy.

Pierwsze dożynki - i pod parasolami. W niedzielę dobiegła wreszcie końca fala upałów, a siąpiący z nieba kapuśniaczek wszyscy przyjęli z ulgą. Nie tylko rolnicy, którym katastrofalna susza mocno daje się we znaki.

Długą listę zaproszonych gości otwierali: radny sejmiku Grzegorz Gałuszka, wicestarosta kazimierski Michał Bucki, przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn. Nieco spóźniony, ale dotarł na imprezę marszałek województwa Adam Jarubas, który - jak przyznał z uśmiechem - w latach młodzieńczych chętnie i często przyjeżdżał do  Kociny... na zabawy.

Trochę polityki

Kampania przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi rozkręca się na dobre, więc i na dożynkach nie obyło się bez politykierstwa. Na szczęście - w granicach dobrego smaku.
Mimo padającego deszczu wieńce, zgodnie z tradycją, zostały ośpiewane i obtańczone. Był stylowy polonez w wykonaniu młodzieży z Kociny, ale i ludowe tańce, przyśpiewki. Na laureatów konkursu wieńców czekały nagrody. W programie artystycznym brylowali młodzi wykonawcy z terenu gminy Opatowiec, specjalny koncert dała też orkiestra z Kociny. Czynne były kiermasze, wystawy, stoiska kół gospodyń - z pysznym swojskim jadłem, plac zabaw dla dzieci, ogródki piwne dla dorosłych.

Dodajmy, że dzień wcześniej - w sobotę, 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyły się dożynki parafialne w Rogowie koło Opatowca.  Jak co roku zgromadziły tłumy wiernych.
 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie