Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy premier niepodległej Polski. IPN w Kielcach zaprasza na wykład o Ignacym Daszyńskim

Tomasz Trepka
Ignacy Daszyński trzeci rząd od góry, piąty z lewej
Ignacy Daszyński trzeci rząd od góry, piąty z lewej Biblioteka Narodowa
Był jednym z najbardziej znanych polskich polityków okresu międzywojennego i zaliczany do grona ojców założycieli niepodległego państwa polskiego. 17 listopada o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach odbędzie się wykład poświęcony Ignacemu Daszyńskiemu.

Ignacy Daszyński od wczesnej młodości angażował się w ruch patriotyczny. Jak podaje profesor Wojciech Roszkowski „Był współzałożycielem Stowarzyszenia Robotników Polskich „Zgoda”, w którym poznał między innymi Juliana Marchlewskiego i Różę Luksemburg. Różnił się od nich jednak zasadniczo w kwestii narodowej. Coraz silnej zaangażowany w działalność organizacyjną, tworzył komórki socjalistyczne w Galicji. Kilkakrotnie aresztowany, w 1892 roku odegrał czołową rolę w powstaniu Galicyjskiej Partii Socjal-Demokratycznej”. Będąc w parlamencie austriackim wsławił się jako świetny mówca, orędując za sprawą robotniczą.

Mimo wyrazistych poglądów był człowiekiem kompromisu, absolutnie wyzbytym ambicji sprawowania władzy. Marzył o niepodległej i socjalistycznej Polskiej Republice, lecz zakładał, że można do niej zmierzać poprzez stopniowe polepszanie kondycji klasy robotniczej i wychowywanie robotników do bycia obywatelami. Ten realizm towarzyszył Daszyńskiemu przez całą jego drogę polityczną. Po wybuchu I wojny światowej Daszyński poparł działalność Legionów. Reprezentował socjaldemokratów w Naczelnym Komitecie Narodowym. Poparł wniosek PSL „Piast” (z maja 1917 roku) w parlamencie austriackim, zapowiadający odzyskanie przez Polskę niepodległości. Kolejny taki wniosek z września 1918 roku uzgodnił także z endecją. W 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, stanął na czele rządu lubelskiego.

Jak podaje profesor Wojciech Roszkowski „W II Rzeczpospolitej Daszyński był wielokrotnie posłem i przewodniczył parlamentarnemu klubowi Polskiej Partii Socjalistycznej. W 1920 roku został wicepremierem Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa. W latach 1922–27 był wicemarszałkiem Sejmu, a w 1928 roku został jego marszałkiem. Po zamachu majowym coraz wyraźniej stawał w opozycji do rządów sanacyjnych. Poparł Centrolew, ale pogarszający się stan zdrowia uniemożliwił mu bardziej aktywną działalność. Zmarł w październiku 1936 roku”.

Spotkanie odbędzie się 17 listopada o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach. Wykład będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Historia dla każdego”.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie