Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piknik archeologiczny w Rydnie juz 7 i 8 maja

Kazimierz CUCH [email protected]
Na dwudniowym pikniku będą między innymi rekonstrukcje obozowisk z epoki kamienia oraz rekonstrukcje ubiorów.
Na dwudniowym pikniku będą między innymi rekonstrukcje obozowisk z epoki kamienia oraz rekonstrukcje ubiorów. Fot. Kazimierz Cuch
Piknik archeologiczny w Wąchocku, w pobliżu Rezerwatu Archeologicznego Rydno. Będą pokazy obróbki skóry, kości, rogu czy krzemienia oraz wystawy, konkursy i wiele innych atrakcji. To wszystko w przyszły weekend

Michał Surma, organizator Pikników Archeologicznych pod Wąchockiem:

Michał Surma, organizator Pikników Archeologicznych pod Wąchockiem:

- Jest to ciekawa impreza dla naszych mieszkańców, szczególnie dla młodzieży szkolnej. Na prośbę Międzyszkolnego Oddziału PTTK w Starachowicach, który reprezentuję, włączył się w organizację i finansowanie Pikniku Archeologicznego Rydno Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. W sobotę i niedzielę 7 i 8 maja od godziny 9 zapraszamy dzieci, młodzież i wszystkich pozostałych na wspaniałą promocję historii starożytnej. Wstęp wolny!

VI Piknik Archeologiczny Rydno jest organizowany w piątek i sobotę 7 i 8 maja pod Wąchockiem i w Michałowie koło młyna, w gminie Skarżysko Kościelne.

Jest to ciekawa promocja tego regionu, starożytnej historii tej ziemi. Piknik poświęcony jest epoce kamienia - czasom, kiedy Rydno było swoistą "stolicą" Europy Środkowej. Celem jego organizacji jest przybliżenie uczestnikom wiedzy o życiu prehistorycznych mieszkańców Rezerwatu.

Wzdłuż rzeki Kamiennej, od skarżyskich Łyżew do wąchockiej góry Św. Rocha rozciąga się Rezerwat Archeologiczny Rydno. Na piaszczystych wzgórzach, nad rzeką, mieszkały tu ludy we wczesnej epoce kamienia.

Podczas prac archeologicznych znaleziono wiele przedmiotów, którymi posługiwali się ówcześni mieszkańcy tych terenów. Jest to nieco starsza cywilizacja niż starachowicka epoka żelaza, prezentowana na Żelaznych Korzeniach czy Dymarkach Świętokrzyskich, w Nowej Słupi.

Dotąd Wąchock promował się zabytkiem klasy 0, jakim jest klasztor cystersów, dowcipami o sołtysie Wąchocka, dorocznym zjazdem i ogólnopolskim turniejem sołtysów, patriotycznymi uroczystościami poświeconymi powstaniu styczniowemu i walkom oddziałów partyzanckich Armii Krajowej. Od sześciu lat doszła ciekawa impreza archeologiczna.

DLA DZIECI I DOROSŁYCH

Na dwudniowym pikniku będą między innymi: pokaz pracy archeologów, rekonstrukcje obozowisk z epoki kamienia, rekonstrukcje ubiorów, pokazy obróbki skóry, kości, rogu, krzemienia, próby wytwarzania i używania narzędzi, broni myśliwskiej, przedmiotów użytkowych, plecionkarstwo, wytwarzanie "krwicy" ("hematytowe makijaże"), sztuka prehistoryczna, wytwarzanie naczyń i innych przedmiotów z gliny, prehistoryczna "gastronomia", dawne wierzenia, obrzędy, magia... Pokazy, wystawy, konkursy i wiele innych atrakcji.

Przyjadą archeolodzy z kilku regionów Polski. W piątek znawcy tematu będą prowadzili warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej. W sobotę miejsce pikniku będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców. Organizatorzy, czyli Międzyszkolny Oddział PTTK w Starachowicach oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku, zadbali o rozrywki dla osób odwiedzających piknik. Można będzie postrzelać z łuku, zrobić sobie krzemienne narzędzie, lepić garnki z gliny i inne.

Główny piknik archeologiczny będzie w Wąchocku, w pobliżu Rezerwatu Archeologicznego Rydno, koło tak zwanego "Oczka", przy drodze z Wąchocka do Marcinkowa. Zapraszamy wszystkich chętnych! Wstęp wolny!!!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie