Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pińczowscy i rumuńscy gimnazjaliści razem w projekcie "Socrates Comenius"

MIO
Zdobnicze motywy rodem z Rumunii widać  było także na okazjonalnej ekspozycji w holu szkoły.
Zdobnicze motywy rodem z Rumunii widać było także na okazjonalnej ekspozycji w holu szkoły. Irena Imosa
Uroczystym apelem z udziałem wyjątkowych gości był punktem kulminacyjnym dwustronne , dwuletniego projektu Comenius realizowanego przez Gimnazjum nr 2 w Pińczowie oraz Nichita Stanescu Liceul w Ploesti w Rumunii. Grupa 30 rumuńskich gimnazjalistów gości w Polsce a we wtorek w Pińczowie odbył się uroczysty apel z udziałem Konsula Rumunii w Polsce Kalina Prodana.

Partnerski projekt szkół jest dwustronny i finansowany ze środków Unii Europejskiej. Nosi tytuł "Kamieniem stoi, ropą płynie", co w języku angielskim brzmi : "Oil and stone do mix, talk about nature, learn a language" i jest odniesieniem do bogactw naturalnych obu miast. We wtorek w gimnazjum nr 2 im. Dygasińskiego zrobiło się kolorowo i dostojnie. Zorganizowano tu wystawy związane z rumuńską tradycja kultura i dziedzictwem a w Sali gimnastycznej odbył się wspólny apel połączony z recytacjami, wspólnym śpiewaniem pieśni i wymiana upominków.

Oprócz konsula Kalina Prodana w apelu uczestniczyli także : Jonescu Eczelino - pracownik konsularny, Ignat Timar prezes Towarzystwa Polsko - Rumuńskiego w Krakowie, Krystyna Rusu - koordynator projektu, Edward Torończak - z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz przedstawiciele władz Pińczowa z burmistrzem Włodzimierzem Badurakiem, starostą Janem Moskwą i władzami szkoły.

Młodzi Rumuni będą przebywać w Polsce aż 10 dni i zwiedzać nasz kraj. Odwiedzą między innymi Wieliczkę, Kraków Chęciny i inne miejsca ale mieli także czas na przygotowanie specjalnego programu artystycznego wraz ze swymi przyjaciółmi z Pińczowa. W programie nie mogło zabraknąć wspólnych lekcji w tym w Pińczowskich zakładach Kamienia Budowlanego , bo tradycja wydobywania tego surowca liczy sobie ponad tysiąc lat.

W sali gimnastycznej młodzież w regionalnych strojach recytowała utwory poetyckie w tym autorstwa patrona rumuńskiej placówki Nichity Stanescu ale nie zabrakło także piosenek rumuńskich i polskich w tym najnowszego szlagieru "Koko, Spoko" wykonanego przez zespół "Stare Kulfony w towarzystwie chóru młodych kulfonic". Był także utwór "We are the Word" bo gimnazjaliści porozumiewają się w języku angielskim. Pińczowscy gimnazjaliści wyjada do Rumunii w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie