Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piknik rycerski imienia Zawiszy Czarnego „Od Grunwaldu po Dzikie Pola” w Garbowie [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Był także turniej pokonaj mistrza.
Był także turniej pokonaj mistrza. Klaudia Tajs
Już po raz siódmy na boisku sportowym w Garbowie, w gminie Dwikozy, mieszkańcy uczestniczyli w wydarzeniu poświęconym średniowiecznemu rycerzowi i bohaterowi Zawiszy Czarnemu. Po raz pierwszy impreza odbyła się pod hasłem pikniku rycerskiego.

Zmiana formuły wydarzenia z turnieju na piknik, jak powiedziała Iwona Madej, prezes stowarzyszenia Pamięci Zawiszy Czarnego herbu Sulima z Garbowa, miała zachęcić gości do bardziej czynnego udziału w spotkaniu. - Mam nadzieję, że każdy uczestnik znajdzie dla siebie coś interesującego - powiedziała Iwona Madej. - Spora część uczestników nie siedzi na ławeczkach, tylko odwiedza przygotowane przez nas tematyczne stoiska.

W czasy średniowiecznych zwyczajów i rycerskich obozowisk uczestników pikniku zabrali członkowie sandomierskiej grupy rekonstrukcyjnej Sarmata. Było strzelanie z łuku do rycerza, rzut toporkiem oraz machina czasu, czyli rycerska przebieralnia, gdzie goście mieli możliwość przebrać się w wybrany kostium i uwiecznić swoje podobizny na zdjęciu. Był także turniej "Pokonaj Mistrza", w którym udział wzięły dzieci i dorośli.

Były gry i zabawy rycerskie dla dzieci pod opieką grupy animacyjnej. Było przeciąganie liny i rzut podkową, rycerski tor przeszkód z nagrodami. Przygotowano także stanowiska konkursowe dla dzieci.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotografii użyczona przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, poświęcona Zawiszy Czarnemu i odrestaurowanej Twierdzy Golubac w Serbii, gdzie można obejrzeć wystawę „Zawisza Czarny – europejski rycerz i dyplomata”.

Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że poprzez organizację pikniku, pamięć o Zawiszy Czarnym i jego dokonaniach na polu walki będą przekazywane kolejnym pokoleniom. - Mimo tego, że jest to piknik historyczny, w tle jest Zawisza Czarny i my o tym nie zapominamy - dodała Iwona Madej. - Przy każdej okazji staramy się o tym przypominać, a najmłodsze pokolenia uczyć, że z naszego Garbowa wywodzi się Zawisza. Zależy nam na tym, aby oni on tym pamiętali i kiedyś przejęli po nas pałeczkę.

Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa już od 10 lat w ramach swojej działalności kontynuuje patriotyczne tradycje narodowe, rozsławia postać Zawiszy Czarnego, wychowuje młode pokolenie w duchu miłości do Ojczyzny, uczy wzajemnego szacunku, poczucia godności i tolerancji oraz promuje swoją małą ojczyznę i jej okolicę.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jak dobrze znasz kuchnię polską?



Jak długo przechowywać produkty w lodówce?

Warsztaty z MasterChefaem


Czy wiesz co zamówić w smażalni ryb?


Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm...


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji!

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie