Piłkarze ręczni PGE VIVE Kielce w półfinale po najwyższej w tym sezonie wygranej z Energą MKS Kalisz [foto, video]

W rewanżowym meczu ćwierćfinału play off PGNiG Superligi piłkarzy ręcznych, PGE VIVE Kielce wygrało z Energą MKS Kalisz 43:22. Pierwszy mecz kielczanie wygrali 35:21 i to oni awansowali do półfinału, w którym zagrają z Azotami Puławy. Pierwszy mecz kielczanie zagrają w Puławach w środę, 16 maja o godzinie 18.30, rewanż w niedzielę, 20 maja o godzinie 13 w Kielcach.

Zobacz>>> Szmal jeszcze nie kończy kariery? "Chciałbym pograć w ciepłych krajach"

PGE VIVE Kielce - Energa MKS Kalisz 43:22 (22:10)

PGE VIVE: Wałach (1-60 min, 12 obron) – Jachlewski 2, Strlek 3 – Bielecki 9 (2), Jurkiewicz 1 – Bombac 2, Zorman – Jurecki 7, A. Dujszebajew 8 (2) – Janc 4, Djukić 3 – Aginagalde 4, Kus.

Energa MKS: Zakreta (1-16, 31-52 min, 4 obrony), Jarosz (16-30, 52-60 min i na jednego karnego, 5 obron) – Bałwas 3, Czerwiński 1 – Kniaziew 4, Grozdek 1 – Adamski 3, Kobusiński – Wojdak 3, Adamczak – Drej 3, Klopsteg – Krytski 2, Kwiatkowski 2 (2), Misiejuk.

Karne. PGE VIVE: 3/4 (rzut Djukicia obronił Jarosz). Energa MKS: 2/4 (Wałach obronił rzut Kwiatkowskiego, Krytski rzucił obok bramki).

Kary. PGE VIVE: 6 minut (Jurkiewicz 4, Jurecki 2). Energa MKS: 6 minut (Wojdak, Adamski, Krytski po 2).

Sędziowali: Andrzej Chrzan, Michał Janas (Tarnów).

Widzów: 1300.

Przebieg: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 5:3, 5:4, 6:4, 6:5, 7:5, 7:7, 12:7, 12:8, 14:8, 14:9, 15:9, 15:10, 22:10 – 23:10, 23:11, 25:11, 25:12, 26:12, 26:13, 27:13, 27:14, 30:14, 30:15, 33;15, 33:16, 35:16, 35:17, 37:17, 37:19, 38:19, 38:20, 39:20, 39:21, 42:21, 42:22, 43:22.

ZOBACZ>>> To był niezapomniany maj. Mija 25 lat od pierwszego mistrzostwa Polski Iskry Kielce

PGE VIVE bez problemów znalazło się tam, gdzie jego miejsce, czyli w półfinale play off PGNiG Superligi. Po pierwszym meczu, rozegranym tydzień temu w Kaliszu, zawodnicy Energi MKS cieszyli się, że przegrali z kielczanami niżej, niż w rundzie zasadniczej (czternastoma bramkami, wcześniej dwukrotnie szesnastoma), w rewanżu kielczanie pozbawili ich tej radości, wygrywając różnicą aż 21 goli.

Zobacz najefektowniejsze akcje meczu

W kieleckim zespole nie zagrali Krzysztof Lijewski, który od poniedziałku lekko trenuje po kontuzji żeber, Marko Mamić, który ma problemy ze śródręczem i kolanem oraz Filip Ivić, któremu odezwał się operowany niedawno łokieć. Cały mecz na ławce przesiedział Sławomir Szmal, dzięki czemu po raz drugi 60 minut w bramce spędził Miłosz Wałach (pierwszy raz w spotkaniu Pucharu Polski z Warmią Olsztyn) i spisywał się bardzo dobrze. W drużynie gości zabrakło mającego problemy z mięśniami brzucha Marka Szpery oraz bramkarza Edina Tatara.

Poza pierwszymi minutami, kiedy rewelacyjnemu beniaminkowi z Kalisza udawało się jako-tako dotrzymywać kroku mistrzom Polski, przewaga gospodarzy była duża, żeby nie powiedzieć przygniatająca. – Dla nas możliwość gry z zespołem z Kielc to była lekcja i nagroda za cały sezon – jeszcze raz podkreślił po meczu trener gości, Paweł Rusek.

Od pierwszych minut dobrze zestawioną muszkę ze szczerbinką miał Karol Bielecki, który już dawno nie rzucił tylu bramek z gry – trafił osiem, przy tylko trzech pomyłkach. Jednego gola dołożył z karnego. Dobrze rzutowo wyglądali także inni rozgrywający, Michał Jurecki (7/8) i Alex Dujszebajew (8/9). Pierwszy odjazd nastąpił po siedmiu minutach gry (od 7:7 do 12:7), kolejny w końcówce pierwszej połowy (od 15:10 do 22:10).

Po przerwie Żółto-Biało-Niebiescy nie zwalniali tempa i powiększali przewagę. Euforię wywoływały obrony Wałacha – najpierw rzutu i dobitki z szóstego metra, potem rzutu karnego, wykonywanego przez byłego zawodnika klubu z Płocka, Zbigniewa Kwiatkowskiego.

W niedzielę o godzinie 17.45 PGE VIVE zagra w Kaliszu w finale Pucharu Polski z Azotami Puławy.