Pierwsze takie zawody w Kielcach (zdjęcia)

Beata RYGIEL, [email protected]
Beata Rygiel
Gimnazjaliści z Kielc, Bilczy, Chęcin oraz Nowin walczyli o miano najlepszych w gimnastyce sportowej.

W czwartek w hali sportowej przy stadionie Korony w Kielcach odbyły się I Gimnazjalne Zawody Gimnastyczne. Najlepsi okazali się uczniowie Gimnazjum numer 26 w Kielcach. To właśnie ich szkoła otrzymała w nagrodę wspaniały puchar.

Pomysłodawcą i organizatorem zawodów była Renata Lipska-Sołtyk, nauczyciel wychowania fizycznego i tańca z Zespołu Szkół Społecznych imienia Mikołaja Reja w Kielcach.
- Organizowaliśmy już zawody gimnastyczne dla szkół podstawowych, ale dla gimnazjów takich zawodów jeszcze nie było. A są one potrzebne, ponieważ z gimnastyką w szkołach bywa różnie. Uczniowie najczęściej grają w piłkę i różne gry zespołowe, a o gimnastyce się trochę zapomina - mówi organizatorka. - Dlatego mam nadzieję, że te zawody nie będą ostatnimi.
Uroczystego otwarcia I Gimnazjalnych Zawodów Gimnastycznych Społeczna 2010 dokonała Iwona Marynowska-Gruszka, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych imienia Mikołaja Reja w Kielcach. - Nie ma sprawności fizycznej bez sprawności intelektualnej, ale nie ma też sprawności intelektualnej bez sprawności fizycznej. Sport sprawia, że stajecie się pięknymi i wspaniałymi ludźmi - powiedziała pani dyrektor.

W zawodach wzięło udział 45 uczniów klas I, II i III z 12 gimnazjów z Bilczy, Chęcin, Zagnańska, Nowin i Kielc. Uczestnicy prezentowali się w czterech dyscyplinach. Były to skok przez skrzynię, stanie na rękach, przerzut bokiem i tak zwana ścieżka gimnastyczna, na którą składały się przewroty w przód i tył, waga, siad rozkroczny, skłon w przód i przerzut bokiem.
Do zorganizowania zawodów przyłączyli się również uczniowie III klasy gimnazjum ZSS w Kielcach.
Uczniowie oceniani byli przez jury, w skład którego weszli nauczyciele wychowania fizycznego z poszczególnych szkół oraz Halina Czechowicz, metodyk wychowania fizycznego z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych otrzymali medale i nagrody rzeczowe. Ponadto wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy i koszulki. Sponsorem zawodów była firma PGNiG Gazownia Kielecka.
Zwycięzcy zawodów

W kategorii dziewcząt z klas pierwszych zwyciężyły: Maria Karyś z Gimnazjum numer 11 w Kielcach (I miejsce), Julia Szumska z Gimnazjum numer 26 w Kielcach (II miejsce) i Magda Maszczyk z Gimnazjum numer 23 w Kielcach (III miejsce).

Wśród chłopców z klas pierwszych najlepsi okazali się Mateusz Wartołowicz z Gimnazjum numer 26 (I miejsce), Adrian Jędrzejewski z ZSS w Kielcach (II miejsce) oraz Kamil Grzela z Gimnazjum numer 26 w Kielcach (III miejsce).

W kategorii dziewcząt z klas drugich miejsca na podium zajęły: Marta Rolska i Emilia Wiecha z Gimnazjum numer 23 w Kielcach (I i II miejsce) oraz Iga Zając z Gimnazjum w Nowinach, która zajęła III miejsce.

W grupie chłopców z klas drugich zwyciężyli Jakub Kamiński (I miejsce), Wojciech Barycki (II miejsce) i Sebastian Peselicki (III miejsce). Wszyscy chłopcy są uczniami Gimnazjum w Nowinach.
W kategorii dziewcząt z klas trzecich pierwsze miejsce zajęła Adrianna Szumska z Gimnazjum numer 26 w Kielcach, drugie Kinga Lipiec z Gimnazjum numer 24 w Kielcach, a trzecie Aleksandra Rylska z Gimnazjum w Chęcinach.

Z chłopców z klasy trzeciej w zawodach wystartował tylko jeden uczestnik, dlatego w tej kategorii przyznane zostało jedno miejsce. Zajął je Dawid Więcek z Gimnazjum numer 11 w Kielcach.
W klasyfikacji drużynowej zwyciężyło Gimnazjum numer 26 w Kielcach. W nagrodę do szkoły trafił puchar.