Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po polsku i patriotycznie. Za nami finał drugiej edycji "Pojedynku na głosy" w Kielcach

Dorota KLUSEK
Zespół ze szkoły w Skarżysku Kościelnym zajął pierwsze miejsce wśród gimnazjalistów.
Zespół ze szkoły w Skarżysku Kościelnym zajął pierwsze miejsce wśród gimnazjalistów. Łukasz Zarzycki
Wśród gimnazjalistów triumfowała grupa ze Skarżyska Kościelnego, w gronie szkół ponadgimnazjalnych - artyści z Opatowa.
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne wygrała grupa z Opatowa.

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne wygrała grupa z Opatowa. Łukasz Zarzycki

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne wygrała grupa z Opatowa.
(fot. Łukasz Zarzycki)

- Rewelacyjny pomysł, żeby młodzież śpiewała piosenki patriotyczne, bo w ten sposób możemy ją uczyć patriotyzmu - powiedziała wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, która objęła patronat honorowy nad imprezą.

Na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpiło prawie 200 osób. Dziesięć zespołów reprezentowało gimnazja, a pięć szkoły ponadgimnazjalne. Każda z grup miała za zadanie wykonać dwie piosenki: polską z repertuaru rozrywkowego i polską patriotyczną. Wśród tych drugich najczęściej pojawiał się "Biały Krzyż".

SZCZĘŚCIE PO OGŁOSZENIU WYNIKÓW

Wszystkie występy oceniło jury, w którym zasiedli miedzy innymi: Magda Paradziej i Łukasz Mojecki z szesnastki Andrzeja Piasecznego z programu "Bitwa na głosy" i Marcin Korbacz - perkusista zespołu DeMono. To oni zadecydowali o podziale miejsc. W gronie gimnazjalistów na podium stanęli: miejsce pierwsze - Zespół Szkół Publicznych ze Skarżyska Kościelnego, drugie - grupa Tu i Teraz z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Nowin, zaś trzecie - reprezentacja z Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 6 w Kielcach.

- Doskonale się czujemy. Dzieci się szczęśliwe i ja też - przyznała po zejściu ze sceny Renata Wolska, nauczyciel muzyki i plastyki ze szkoły w Skarżysku Kościelnym. - Nasza grupa istnieje dość długo, choć jak to w szkole, dzieci się zmieniają. Wykonujemy różny repertuar. Pod tym względem jesteśmy bardzo elastyczni.

Podczas "Pojedynku na głosy" grupa ze Skarżyska Kościelnego wykonała "Skrzydlate ręce" oraz "Kocham Cię Polsko". - Cieszę się, że młodzież śpiewała w języku polskim, bo zazwyczaj sięga po repertuar anglojęzyczny, co mnie drażni - przyznała Renata Wolska.

TALENT DRZEMIE W MŁODZIEŻY

W gronie wykonawców ze szkół ponadgimnazjalnych, w gronie laureatów znaleźli się: miejsce pierwsze - Liceum Ogólnokształcące imienia Bartosza Głowackiego w Zespole Szkół numer 2 w Opatowie, drugie - V Liceum Ogólnokształcące imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach, trzecie - Zespół Szkół Ekonomicznych imienia Oskara Langego w Kielcach.

Zwycięzcy w tej kategorii wywodzą się ze szkolnej grupy teatralnej, która pracuje pod wodzą Małgorzaty Szczepańskiej. - Młodzież bierze udział w konkursach i festiwalach, ale również przygotowujemy spektakle poetycko-muzyczne. Bardzo dużo udzielamy się na Olimpiadach Specjalnych - wyjaśnia Małgorzata Szczepańska. Młodzież z Opatowa zaśpiewała "To cała prawda" i "Balladę o Janku Wiśniewskim".

"Pojedynek na głosy" zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 15 z Oddziałami Integracyjnymi imienia Henryka Sienkiewicza w Kielcach.

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, jak duży talent drzemie w naszej świętokrzyskiej młodzieży. Bardzo dziękujemy wszystkim wykonawcom, bo wszyscy zasługują na nagrodę - powiedziała dyrektor "Sienkiewicza", Marta Dibelka.

MUZYCZNA LEKCJA PATRIOTYZMU

- Cieszę się, że w tym roku mieliśmy dwa razy więcej uczestników, bo o to chodzi, by impreza się rozwijała - dodaje Bożena Barchan, pomysłodawczyni festiwalu, nauczycielka z "Sienkiewicza".

Patronat nad festiwalem objęła wiceminister obrony narodowej i jako jedna z pierwszych gratulowała nagrodzonym. - Rewelacyjny pomysł, żeby śpiewać piosenki patriotyczne, bo w ten sposób możemy ją uczyć patriotyzmu - oceniła.

Jurorzy mieli trudny wybór. Występy oceniali (od lewej): Tomasz Kot z Wojewódzkiego Domu Kultury, Łukasz Mojecki i Magda Paradziej – uczestnicy programu

Jurorzy mieli trudny wybór. Występy oceniali (od lewej): Tomasz Kot z Wojewódzkiego Domu Kultury, Łukasz Mojecki i Magda Paradziej – uczestnicy programu "Bitwa na głosy” i Marcin Korbacz – perkusista zespołu DeMono. Łukasz Zarzycki

Jurorzy mieli trudny wybór. Występy oceniali (od lewej): Tomasz Kot z Wojewódzkiego Domu Kultury, Łukasz Mojecki i Magda Paradziej - uczestnicy programu "Bitwa na głosy" i Marcin Korbacz - perkusista zespołu DeMono.
(fot. Łukasz Zarzycki)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie