Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pińczów przejął od kolei torowiska ciuchci "Ekspress Ponidzie"

Irena IMOSA
W pińczowskim ratuszu podpisano akt przekazania mienia na rzecz gminy Pińczów. Stacyjka kolejki ciuchcia „Ekspress Ponidzie” w Pińczowie, to miejsce gdzie kończą kursy wagoniki. Stąd rozpoczynałaby się ścieżka rowerowa w kierunku Wiślicy.
W pińczowskim ratuszu podpisano akt przekazania mienia na rzecz gminy Pińczów. Stacyjka kolejki ciuchcia „Ekspress Ponidzie” w Pińczowie, to miejsce gdzie kończą kursy wagoniki. Stąd rozpoczynałaby się ścieżka rowerowa w kierunku Wiślicy. Irena Imosa
W pińczowskim ratuszu podpisano akt notarialny, na mocy którego Polskie Koleje Państwowe przekazały miastu i gminie Pińczów nieruchomości o łącznej powierzchni 6,3 hektara.

Chodzi o nieruchomości i torowiska położone na terenie gminy w miejscowościach: Pińczów (od stacji kolejowej), Skrzypiów, Młodzawy Duże i Mozgawa. Dokument podpisali burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak i Piotr Chmielewski, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Krakowie.

ROWEREM WZDŁUŻ TORÓW

Dokument otwiera drogę, a właściwie nieczynne torowiska do realizacji planów budowy ścieżki rowerowej w kierunku Wiślicy. Po przekazaniu nieruchomości gmina stała się posiadaczem torów kolejowych, gruntów, budynków i urządzeń trwale związanych z gruntem i infrastrukturą urządzeń kolejowych podziemnych i nadziemnych na powierzchni 6,3 hektara. Zgodnie z podpisanym aktem gmina nabyła nieruchomości z przeznaczeniem na cele związane z inwestycjami służącymi wykonywaniu zadań własnych gminy w dziedzinie transportu. Taką formą transportu może być ścieżka rowerowa, o której budowę zabiegają także inne gminne samorządy i starostwa - w Pińczowie i Busku.

Ścieżka na bazie nieczynnego odcinka torowisk ciuchci "Ekspress Ponidzie" połączyłaby Pińczów z Wiślicą i biegłaby przez historyczne Młodzawy, Mozgawę, Wojsławice, Chroberz, Żurawniki, Jurków do Koniecmostów i Wiślicy. Można zatem mówić o transponidziańskiej ścieżce rowerowej, która mogłaby odegrać ogromną rolę w podniesieniu atrakcyjności turystycznej całego Ponidzia.

- Podpisanie aktu i przejęcie torowisk pozwoli nam właściwe zarządzać tym majątkiem. Obecnie wiele torowisk znajdujących się w obrębie gminy po prostu zarasta i niszczeje. Najlepszym sposobem ich zagospodarowania byłaby budowa planowanej ścieżki rowerowej w kierunku Wiślicy. Przeprowadzenie takiej inwestycji wymaga jednak zgody wszystkich gmin, na terenie których przebiegałaby planowana inwestycja - mówi burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak.

STARANIA ZŁOTEJ

- My przejęliśmy od Polskich Kolei Państwowych 17 hektarów nieruchomości, włącznie z budynkami stacji w Chrobrzu i Złotej i mieszkaniami dla pracowników PKP. W naszym przypadku przejęcie odbyło się na prawach użytkowania wieczystego na okres od 87 do 95 lat. Czynimy zatem starania o uzyskanie aktu notarialnego wyłącznej własności tych terenów i obiektów. Nie zmienia to faktu, że zdecydowanie opowiadamy się za budowaniem na bazie dawnych torowisk ścieżki rowerowej. Wierze, że sprawa ta nabierze teraz tempa - mówi Tadeusz Sułek, wójt Złotej.
Podobne działania prowadzi gmina Wiślica. Nasypy są gotowe, torowiska zachowały się tylko na niektórych odcinkach. Szlak idealnie nadaje się na ścieżkę rowerową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie