MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w Polsce zawody łazików marsjańskich wkrótce rozegrają się pod Kielcami

Izabela RZEPECKA
archiwum
Konkurs na organizację imprezy wygrało Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim.

Europejskie Zawody Robotów Marsjańskich przeznaczone są przede wszystkim dla studentów. W skład uczelnianych drużyn mogą wejść również nauczyciele akademiccy i absolwenci. W rywalizacji wezmą udział ekipy z całego świata. Już zgłosiły się między innymi drużyny z Egiptu, Indii, Niemiec i Polski. Możliwe, że w zawodach wystąpi też zespół z Politechniki Świętokrzyskiej.

Ekipy zmierzą się w czterech konkurencjach. Będzie to pobieranie próbki, obsługa panelu inżynieryjnego, przejazd terenowy i wsparcie astronauty. - Zadaniem uczestników będzie też skonstruowanie łazika. Według regulaminu jego maksymalny koszt może wynieść 15 tysięcy euro. Zapobiegnie to kupowaniu gotowych konstrukcji. Zawody mają być symulacją pracy, jaką łaziki wykonują na Marsie. Te, które zostaną zaprezentowane w Podzamczu Chęcińskim to roboty towarzyszące astronautom. Ich zadanie można porównać do pracy psa przewodnika, który ma lepszy słuch, wzrok i węch niż jego opiekun - tłumaczy Łukasz Wilczyński, europejski koordynator Mars Society, które jest współorganizatorem imprezy. Inicjatorami tego przedsięwzięcia są także ABM Space Education i austriacki OEWF.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zawody, które staną cyklicznym wydarzeniem co roku będą rozgrywane w Podzamczu Chęcińskim. Ich formuła odnosi się do University Rover Challenge, które odbywają się w Stanach Zjednoczonych. Będą uzupełnieniem tamtej imprezy.

Na razie tajemnicą pozostaje termin imprezy. Wiadomo, że Europejskim Zawodom Robotów Marsjańskich będą towarzyszyły jeszcze dwa inne wielkie wydarzenia. Szczegóły poznamy w poniedziałek, podczas konferencji powiązanej z podpisaniem umowy z Regionalnym Centrum Naukowo-Technicznym.

Udział w zawodach jest dla młodych pasjonatów ogromną szansą. Polskie roboty konstruowane przez studentów już biorą udział w ważnych symulacjach, między innymi na marokańskiej pustyni. Uczestnicy zawodów mogą zostać dostrzeżeni w NASA, najważniejszej instytucji zajmującej się badaniami kosmosu i otrzymać w niej staż. - Polacy zostali już dostrzeżeni. Krążą opinie, że potrafimy skonstruować nie tylko wytrzymałe, ale i niedrogie roboty - mówi Łukasz Wilczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie