reklama

Plebiscyt Sportowy 2011. Marcus Cleverly zwycięzcą! Zobacz najlepszych sportowców i trenerów regionu

RedakcjaZaktualizowano 
Dawid Łukasik
Główne laury dla Vive Targi Kielce. Wśród sportowców triumfował znakomity duński bramkarz Marcus Cleverly, a wśród szkoleniowców czwarty raz z rzędu Bogdan Wenta

[galeria_glowna]

148 sportowców

148 sportowców

Na tylu sportowców głosowali czytelnicy "Echa Dnia" w 60. Plebiscycie Sportowym 2011 Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu.

Plebiscyt Sportowy 2011. Zobacz zwycięzców w świętokrzyskich powiatach

Wszystko jasne i chyba bez niespodzianek. Zwycięzcami w naszym plebiscycie zostali bramkarz Vive Targi Kielce Duńczyk Marcus Cleverly i trener wicemistrzów kraju i reprezentacji Polski Bogdan Wenta. Trener Wenta nasz plebiscyt wygrał już czwarty raz z rzędu, Marcus rok temu był czwarty.

Nasi czytelnicy za pomocą głosowania na kuponach i przez SMS-y do dziesiątki laureatów wybrali aż pięciu szczypiornistów kieleckiej drużyny, a wszyscy to elita - reprezentanci swoich krajów. Czytelnicy docenili też tegoroczne sukcesy w kick boxingu i boksie Sandry Drabik, która długo walczyła z Marcusem o pierwsze miejsce. Pamiętali też o kierowcy rajdowym Michale Sołowowie, trójboiście Jarosławie Olechu, a także o piłkarzach Korony Kielce i siatkarzach Farta Kielce.

Jubileuszowy 60. Plebiscyt Sportowy Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu uroczyście rozwiązaliśmy w środę podczas wielkiej gali w Targach Kielce, w której uczestniczyło ponad 500 osób. Byli nie tylko sportowcy i trenerzy z całego województwa świętokrzyskiego, ale też parlamentarzyści, samorządowe władze województwa i poszczególnych miast, gdyż podczas tej gali ogłosiliśmy też wyniki na najpopularniejszych w poszczególnych powiatach.

Plebiscytowa kapituła wzorem lat ubiegłych nadała też wyróżnienia honorowe. Ambasadorem Świętokrzyskiego Sportu został prezes Vive Targi Kielce Bertus Servaas, a tego wyboru uzasadniać chyba specjalnie nie trzeba. Sportowa nadzieja to Katarzyna Furmanek, zasłużony dla świętokrzyskiego sportu Ryszard Mikurda, a specjalne wyróżnienia trafiły do Stanisława Bobkiewicza za działalność na rzecz Euro 2012 i świętokrzyskiego futbolu oraz Witolda Szprocha, właściciela znanych zakładów mięsnych WiR Łopuszno, za wieloletnie wspieranie świętokrzyskiego sportu.

Nie wszyscy laureaci mogli w środę uczestniczyć w naszej gali, bo nie pozwoliły im na to sportowe obowiązki, ale ci co byli świetnie się bawili, podkreślając wyjątkowość plebiscytu, jednego z najstarszych w Polsce, a współorganizowanych z "Echem Dnia" przez wszystkie właściwie kieleckie media, a więc Radio Kielce, TVP Kielce, Telewizja Nowa Kielce, Radio Plus, Radio Fama i Radio Planeta.

49 trenerów

49 trenerów

Na tylu trenerów oddali swój głos nasi czytelnicy za pomocą kuponów i SMS-sów

Najpopularniejsi sportowcy

1. Marcus Cleverly (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 74.849 punktów.

Dla jednego z ulubieńców kieleckich kibiców piłki ręcznej, 2011 rok nie zaczął się rewelacyjnie - miał szansę wyjechać na mistrzostwa świata do Szwecji, ale na sprawdzian w reprezentacji Danii pojechał chory, z 40-stopniową gorączką, i okazja przepadła. Potem jego klubowy zespół nie wyszedł z grupy Ligi Mistrzów, zdobył Puchar Polski, ale przegrał mistrzostwo, co było jedną z największych niespodzianek polskiego sportu w ubiegłym roku. Ale potem dla Marcusa było już tylko dobrze, bardzo dobrze, albo rewelacyjnie - awans do Ligi Mistrzów po wygraniu turnieju o "dziką kartę", świetne występy w europejskich rozgrywkach, pasmo zwycięstw na krajowym podwórku i równie świetna gra duńskiego bramkarza, wreszcie, na koniec roku, powołanie do reprezentacji na mistrzostwa Europy w Serbii, gdzie Duńczycy zmierzą się między innymi z drużyną "biało-czerwonych".

2. Sandra Drabik (Kick Boxing Kielce, kick boxing) - 73.364 punkty.

W kolekcji ma praktycznie wszystkie możliwe trofea w kick boxingu - mistrzostwa Polski, Europy i świata. Od niedawna rywalizuje też w boksie i w tej dyscyplinie również odnosi sukcesy. W 2011 roku zdobyła wicemistrzostwo Starego Kontynentu wśród seniorek. Umocniła przez to swoją pozycję w pięściarskiej kadrze narodowej, a jednocześnie pojawiła się przed nią szansa walki o kwalifikacje na igrzyska. Jeśli kielczance nie uda się dostać do Londynu, to liczymy na to, że kolejna olimpiada stanie się faktem.

3. Rastko Stojković (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 59.653 punkty.

Kolejny z pupilków kieleckich kibiców, nazywany przez nich "Naszym scyzorykiem". Najlepszy strzelec drużyny Vive Targi Kielce w poprzednim sezonie, tak jest również w bieżących rozgrywkach. Zagrał w reprezentacji Serbii na mistrzostwach świata w Szwecji, a wkrótce prawdopodobnie dostanie szansę, aby pokazać się serbskim kibicom podczas rozgrywanych w jego kraju mistrzostw Europy, gdzie Serbia zagra w grupie między innymi z Polską i Danią.

4. Michał Jurecki (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 52.050 punktów.

Popularny "Dzidziuś" to ostoja reprezentacji Polski i chyba najbardziej waleczny z jej zawodników. Potrafił grać w meczu ze złamanym w kilku miejscach nosem. W ubiegłym roku prześladował go jednak pech - gdy tylko dochodził do optymalnej formy, przytrafiała mu się kontuzja. W ostatnich miesiącach zagrał kilka świetnych spotkań w Lidze Mistrzów i rozgrywkach krajowych, kibice liczą, że Jurecki w tym stylu będzie grał do końca sezonu.

19.306 kuponów

19.306 kuponów

Tyle kuponów wpłynęło w plebiscycie na najpopularniejszych sportowców i trenerów w województwie świętokrzyskim.

5. Sławomir Szmal (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 46.085 punktów.

Jego przyjście do kieleckiego klubu z czołowej drużyny Niemiec, Rhein-Neckar Loewen było jednym z najgłośniejszych transferów w polskim sporcie w ubiegłym roku. Reprezentacyjny bramkarz, mający za sobą kilka świetnych sezonów w Bundeslidze, walnie przyczynił się do awansu Vive Targi Kielce do Ligi Mistrzów, a potem zaczął mieć kłopoty ze zdrowiem, co skończyło się operacją kolana i będzie skutkowało pierwszym od 9 lat oglądaniem wielkiej imprezy (mistrzostwa Europy w Serbii) tylko w telewizji.

6. Xavier Kapfer (Fart Kielce, siatkówka) - 38.486 punktów.

Francuski przyjmujący w drużynie Farta gra drugi sezon i wzbudza ogólną sympatię kibiców. To znalazło odzwierciedlenie w kuponach i SMS-ach. Jest też jedną z kluczowych postaci ekipy trenera Grzegorza Wagnera. W Kielcach mieszka z całą rodziną i zawsze podkreśla, że doping kibiców i zwycięstwa dla Farta dostarczają mu wielkiej radości. Ma nadzieję, że w tym roku jego klub bez większych kłopotów utrzyma się w PlusLidze.

7. Michał Sołowow (Cersanit Rally Team, rajdy samochodowe) - 36.244 punkty.

Najbogatszy człowiek Kielecczyzny to także jeden z czołowych kierowców Europy. Od 10 lat regularnie ściga się w największych rajdach i to z sukcesami. Ci co znają jego sukcesy w biznesie zastanawiają się skąd jeszcze znajduje czas i taką energię na mordercze rajdy i treningi. W tym roku Michał Sołowow czuje niedosyt, bo celował w mistrzostwo Polski, a skończyło się na trzecim miejscu. Ale to i tak świetny wynik.

2.832 SMS-y

2.832 SMS-y

Taką liczbę SMS-ów otrzymaliśmy w plebiscycie na najpopularniejszych sportowców i trenerów w 60 plebiscycie. Łącznie z plebiscytami powiatowymi otrzymaliśmy 25.952 SMS-sy.

8. Jarosław Olech (Tęcza Społem Kielce, trójbój siłowy) - 35.396 punktów.

37-letni atleta Tęczy Społem Kielce po roku przerwy znów znalazł się w gronie laureatów. W 2011 roku po raz kolejny zdobył mistrzostwo Europy, mistrzostwo świata i z każdej z tych imprez wracał z rekordowymi wynikami. Mistrzostwo świata zdobył już 11 razy i jak mówi nie ma zamiaru na tym poprzestać. Jest niekwestionowanym królem w swojej dyscyplinie.

9. Pavol Stano (Korona Kielce, piłka nożna) - 33.458 punktów.

Słowak to postać powszechnie lubiana przez kibiców i trudno dziś wyobrazić sobie defensywę Korony bez tego doświadczonego piłkarza. W Kielcach gra od dwóch lat i w każdej rundzie ma na boisku spędzonych najwięcej minut. W wielu meczach pokazał też, że potrafi być graczem uniwersalnych, a w Koronie nie widzieliśmy go jeszcze w bramce, bo kiedy trzeba potrafi być wartościowym pomocnikiem i skutecznym snajperem.

10. Tomasz Rosiński (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 28. 418 punktów.

W styczniu popularny "Rosa" pojechał na swoją drugą wielką imprezę - mistrzostwa świata w Szwecji i ma dużą szansę, aby za kilka dni jechać również na mistrzostwa Europy do Serbii. W ubiegłym roku stał się najbardziej uniwersalnym zawodnikiem zespołu Vive Targi Kielce - dotąd mógł grać na każdym z trzech rozegrań, a po kontuzji kolegi z zespołu "obsługiwał" również lewe skrzydło.

Oni byli blisko

Oni byli blisko

W plebiscycie wybraliśmy dziesięciu najpopularniejszych sportowców i trzech trenerów 2011, a oto lista tych sportowców i trenerów, którzy głosami czytelników dzielnie walczyli o to by znaleźć się w gronie laureatów. Jest w tej grupie aż pięciu piłkarzy Korony Kielce. Głosowano na 148 sportowców i 49 trenerów.
SPORTOWCY
11. Paweł Sobolewski (Korona Kielce, piłka nożna) - 27 590 punktów.
12. Maciej Korzym (Korona Kielce, piłka nożna) - 25 612
13. Mariusz Jurasik (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 25 084
14. Aleksandar Vuković (Korona Kielce, piłka nożna) - 24 861
15. Donata Kilijańska KSZO Ostrowiec, pływanie) - 24 350
16. Katarzyna Furmanek (KKL Kielce, lekka atletyka - 23 200
17. Oliwia Czupryńska (Nosan Kielce, bilard) - 22 311
18. Kamil Kuzera (Korona Kielce, piłka nożna) - 20 142
19. Grzegorz Tkaczyk (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 19 583
20. Zbigniew Małkowski (Korona Kielce, piłka nożna) - 18 310
TRENERZY
4. Wiktor Pyk (Stella, łucznictwo) - 9786 punktów.
5. Grzegorz Furmanek (KKL Kielce, lekka atletyka) - 5 903
6. Marek Soboń (Kick Boxing Kielce, kick boxing) - 5 798
7. Zdzisław Wąs (KSS Kielce, piłka ręczna) - 3 854
8 Andrzej Szołowski (Akwedukt Kielce, triathlon) - 3 043

NAJPOPULARNIEJSI TRENERZY

Bogdan Wenta (Vive Targi Kielce, piłka ręczna) - 40.459 punktów.

Paradoks - miniony rok był najgorszym z tych, które Wenta spędził w Kielcach (tylko ósme miejsce reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Szwecji, przegrane na rzecz odwiecznego rywala z Płocka mistrzostwo Polski, brak awansu z grupy Ligi Mistrzów, na pocieszenie Puchar Polski), a i tak ten szkoleniowiec z ogromną przewagą, po raz czwarty z rzędu wygrywa nasz plebiscyt. Nie pozostaje nic innego, jak w 2012 spłacić ten kredyt zaufania kibiców, odzyskując mistrzostwo, awansując do play off Ligi Mistrzów, dobrze prezentując się na mistrzostwach Europy w Serbii (medal) i awansując do tegorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie (medal). Gdyby to wszystko udało się osiągnąć, byłby to z kolei najlepszy rok Wenty. A jak mówi on sam: "Dopóki walczysz - jesteś zwycięzcą, gdy się poddajesz - już przegrałeś".

Leszek Ojrzyński (Korona Kielce, piłka nożna) - 21.304 punkty.

Gdy przed sezonem przychodził do Kielc skazywany był na pożarcie i powszechnie twierdzono, że jako debiutant w ekstraklasie, w dodatku z osłabioną i biedniejszą Koroną sobie nie poradzi. Ale poradził sobie i to bardzo dobrze, a przez kilka kolejek jego drużyna była nawet liderem rozgrywek. Ten skromny i sympatyczny szkoleniowiec szybko wzbudził sympatię kibiców.

Grzegorz Wagner (Fart Kielce, siatkówka) - 20.489 punktów.

Przyszedł do Farta w kwietniu z konkretnym zadaniem uratowania PlusLigi dla beniaminka z Kielc. Cel udało się zrealizować, a tym sezonie szósty w tabeli Fart to już bardzo solidny ligowiec, który przed rundą play off powinien bez kłopotu utrzymać miejsce w górnej połówce tabeli. Trener Wagner jest bardzo ambitny i podkreśla, że jego siatkarze potrafią grać jeszcze lepiej. Już teraz chce by wygrywali z najlepszymi.

WYRÓŻNIENIA PLEBISCYTOWEJ KAPITUŁY

Ambasador Świętokrzyskiego Sportu - Bertus Servaas (prezes Vive Targi Kielce).

Trudno sobie dziś wyobrazić Vive Targi Kielce bez "Holendra z polskim sercem". Gdyby porównać klub z 2002 roku, gdy Servaas zostawał jego prezesem, a klub dziewięć lat później, to słowo "przepaść" jest jak najbardziej na miejscu. Vive Targi Kielce stało się finansowym potentatem, wręcz krezusem, o budżecie porównywalnym z klubami najbogatszych lig świata. Wymagało to olbrzymiej pracy Servaasa oraz dużego grona jego współpracowników i przyjaciół.

Zasłużony dla Świętokrzyskiego Sportu - Ryszard Mikurda (sporty motorowe).

Jak sam podkreśla: "70-latek z 50-letnim stażem w sportach motorowych". Pochodzi z rodziny o tradycjach kolarskich - na rowerach ścigali się dziadek i ojciec. Sędzia klasy międzynarodowej sportów samochodowych i motocyklowych, kolekcjoner pamiątek i fotografii sportowych, autor kilku książek o sportach "pachnących benzyną", regionalista, miłośnik Kielc.

Sportowa Nadzieja Województwa Świętokrzyskiego - Katarzyna Furmanek (Kielecki Klub Lekkoatletyczny, lekka atletyka).

To wielka nadzieja "królowej sportu" w Polsce. W 2011 roku wywalczyła złoty medal w rzucie młotem i srebrny w pchnięciu kulą na Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego. W rzucie młotem uzyskała drugi wynik w historii wśród młodziczek - 61 metrów i 27 centymetrów.

Sportowiec niepełnosprawny 2011 roku - Emil Król (Start Kielce, lekka atletyka).

Utalentowany zawodnik Startu Kielce, jest członkiem kadry narodowej osób niepełnosprawnych w lekkiej atletyce. Specjalizuje się w biegach na 100 i 200 metrów. W ubiegłym roku zdobył dwa złote medale na otwartych mistrzostwach Holandii osób niepełnosprawnych oraz złoty i brązowy na mistrzostwach Polski.

Wyróżnienie specjalne - Stanisław Bobkiewicz.

Kapituła uhonorowała go za działalność na rzecz świętokrzyskiego futbolu i Euro 2012. To także jedyny w województwie świętokrzyskim działacz sportowy, uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem Przyjaciel Euro 2012.

Wyróżnienie specjalne - Witold Szproch.

Właściciel znanych zakładów mięsnych WiR Łopuszno został uhonorowany za wspieranie świętokrzyskiego sportu. A wspiera nie tylko te największe kluby jak Vive Targi Kielce, Korona Kielce czy Fart Kielce, ale także inne stowarzyszenia sportowe w różnych dyscyplinach. W całym województwie.

GOŚCIE GALI O PLEBISCYCIE

- Mam nadzieję, że wkrótce wrócą czasy, kiedy w "dziesiątce" plebiscytu znajdywali się kolarze, tak jak za czasów mojej kariery zawodniczej - powiedział Zbigniew Piątek, były kolarz, olimpijczyk z Barcelony i Sydney, który zawitał na galę Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu.

Zobacz więcej w materiale wideo:

- Przykład Sandry Drabik pokazuje, że nie trzeba grać w piłkę, aby być popularnym wśród kibiców - zauważył obecny na gali prezydent Kielc Wojciech Lubawski. - Ten rok będzie na pewno trudny dla sportu, bo choć czeka nas Euro 2012, przecież trwa kryzys finansowy. Zrobię wszystko, by utrzymać wysoki poziom dotacji dla sportu - powiedział prezydent.

Zobacz całą wypowiedź prezydenta w materiale video:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

I
Iz
Powiatowe "gwiazdy" to się w ogóle powinny cieszy że ktoś ich zaprosił do wojewódzkiego miasta, bo o większośc z nich nikt nie słyszał. Jakby te "gwiazdy" przyjechały z osobami towarzyszącymi (rozumiem, każdy chce zrobić zakupy w Galerii Echo i zrobić sobie zdjęcie np. ze Szmalem) to na tej imprezie by było 1500 osób. Nie ma takiej sali w Kielcach która pomieściłaby tyle buraków powiatowych. Takich imprez nie robsie w weekend, bo sportowcy mają wtedy zawody

A co to za zakompleksiony mieszkaniec Kielc się odezwał. Rzeczywiście, bo Kielce to taka metropolia i odbiega od powiatowych miast. Chyba kolega nie był w Warszawie. Skoro Galeria to jedyne co według ciebie jest interesującego m.in. w Kielcach to gratuluję intelektu.
s
stiopa
Dramat!!! Zgadzam się,że to impreza tylko dla celebrytów. Sportowcy - zwycięzcy w powiatach, zostali zaproszeni bez osób towarzyszących. Gala organizowana w środę gdzie prawie wszyscy w kolejnego dnia muszą iść do pracy i nie mogą posiedzieć dłużej. Jeśli was nie stać na organizowanie tego typu imprez po prostu dajcie sobie spokój bo to co robicie jest po prostu ŻENUJĄCE !!!

Powiatowe "gwiazdy" to się w ogóle powinny cieszy że ktoś ich zaprosił do wojewódzkiego miasta, bo o większośc z nich nikt nie słyszał. Jakby te "gwiazdy" przyjechały z osobami towarzyszącymi (rozumiem, każdy chce zrobić zakupy w Galerii Echo i zrobić sobie zdjęcie np. ze Szmalem) to na tej imprezie by było 1500 osób. Nie ma takiej sali w Kielcach która pomieściłaby tyle buraków powiatowych. Takich imprez nie robsie w weekend, bo sportowcy mają wtedy zawody
m
magda

fakty cznie czemu nie ma nie o BILARDZISTACHHHHHHHH HELLLOOOOOOOOOOOOOO

g
gość

Dramat!!! Zgadzam się,że to impreza tylko dla celebrytów. Sportowcy - zwycięzcy w powiatach, zostali zaproszeni bez osób towarzyszących. Gala organizowana w środę gdzie prawie wszyscy w kolejnego dnia muszą iść do pracy i nie mogą posiedzieć dłużej. Jeśli was nie stać na organizowanie tego typu imprez po prostu dajcie sobie spokój bo to co robicie jest po prostu ŻENUJĄCE !!!

J
Ja

Ja dla odmiany ciesze sie, iz moge uspokoic redakcje, ze Fart nie spadnie. Taki drobiazg jak zamkniecie ligi widac umknelo specom od sportu w Echu ;p

P
Piotrek Kielce

Nie wiedziałem ze w tym roku znów mamy igrzyska olimpijskie w Pekinie... A ja cały czas myślałem że w Londynie... (Opis Bogdana Wenty...)

m
max

hei hei korona tylko korona w kielcch

a
as

ile kibicow chodzi na orone aiskre no ile korona powinna yc lepsa czasem na korone chodi po 10000 tysiency ana wii 3000 wienc pilka iesl pepsa

s
stan

z tą odmianą Vive Targi czy Targów niekoniecznie. Jeżeli ktoś nazywa się Jan Kowalski to nie ma Jana Kowalski bądź Jana Kowalskiego. Obie formy są poprawne.

r
redakcja
do redakcji: po co jest odnisnik do zwyciezcow w powiatach skoro nie dziala??

Powinien zadziałać w ciągu 10 - 15 minut.

Przepraszamy.
y
yogi

... z tymi błędami to faktycznie dramat.. na dokładkę do pomyłek "rzeczowych" jeszcze te językowe, typu odmiana nazw drużyn: "wygrana szczypiornistów Vive Targi (TARGÓW - odmiana dopełniacza TARGÓW) Kielce" Dramat...

p
paweł

do redakcji: po co jest odnisnik do zwyciezcow w powiatach skoro nie dziala??

k
krempak

To interesujące, że tegoroczne igrzyska olimpijskie odbędą się w Pekinie (już drugi raz z rzędu), a Rastko Stojkovic grał w reprezentacji Szwecji na mistrzostwach w Szwecji. Echo - profesjonalizm, który powala.

R
Radek

Naiwniacy, nie SMS decydowały tylko Wróbel i Stachura. Jak kazdego roku!

k
karol

Ja pierdziele no załamka... Szmal - człowiek który ściągnięty został, dostaje grubą kasę. Gra słabo, Marcus jest od niego o niebo lepszy, jeszcze ma kontuzje. Taki człowiek zasługuje na wyróżnienie? Bez jaj... dobrze, że chociaż Sandra została doceniona. Ale gdzie uznanie dla bilardzistów? Trener Karlikowski wychował Mistrzynię Europy Juniorów, Mistrzynię Polski seniorek i zgarnął worek medali i co? I uznanie zdobywa Bogdan "Buc" Wenta - tak ten sam, który nie rozmawia z ludźmi i ten sam który podarował Mistrza Polski płockiej Wiśle :/ Ojojojoj załamka :/

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3