MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pilkington Polska - przygoda ze szkłem

Redakcja

V miejsce w rankingu największych firm. Na przestrzeni lat, w wyniku wielu reorganizacji, spółka Pilkington Polska stała się jednym z najprężniej działających producentów szkła w Polsce, o znaczącym udziale w rynku. Fabryka po gruntownej reorganizacji zatrudnia dziś około 260 osób.

We wrześniu 1993 roku została podpisane umowa o utworzeniu joint venture firmy Pilkington z Hutą Szkła Okiennego w Sandomierzu i tak powstała spółka Pilkington Sandoglass. W 2001 roku nastąpiła zmiana nazwy na Pilkington Polska sp. z o. o.. Firma Pilkington posiada w niej sto procent udziałów.

Gdy tylko ten światowy koncern wszedł do Sandomierza, od razu zaczął myśleć o poważnych inwestycjach. Budowa nowej fabryki rozpoczęła się wiosną 1994 roku i czternaście miesięcy później pierwszy polski zakład produkcyjny szkła typu float był gotowa. Produkcja ruszyła w czerwcu 1995 roku, natomiast obie linie szkła ciągnionego typu Pittsburgh były sukcesywnie zamykane.

Produkcja metodą float to obecnie najnowocześniejsza dostępna technologią na świecie. Warto wiedzieć, że została ona opatentowaną właśnie przez firmę Pilkington. Technologia ta pozwala na wytwarzanie szkła płaskiego o wysokiej jakości, z przeznaczeniem na wyroby budowlane (szklenie budynków, szkło laminowane i hartowane) oraz wyroby przemysłu motoryzacyjnego. Firma nadal się rozwijała i w 1998 roku rozpoczęto produkcję szkła laminowanego wielkowymiarowego na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego.

Pilkington szczyci się swoimi osiągnięciami w zakresie bezpieczeństwa w pracy. Mimo tak ogromnej skali produkcji w okresie sześciu lat nie zanotowano wypadku przy pracy. W uznaniu zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, spółka została uhonorowana wieloma nagrodami samego koncernu oraz Inspekcji Pracy.
Warto wiedzieć, że Pilkington Polska jako pierwszy w Polsce producent szkła płaskiego otrzymał certyfikaty ISO 9002 oraz ISO 14001. Firma od samego powstania ciągle rozwija swoją produkcję oraz doskonali już posiadaną wiedzę.
Lata 2003 - 2006 to czas nowych wdrożeń: system SAP, czy też modernizacji zakładu - rozbudowa wentylatorowni, powiększenie powierzchni magazynu i innowacje - czyli system Oxyboost, który zapewnił zwiększenie wydajności produkcyjnej zakładu.

Pilkington w Polsce to nie tylko firma produkcyjna. Inwestor nie zapomina o społeczności lokalnej. To dzięki niemu funkcjonuje Fundacja Sandomierska, która powstała w 1993 roku w wyniku uzgodnień pomiędzy firmą Pilkington, a Związkami Zawodowymi Huty Szkła Okiennego oraz samorządem lokalnym. Jej podstawowym celem jest wspieranie i rekompensowanie społecznych skutków procesu restrukturyzacyjnego zakładu Pilkington w Sandomierzu. Najbardziej widocznym efektem pracy Fundacji jest liczba utworzonych miejsc pracy oraz przeszkolonych i zatrudnionych, która wynosi 1791.

Warto wiedzieć, że firma - matka polskich spółek Pilkingtona została założona w 1826 roku, a od czerwca 2006 jest częścią międzynarodowego koncernu NSG Group, który przoduje w światowym przemyśle szkła płaskiego. Łączna roczna sprzedaż grupy NSG wynosi około 4 miliardów euro. Rocznie ten producent wytwarza 6.4 milionów ton szkła, zatrudniając przy tym na świecie 28 tysięcy pracowników.

Technologia Float, w jakiej produkowane jest szkło w Sandomierzu została wynaleziona przez Sir Alastaira Pilkingtona w 1952 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie