Piętnaście medali Świętokrzyskiego na XV Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Halowych Świętokrzyskie 2009

Robert KACZMAREK, Sławomir STACHURA, Zbigniew TYCZYŃSKI, Paweł KOTWICA, Marzena KĄDZIELA, Marcin JAROSZ,
Fragment zakończenia olimpiady. Wyróżnienia w pływaniu synchronicznym wręcza Jacek Kowalczyk, przewodniczący komitetu organizacyjnego olimpiady. Fot. Zbigniew Tyczyński
W niedzielę na pływalni w Ostrowcu Świętokrzyskim zakończyła się olimpiada młodzieży organizowana przez nasze województwo. Wszyscy zgodnie podkreślają, że była organizacyjnym i sportowym sukcesem.

Świętokrzyskie medale

Złote: Cezary Litwin (boks), Anna Ksyta i Monika Maksymiuk (brydż), Adrian Sidor (taekwodno ITF) Ziemowit Zgoliński (taekwondo ITF), Paweł Przyjemski/Anna Belicka (badminton - mikst), Justyna Staniak (zapasy), szczypiornistki, srebrne: Paweł Przyjemski/Łukasz Jasiński (badminton - debel), Adrian Pedrycz (boks), Krzysztof Olejarczyk (boks), brązowe: Jarosław Styczyński (boks), Adrian Sidor (taekwondo ITF) Krzysztof Łazarski (zapasy - styl wolny), Patrycja Iwan (zapasy), Ilona Sobczyńska (zapasy).

Świętokrzyskie pobiło rekord w ilości zdobytych medali.

Jeszcze nigdy naszej reprezentacji nie udało się zdobyć 15 medali (dotychczasowy rekord to 13 krążków zdobytych w ubiegłym roku). Świętokrzyska młodzież zdobyła w sumie 7 złotych 3 srebrne i 5 brązowych medali. O ostatni weekend zdobyła ich aż sześć, a na podium stawali badmintoniści, zawodnicy taekwondo ITF i szczypiornistki. Do chwili zamknięcia tego numeru gazety nie było jeszcze klasyfikacji generalnej po wszystkich 26 dyscyplinach, ale świętokrzyskie na pewno wywalczyło najlepsze miejsce w historii.

DWA BADMINTONISTÓW

Dwa medale - złoty i srebrny - wywalczyli na suchedniowskich kortach badmintoniści miejscowego Orlicza. Multimedalistą tegorocznej Olimpiady został Paweł Przyjemski.

Reprezentant Orlicza Suchedniów dwukrotnie stanął na podium. W pierwszym niedzielnym finale gry mieszanej zdobył złoty medal w parze z klubową koleżanką Anną Belicką. Półtorej godziny później Przyjemski wystąpił w drugim finale - tym razem w deblu mężczyzn, gdzie startował w parze z Łukaszem Jasińskim (Lednik Miastko). Duet ten przegrał tym razem z reprezentantami Hubala Białystok - Konradem Baranowskim/Michałem Śmiłowskim Przyjemski - jako multimedalista Olimpiady - został wybrany także najlepszym zawodnikiem imprezy.

I TRZY W TAEKWONDO

Reprezentanci województwa świętokrzyskiego w ta-ekwondo ITF zdobyli trzy medale w olimpiadzie rozgrywanej w w Staszowie. Zdobyli dwa złote i jeden brązowy medal. Złoto zdobył Adrian Sidor z Kieleckiego Sportowego Klubu Taekwondo w wadze do 54 kilogramów i Ziemowit Zgoliński w wadze powyżej 66 kg. W układach wykonywanych przez chłopców brąz zdobył też Adrian Sidor.

"ZŁOTO" SZCZYPIORNISTEK!

Ogromny sukces odniosły świętokrzyskie piłkarki ręczne. W mocnej stawce zespołów zdobyły złoty medal. Tym bardziej cenny, że większość zespołów składała się z najlepszych zawodniczek kilku klubów, a w naszej drużynie grały piłkarki KSS Kielce uzupełnione jedną szczypiornistką z Buska.

- Samo Pomorskie to chyba 10 czy 11 kadrowiczek, a my ograliśmy je w tym turnieju dwa razy. Taki sukces podwójnie cieszy i chwała dziewczynom - mówiła trenerka naszej drużyny, Monika Ciszek.

Półfinał: Świętokrzyskie - Mazowieckie 30:28 (17:16). Finał: Świętokrzyskie - Pomorskie 26:23 (11:8).

Świętokrzyskie: Hibner, Snoch, Stępnik - Cieślik 0 i 0, Drabik 6 i 5, Majchrzyk 0 i 1, Młynarska 5 i 7, Olszowa 0 i 0, Piecaba 0 i 1, Pinda 2 i 0, Poborca 2 i 6, Stępień 1 i 0, Woźniak 9 i 2, Zimnicka 5 i 4.

Do "siódemki gwiazd" turnieju zostały wybrane dwie zawodniczki ze Świętokrzyskiego: Joanna Drabik (obrotowa) i Agnieszka Młynarska (środkowa rozgrywająca).

Jacek Kowalczyk, przewodniczący komitetu organizacyjnego olimpiady:

Była to największa, tegoroczna impreza sportowa w województwie. Świętokrzyskie choć nie startowało w połowie konkurencji, wywalczyło najlepsze miejsce w historii. Najważniejsze jednak, że zdaliśmy egzamin z organizacji tej rangi zawodów i w rozmowach z prezesami wielu dyscyplin sportowych uzgodniliśmy, że Świętokrzyskie może pokusić się o organizacje imprez szczebla mistrzostw Europy, nie tylko w kategoriach młodzieżowych ale również seniorskich.

5. MIEJSCE PIŁKARZY RĘCZNYCH

Po odpadnięciu z walki o medale, reprezentacja Świętokrzyskiego na turnieju w Końskich "wycisnęła" ile się dało, zajmując dobre, piąte miejsce. W najlepszej siódemce turnieju znalazł się prawoskrzydłowy Świętokrzyskiego Wiktor Kubała.

Złoto wywalczyli reprezentanci województwa pomorskiego, srebro - małopolskiego, brąz - dolnośląskiego.

O miejsca 5-8: Świętokrzyskie - Mazowieckie 34:24 (18:13). O 5 miejsce: Świętokrzyskie - Łódzkie 41:34 (19:18).
Świętokrzyskie: Buchcic, Witkowski - Pióro 2 i 3, Wróblewski 2 i 4, Krzywkowski 2 i 1, Kornecki 1 i 3, Hady 1 i 5, Sadecki 1 i 1, Biegaj 3 i 6, Kubała 8 i 4, Kołodziej 7 i 4, Zdrojkowski 2 i 0, Bąk 2 i 2, Barczewski 3 i 8. /

OLIMPIJSKA FLAGA OPUSZCZONA

Wyjątkowo okazale wypadło na ostrowieckim basenie Rawszczyzna wczorajsze zakończenie olimpiady. Wśród gości nich znaleźli się przedstawiciele władz województwa, związków sportowych z całego kraju a także parlamentarzyści. Poseł Zbigniew Pacelt, niegdyś medalista olimpijski, odebrał z rąk organizatorów statuetkę za wsparcie idei olimpiady młodzieży. W znakomicie zaaranżowanej ceremonii zaprezentowanych zostało osiem najlepszych województw. Klasyfikacje wygrało Mazowieckie, które wyprzedziło Śląsk i Wielkopolskę. Olimpijska flaga została opuszczona i przekazana przedstawicielowi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Tam bowiem w przyszłym roku odbędzie się olimpiada.

Rafał Gozdalski trener reprezentacji Województwa Świętokrzyskiego w taekwodno ITF: - Po sobotnich walkach było dobrze. W niedzielę mieliśmy cztery szanse medalowe, ale nic z tego nie wyszło. Nie wiem co się stało z Krzyśkiem Ko-steckkim, bo walczył dzisiaj słabo.

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.