MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieśni pasyjne i pokutne – na Świętym Krzyżu zaprezentowało się blisko 400 wykonawców

Marzena Smoręda
W kategorii „Zespoły wokalne” pierwsze miejsce zdobył Zespół wokalny Golica z Masłowa.
W kategorii „Zespoły wokalne” pierwsze miejsce zdobył Zespół wokalny Golica z Masłowa. archiwum prywatne
Przez dwa dni - 10 i 11 marca - w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu rozbrzmiewały w ramach piątej edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej pełne duchowej głębi, wielkopostnego przesłania i tajemnicy pieśni pasyjne i pokutne.

Blisko 400 wykonawców z pięciu województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego i podkarpackiego zaprezentowało pieśni i utwory w kategoriach: „Chóry”, „Zespoły śpiewacze”, „Soliści”, „Zespoły wokalne”.

Celem przeglądu była popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych, odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej - Męki Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego.

- Z roku na rok liczba uczestników wzrasta. Atmosfera, jaka panowała zarówno podczas eliminacji jak i dzisiejszego koncertu pozwoliła wszystkim uczestnikom i słuchającym na przeżycie duchowej uczty. To swoista modlitwa śpiewem. Treść, tematyka i wysoki poziom wykonania zaprezentowanych utworów pozwoliły niewątpliwie jeszcze bardziej zgłębić tematykę pasyjną i pokutną jaka towarzyszy w okresie Wielkiego Postu przygotowującego nas do Świąt Paschalnych - mówił Ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu.

Jury wyłoniło zwycięzców poszczególnych kategorii. I tak w kategorii „Chóry”: I miejsce Chór Kameralny Portamento ze Starachowic, II miejsce Chór Mieszany Kamerton ze Starachowic, III miejsce Gminny Chór Kameralny Kłoczew z Kłoczewa; w kategorii „Zespoły śpiewacze”: I miejsce Zespół śpiewaczy Echo Łysicy z Bielin, II miejsce Zespół folklorystyczny Kielecczyzna ze Stąporkowa, III miejsce Zespół śpiewaczy Kawęczyn z Kawęczyna koło Kłoczewa; w kategorii „Soliści”: I miejsce Natalia Warzyńska z Trzcińca, II miejsce Zuzanna Bera - Lechów - Bieliny, III miejsce Julia Trela z Trzcińca; w kategorii „Zespoły wokalne”: I miejsce „Zespół wokalny Golica” z Masłowa, II miejsce Schola Astra Dei z Sorbina w gminie Bliżyn, III miejsce zespół Szkolne nutki z Niekłania Wielkiego. Jury przyznało także wyróżnienia: dla najlepszego dyrygenta – Bożena Magdalena Mrózek oraz dla akompaniatora – Grzegorz Michta. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe statuetki. Natomiast zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetki z wizerunkiem relikwii Drzewa Krzyża Świętego wykonane z mosiądzu i podarowane przez rodzinę państwa Katarzyny i Marcina Papajów ze Starachowic.

Organizatorami przeglądu byli wójt Andrzej Gąsior i Rada Gminy Nowa Słupia, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu przy współpracy z Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie