Pierwszy deweloper użył w Kielcach specustawy mieszkaniowej,...

  Pierwszy deweloper użył w Kielcach specustawy mieszkaniowej, radni zdecydują, czy może budować

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  To radni zdecydują, czy deweloper może postawić taki budynek u zbiegu ulic Nowej i Wojska Polskiego.

  To radni zdecydują, czy deweloper może postawić taki budynek u zbiegu ulic Nowej i Wojska Polskiego. ©Archiwum

  W Kielcach po raz pierwszy deweloper skorzysta ze specustawy mieszkaniowej. Wniosek dotyczy budowy bloku przy ulicy Wojska Polskiego i Nowej. Rada Miasta wciągu dwóch miesięcy zdecyduje czy wydać zgodę na inwestycje czy nie.
  To radni zdecydują, czy deweloper może postawić taki budynek u zbiegu ulic Nowej i Wojska Polskiego.

  To radni zdecydują, czy deweloper może postawić taki budynek u zbiegu ulic Nowej i Wojska Polskiego. ©Archiwum

  Ze specustawy, która obowiązuje od tego roku może skorzystać każdy inwestor, który chce postawić blok z co najmniej 25 mieszkaniami lub osiedle co najmniej 10 domów jednorodzinnych. Nie możne jednak budować w polach, gdzie nie ma żadnej infrastruktury. W pobliżu tego miejsca musi się znajdować szkoła, przedszkole czy przystanek autobusowy, specustawa dokładnie określa ten dystans i jest on uzależniony od wielkości miasta.

  - Specustawa mieszkaniowa ogranicza do minimum procedury, a tempo postępowania jest błyskawiczne.
  Pozwala też na budowę w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwie bo nie ma planu lub jego zapisy nie pozwalają na budownictwo mieszkaniowe – informuje Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji w ratuszu. – Na warunki zabudowy, które są wydawane, jeśli nie ma planu inwestor czeka w najlepszym przypadku 1-2 miesiące, ale jeśli są odwołania to może to być wiele miesięcy a nawet kilka lat. Specustawa skróci ten czas. Spodziewamy się jednak, że najwięcej wniosków będzie dotyczyło sytuacji, w których inwestor nie dostanie warunków zabudowy w normalnym trybie.

  Inwestor, który chce budować blok z mieszkaniami (od 27 do 31) i częścią usługową na rogu ulicy Nowej i Wojska Polskiego wcześniej starał się o pozwolenie na budowę i nie dostał zgody. Otrzymałby zezwolenie, gdyby zdecydował się zrobić wjazd od ulicy Wojska Polskiego, ale wybrał od strony ulicy Nowej. Podjął więc kroki, aby skorzystać ze specustawy mieszkaniowej.

  Jak działa specustawa mieszkaniowa ? Inwestor złożył wniosek do prezydenta Kielc, który jest tylko pośrednikiem, nie podejmuje żadnej decyzji. - Ma on trzy dni, czyli bardzo mało na przekazanie sprawy do Rady Miasta, która musi podjąć decyzje w formie uchwały wciągu dwóch miesięcy- dodaje dyrektor Hajdorowicz. – W tym czasie wniosek musi być podany do publicznej wiadomości i ogłoszone konsultacje społeczne. Każdy mieszkaniec może się wypowiedzieć, nie musi być sąsiadem. Oprócz tego występujemy o stanowisko do kilku instytucji. Wszystkie opinie przekażemy radnym i inwestorowi, który po zapoznaniu się z nimi może, ale nie musi je uwzględnić i zmodyfikować wniosek. Jeśli wprowadzi zmiany, to odbywają się ponowne konsultacje. Cały gromadzony materiał skierujemy do Rady Miasta, która powinna się nim kierować wyrażając zgodę lub nie na inwestycję. Radni mają absolutną swobodę w podejmowaniu tej decyzji.

  Ta uchwała jak każda może być zaskarżona do wojewody a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

  Po wejściu uchwały w życie inwestor po przygotowaniu projektu musi już tradycyjną drogą wystąpić o pozwolenie na budowę.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (37)

  ludowiec

  ludowiec

  młodzi demokraci

  jasiu ludowiec

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (37) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce