Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze takie centrum

Adam LIGIECKI
Podpis pod umową o współfinansowaniu modernizacji Buskiego Samorządowego Centrum Kultury składa burmistrz Witold Gajewski (w środku), w towarzystwie wojewody Włodzimierza Wójcika i skarbnika gminy Barbary Porębskiej.
Podpis pod umową o współfinansowaniu modernizacji Buskiego Samorządowego Centrum Kultury składa burmistrz Witold Gajewski (w środku), w towarzystwie wojewody Włodzimierza Wójcika i skarbnika gminy Barbary Porębskiej. archiwum

"Modernizacja i rozbudowa gminnego centrum kultury oraz parku zdrojowego" - to nazwa projektu o wartości 13 milionów złotych, sztandarowej buskiej inwestycji XXI wieku. To największe tego typu przedsięwzięcie w regionie Ponidzia, ale 75 procent kosztów pokryje Unia Europejska. W poniedziałek władze miasta podpisały z wojewodą świętokrzyskim umowę o współfinansowaniu. Rozbudowa ruszy jesienią, a obiekt ma zostać oddany do użytku w 2007 roku.

O konieczności modernizacji Buskiego Samorządowego Centrum Kultury mówiło się od dawna. Budynek, wzniesiony w lipcu 1964 roku, był na owe czasy formą nowoczesną, lecz po 40 latach przestało to wystarczać.

Miliony z Europy

- Dzisiaj ani bryła budynku, ani jego pomieszczenia nie spełniają standardów stawianych przed instytucją kulturalną, na tle prężnie rozwijającego się uzdrowiska oraz ruchu turystycznego w naszym regionie. Również cykliczne imprezy rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej stawiają wyzwania, które trudno realizować w obecnych warunkach lokalowych - przyznaje burmistrz Witold Gajewski. - Postanowiliśmy wykorzystać szansę gruntownej modernizacji obiektu, jaką stworzyły fundusze unijne oraz wsparcie urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego. Zamierzenie jest ambitne, ale głęboko wierzę, że zakończy się sukcesem.

Całkowity koszt inwestycji - modernizacji BSCK oraz parku zdrojowego - wynosi 13 milionów złotych. Gmina Busko wystąpiła o dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Wniosek został przyjęty pod względem merytorycznym i formalnym, oczekiwane "tak" powiedział też Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Tym samym Busko otrzymało w 2005 roku 11.797.590 złotych z unijnych funduszy - z czego ponad 9,5 miliona na rozbudowę centrum kultury.

Najnowocześniejsze i... najdroższe

Jedno jest pewne - liczący sobie 40 lat budynek przy alei Mickiewicza 22 zmieni się nie do poznania. Powstanie zupełnie inna, nowoczesna bryła architektoniczna. Nadbudowane zostanie piętro, dobudowana będzie efektownie prezentująca się, przeszklona sala konferencyjna o futurystycznych kształtach. Nowego wyrazu nabierze też otoczenie.

Dzięki tej metamorfozie buszczanie już niedługo będą mogli pochwalić się najnowocześniejszym i... najdroższym centrum kultury na Ponidziu. Ale ważnym efektem rozbudowy będzie również rozszerzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów.

I tak, budowa sali konferencyjnej na 150 miejsc pozwoli na organizowanie prestiżowych konferencji, a nowoczesne zaplecze podniesie funkcjonalność obiektu. Nowa sala wystawowa z antresolą będzie okazją do organizowania stałych i częstych ekspozycji. Z kolei remont sali widowiskowej obejmie m.in. budowę balkonu na 84 miejsca, remont orkiestronu wraz z adaptacją pomieszczeń pod sceną na garderoby oraz wykonanie jakże potrzebnej instalacji klimatyzacyjnej.

Nadbudowa piętra oznacza, że powstaną nowe sale klubowe, biura oraz pokoje gościnne. W nowych wnętrzach znajdzie się miejsce na galerię sztuki współczesnej, izbę zbiorów regionalnych, punkt informacji turystycznej. W wyniku rozbudowy centrum wzbogaci się też o nowoczesne zaplecze techniczne: garaże, pomieszczenia pomocnicze, nowe chodniki, parkingi, drogi manewrowe i trawniki.

Umowa z wojewodą

W miniony poniedziałek, w Urzędzie Wojewódzkim miało miejsce podpisanie umowy o współfinansowaniu modernizacji buskiego centrum kultury z funduszy Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Podpis na dokumencie złożyli: wojewoda Włodzimierz Wójcik, burmistrz Witold Gajewski oraz Barbara Porębska, skarbnik gminy Busko Zdrój.

Prace w BSCK ruszą jesienią bieżącego roku. Zgodnie z projektem, powierzchnia użytkowa rozbudowy wynosi 1300, a przebudowy - 570 metrów kwadratowych. W 2007 roku nowe centrum ma zostać oddane do użytku.

Kaskada, fontanna i parter słońca

Ale kompleksowy projekt modernizacji ośrodka kultury zakłada też budowę nowego parku zdrojowego oraz poprawę stanu architektury starego parku zdrojowego w południowej części kurortu.

Nowy park ma powstać na powierzchni około 12 hektarów. Będzie miał charakter spacerowy, z podkreśleniem funkcji reprezentacyjnej miasta. Przewiduje się wybudowanie m.in. zbiorników wodnych (czterech stawów), kaskady, mostków, fontanny, altany, kawiarni letniej oraz kawiarni w centralnym elemencie obiektu - "parterze słońca".

W starym parku zaplanowano korektę geometrii układu komunikacyjnego, modernizację nawierzchni, remont fontanny, schodów terenowych i zaplecza.

- Sądzę, że w wyniku realizacji projektu pojawią się nowe możliwości spędzania dla mieszkańców i kuracjuszy. Będzie to piękna wizytówka promująca nasze miasto - zauważa burmistrz Witold Gajewski. - Z pewnością zachęci też do zwiedzania, odpoczynku, rozrywki i... powrotu do Buska Zdroju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie