MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w historii dożynki w Wygodzie zgromadziły tłumy uczestników. Zobacz jakie atrakcje przygotowali gospodarze [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Licznie przybyłych mieszkańców, samorządowców oraz  sąsiadów z okolicznych miejscowości powitali sołtys Katarzyna Cieszkowska i Mariusz Olech, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wygodzie. Następnie starostowie dożynek od lewej Marcin i Ewelina Kaca przekazali symbol święta plonów - dożynkowy chleb na ręce sołtys Katarzyny Cieszkowskiej.
Licznie przybyłych mieszkańców, samorządowców oraz sąsiadów z okolicznych miejscowości powitali sołtys Katarzyna Cieszkowska i Mariusz Olech, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wygodzie. Następnie starostowie dożynek od lewej Marcin i Ewelina Kaca przekazali symbol święta plonów - dożynkowy chleb na ręce sołtys Katarzyny Cieszkowskiej. archiwum KGW Wygoda
Na długo pozostaną w pamięci uczestników Dożynki Wygodzkie, jakie w niedzielę, 22 sierpnia zorganizowano w sołectwie Wygoda, w gminie Zawichost. Pierwsze w historii wsi dożynki zgromadziły tłum uczestników. Było tradycyjne przekazanie chleba, animacje dla dzieci i potańcówka na dechach dla starszych.

Pomysł zorganizowania w Wygodzie święta plonów to zasługa sołtys Katarzyny Cieszkowskiej i jednocześnie wiceprezes Koła Gospodyń Wiejskich Wygodzianki, która postawiła sobie za cel integrację lokalnej społeczności i kultywowanie dawnych tradycji.
Dlatego zgodnie z tradycją, przy dożynkowym wieńcu, licznie przybyłych mieszkańców, samorządowców oraz sąsiadów z okolicznych miejscowości powitali sołtys Katarzyna Cieszkowska, która przypomniała tradycję organizowania święta dożynkowego i Mariusz Olech, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wygodzie. Następnie starostowie dożynek Ewelina i Marcin Kaca przekazali symbol święta plonów - dożynkowy chleb na ręce sołtys Katarzyny Cieszkowskiej.

Swój czas mieli także licznie zaproszeni goście, którzy nie szczędzili pochwał i podziękowań za pięknie przygotowaną uroczystość. Kiedy młodsi uczestnicy dożynkowego święta szaleli na dmuchańcach i bawili się z animatorami, do dyspozycji starszych były stoiska gastronomiczne i podłoga z desek, na której odbywała się tradycyjna zabawa taneczna. - Zabawa taneczna na dechach jest szczególnym punktem w programie naszych dożynek - powiedziała Katarzyna Cieszkowska. - Tą zabawą wracamy do czasów, kiedy tak jak dawniej bawiono się na ludowych świętach.
Informacja o dożynkach w Wygodzie przyciągnęła mieszkańców z całego powiatu sandomierskiego, a zabawa na dechach trwała do późnych godzin nocnych.

Święto plonów w Wygodzie zostało zorganizowane w ramach projektu "Wygoda tradycji ci doda" z programu ETNOPolska z Narodowego Centrum Kultury. - Na realizację projektu otrzymaliśmy 20 tysięcy złotych - przypomniała Katarzyna Cieszkowska. - W ramach projektu "Wygoda tradycji ci doda" dla mieszkańców Wygody udało się już zorganizować warsztaty dla dzieci i dorosłych z sandomierskiego stroju ludowego, warsztaty wyjazdowe do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, a panie z koła gospodyń wiejskich uczestniczyły w warsztatach z haftu i szycia, które zaowocowały uszyciem pięknych, kolorowych strojów. Obecnie trwają warsztaty "Mali Etno-Badacze".

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie