Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plantatorzy czarnej porzeczki z pomocą. Wnioski można składać do 30 września

Katarzyna Kaszluga
Plantatorzy czarnej porzeczki z pomocą. Wnioski można składać do 30 września
Plantatorzy czarnej porzeczki z pomocą. Wnioski można składać do 30 września freeimages.com
Producenci czarnej porzeczki oraz rolnicy, którzy z powodu suszy ponieśli znaczne straty w uprawach mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. Wnioski o przyznanie pomocy można składać do 30 września 2015 roku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przyznane dla rolników wsparcie finansowe ma charakter pomocy de minimis. Kwota udzielonego wsparcia nie może spowodować przekroczenia równowartości 15 tysięcy euro w okresie trzech lat obrotowych po uwzględnieniu pomocy de minimis w rolnictwie.

Producenci czarnej porzeczki mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie sześćset złotych do jednego hektara powierzchni owocującej.  Na wsparcie finansowe w wysokości ośmiuset złotych do jednego hektara powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych mogą liczyć rolnicy, którym tegoroczna susza zniszczyła w znacznym stopniu plony.
Mniejsza kwota pomocy w wysokości czterystu złotych zostanie wypłacona do właścicieli niewskazanych powyżej powierzchni upraw rolnych, na której wystąpiły szkody spowodowane przez suszę. 

Pomoc można uzyskać tylko raz
- Plantatorzy czarnej porzeczki, którzy otrzymają pomoc w ramach de minimis, nie mogą liczyć na dofinansowanie do tego samego hektara uprawy w ramach pomocy finansowej przeznaczonej dla rolników poszkodowanych przez suszę. 
- Przyznana pomoc nie łączy się z pomocą de minimis przyznawaną dla rolników, którzy w tym roku byli producentami czarnej porzeczki. Oznacza to, że nie można przyznać pomocy w związku z wystąpieniem suszy do tej samej powierzchni upraw, do której producent rolny otrzymał już pomoc de minimis dla producentów porzeczki czarnej -  tłumaczy Grzegorz Przysucha, członek Zarządu Powiatu Opatowskiego oraz pracownik kieleckiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kto dostanie?
Uprawnieni do otrzymania wsparcia są producenci, w których gospodarstwach lub działach specjalnych produkcji wystąpiły szkody wyższe niż 30 procent średniej rocznej produkcji rolnej. Rolnicy muszą również posiadać numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Do wniosku należy  również dołączyć kopię protokołu oszacowania szkód oraz kopię polisy ubezpieczeniowej upraw rolnych.

 - Pomoc przyznawania jest w drodze decyzji kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rolnika – wyjaśnia Przysucha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie