Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody turystyczne rozdane. Poznaj laureatów

Lidia Cichocka
W środę w Europejski Centrum Edukacji Geologicznej w rezerwacie Rzepka koło Chęcin odbyło się z okazji Światowego Dnia Turystyki wręczenie nagród "Wędrowiec Świętokrzyski". Spotkanie organizował Urząd Marszałkowski.

Tytuł i statuetka „Superwędrowiec Świętokrzyski” trafiła do Targów Kielce – drugiego w Europie Środkowo-Wschodniej organizatora targów i wystaw, jeden z dwóch liderów targowych w Polsce. W uzasadnieniu napisano ,że dzięki Targom Kielce w regionie świętokrzyskim z sukcesem rozwija się turystyka biznesowa.

Statuetka "Wędrowiec Świętokrzyski” w kategorii Przedsiębiorstwo turystyczne trafiło doKompleksu Świętokrzyska Polana - to nowe miejsce na turystycznej mapie regionu. Kompleks położony jest na polanie w głębi lasu, na terenie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku, zabawy i aktywnego spędzania czasu. W jego skład wchodzą takie obiekty jak: Akwaria Oceanika z ekspozycją zwierząt wodnych z całego świata wraz z ich naturalnym środowiskiem; Park Miniatur Świętokrzysko z 20 miniaturami najważniejszych zabytków architektury województwa świętokrzyskiego; Kraina Zabawy z wielkimi dmuchańcami, parkiem linowym i wysokim na 8 metrów Eurobungge; Brzozowa Zagroda z mnóstwem zwierząt domowych, które można obserwować z bliska i karmić wchodząc do ich zagrody, oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Polanika.

W kategorii Osobowość turystyczna nagrodę zdobył Piotr Lichota - przedsiębiorca, współzałożyciel i współwłaściciel firmy „Publima”, znany z udziału w wielu akcjach społecznych i charytatywnych, inicjator zawiązania Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt” oraz Stowarzyszenia Delta, którego jest prezesem. Generalny sponsor działalności Klubu „Bałtek”, główny pomysłodawca nakreślonego z rozmachem i realizowanego do dziś planu rozwoju Gminy Bałtów. Wraz z gronem współpracowników już po kilku latach doprowadził do przeobrażenia biednej gminy o charakterze rolniczym w najprężniejszy w województwie świętokrzyskim ośrodek turystyczny. Jest głównym pomysłodawcą nakreślonego z rozmachem i skrupulatnie realizowanego obecnie planu rozwoju Gminy Bałtów – poprzez kolejne inicjatywy: uruchomienie w Bałtowie jedynego w Polsce spływu tratwami po rzece nizinnej, zbudowanie pierwszego w Polsce parku z dinozaurami, czyli Bałtowskiego JuraParku i kolejnych atrakcji takich jak: Kraina Koni, Zwierzyniec Bałtowski, Szwajcaria Bałtowska - Stacja narciarska, Wioska Świętego Mikołaja, Park Rozrywki, Żydowski Jar, Sabatówka, Kino Emocji 5D i inne.

W kategorii Atrakcja turystyczna - Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin to niedawno powstały obiekt, zbliżony wielkością do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Centrum znajduje się na terenie zespołu pałacowo-parkowego, tuż obok dworu z XVII wieku zbudowanego przez Starostę Chęcińskiego w miejscu dawnego folwarku – obecnie siedziby Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. To unikatowe i oryginalne miejsce jest miejscem odwiedzin tysięcy turystów.

W kategorii Gmina turystyczna miasto i gmina Wąchock – gmina słynie z dowcipów o Wąchocku, a nade wszystko z opactwa cystersów sprowadzonych tu w 1179 roku. Rozpoczęte przed kilku laty prace rewitalizacyjne spowodowały, iż do polskiej stolicy dowcipu ciągną rzesze okolicznych mieszkańców i turystów. Zagospodarowany teren wokół zbiornika wodnego w Wąchocku sprzyja rekreacji i wypoczynkowi.

W kategorii Organizacja Turystyczna statuetkę dostała Lokalna Organizacja Turystyczna MOC PONIDZIA z Buska-Zdroju – organizacja powstała w 2013 roku i ma na celu rozwój turystyki, kreowanie i upowszechnianie wizerunku regionu Ponidzia ze szczególnym uwzględnieniem terenów uzdrowiskowych, jako regionu atrakcyjnego turystycznie w kraju i za granicą. Ponadto: integrację środowisk samorządu terytorialnego, gospodarczego i zawodowego oraz osób, instytucji i organizacji zainteresowanych rozwojem turystycznym południowej części województwa świętokrzyskiego, zwiększenie liczby turystów odwiedzających region, poprawę infrastruktury turystycznej regionu, rozwój kultury i dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Wyróżnienie w postaci dyplomu dla Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Ciuchcia Expres Ponidzie z okazji obchodów 100-lecia działalności.

Ciuchcia Expres Ponidzie jest wizytówką naszego regionu i wyjątkową atrakcją turystyczną. Kursuje w okresie letnim od 1992 roku i każdego roku na trasie pomiędzy Jędrzejowem a Pińczowem podróżuje nią blisko 20 tysięcy osób. Historia powstania wąskotorowej kolei w okolicach Jędrzejowa sięga I wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie